NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Separácia odpadu je u nás na vzostupe, za zvyškom EÚ však stále zaostávame

Údaje OZV ENVI – PAK o zbere odpadu potvrdzujú, že separácia odpadu na Slovensku pomaly rastie.

separácia odpadu

Foto: ENVI-PAK

Európska komisia vo svojej aktuálnej správe o krajine Slovensko upozorňuje, že na skládkach u nás končí oproti priemeru EÚ výrazne viac odpadu. Kým v celej EÚ sa priemerne podarí zrecyklovať až 46,3% odpadu, na Slovensku recyklujeme len 23,2% odpadov.

„Slováci sa ale v nakladaní s odpadmi z roka na rok zlepšujú. Dôslednejšia disciplína Slovákov v triedení sa premietla aj do obcí. Kým v roku 2016 vyzbierali obce združené v OZV ENVI - PAK vyše 93 tisíc ton triedeného odpadu, vlani sa im podarilo vyseparovať viac ako 106 tisíc ton,“ uviedla organizácia zodpovednosti výrobcov v reakcii na správu Komisie.

Separácia odpadu je podľa ENVI – PAKu u nás na vzostupe aj vďaka novému zákonu o odpadoch, ktorý platí od roku 2016.

ENVI – PAK: Medzi OZV je zdravá konkurencia

Výrobcovia a dovozcovia sú na Slovensku zodpovední za svoje výrobky a obaly, v ktorých sú zabalené, aj po tom, ako ich predajú spotrebiteľovi a stanú sa z nich odpady. Princíp takzvanej rozšírenej zodpovednosti výrobcov uplatňujú organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV).

„Na trhu ich je viac, výrobcovia si z nich môžu vybrať alebo založiť vlastnú organizáciu, čím vzniká zdravé konkurenčné prostredie,“ uvádza ENVI – PAK, ktorá má medzi OZV najsilnejšie postavenie. Okrem iného spolupracuje s veľkými nadnárodných spoločností, ako napríklad, IKEA, Coca – Cola, P&G, TESCO, Nestlé či Henkel.

V zmysle zákona o odpadoch OZV zabezpečujú zber, zhodnocovanie a recykláciu odpadov z obalov a neobalových výrobkov, financujú triedený zber v obciach a mestách.

„V mene výrobcov zabezpečujeme povinnosti plnenia limitov a zberového podielu, na základe slovenskej aj európskej legislatívy. Na základe vyprodukovaných obalových a neobalových výrobkov počítame za výrobcov aj ich trhový a zberový podiel,“ hovorí Hana Nováková zo spoločnosti ENVI – PAK.

Separácia odpadu je pre obce výhodná

Keďže za zhodnocovanie odpadov zodpovedajú výrobcovia a dovozcova, obce nie sú pri náraste poplatkov a povinností nútené zvyšovať výdavky občanov za odpad. To je podľa dominantnej OZV pre samosprávy plusom.

CEQLS

„Počas roka 2017 sme za triedený zber v obciach uhradili viac než 18 miliónov eur, čím šetríme náklady nielen obciam, ale aj občanom“ doplnila Nováková. „Na rozpočet obcí má zákon o odpadoch pozitívny dopad, pretože náklady na triedený zber sú hradené výrobcami. Preto čím viac odpadu obec vytriedi, tým menej ho zostane v zmesovom komunálnom odpade, za ktorý občania platia.“

Výsledkom sú tak podľa ENVI – PAKu zvýšené vytriedené množstvá a efektívnejšie hospodárenie. „Takto nastavený systém umožňuje výrobcom strategicky plánovať, systém regulovať a rozvíjať tak, aby bol schopný plniť regulačné povinnosti EÚ pre priemysel aj dlhodobo,“ uviedla organizácia. 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Grafickí dizajnéri z Londýna vyvinuli kompozitný materiál zo zemiakových šupiek

Grafickí dizajnéri z Londýna vyvinuli kompozitný materiál zo zemiakových šupiek

Poslúži predovšetkým v nábytkárskom priemysle, kde môže nahradiť drevovláknité dosky.

Sú bioplasty naozaj ekologickou alternatívou?

Sú bioplasty naozaj ekologickou alternatívou?

O bioplastoch sa často hovorí ako o ekologickej alternatíve k bežným plastom vyrobeným z ropy. Nová štúdia výskumníkov z Univerzity v Bonne však naznačuje, že prechod na plasty na rastlinnej báze by mohol mať na životné prostredie horší dopad, ako sa očakávalo.

V Trnavskom kraji pribudlo odpadu, v jednom okrese medziročne až o 13 %

V Trnavskom kraji pribudlo odpadu, v jednom okrese medziročne až o 13 %

Takmer tri štvrtiny všetkého komunálneho odpadu, ktorý vyprodukovali obce a mestá v trnavskej župe, zneškodnili. Predovšetkým skládkovaním.