Minulotýždňová analýza Transparency International upozornila, že starostom za Most-Híd sa darí získavať dotácie z Envirofondu priam zázračne. Samotný fond a envirorezort však tvrdia, že politická príslušnosť starostov nehrá pri prideľovaní dotácií rolu.
„Zvýhodňovanie obcí so starostami za ministerskú stranu má v Envirofonde dlhú tradíciu. Pokračuje v nej aj súčasný minister László Solymos za Most-Híd,“ píše sa v úvode textu „Most-Híd hoduje na Environmentálnom fonde,“ ktorý minulý týždeň zverejnila Transparency International Slovensko.
Analytici Michal Biško a Barbora Tholtová na základe dostupných štatistických údajov, ako aj príkladov konkrétnych obcí, dospeli k záveru, že starostom a primátorom za Most-Híd darí získavať pre ich dotácie z Envirofondu výrazne lepšie ako starostom a primátorom, ktorí boli zvolení za iné strany.
Zisteniam Transparency International (TI) sme sa pred týždňom bližšie venovali aj na Odpady-portal.sk.
Envirofond: štatistiku nemáme
S otázkou, čím by sa dala vysvetliť mimoriadna úspešnosť starostov za Most-Híd pri žiadostiach o dotáciu, sme oslovili priamo Envirofond. Hoci sa pritom naša redakcia odvolala priamo na analýzu TI, dostali sme šalamúnsku odpoveď.
„Environmentálny fond nevedie takúto štatistiku, preto sa k uvedenému nevieme vyjadriť a ani toto tvrdenie potvrdiť, či vyvrátiť,“ reagovala metodička a manažérka komunikácie Envirofondu, Michaela Kroková.
Ministerstvo životného prostredia vedené Lászlóom Solymosom (Most-Híd) politické zasahovanie do prideľovania žiadostí vylučuje. „Na žiadostiach nie je uvedená stranícka príslušnosť starostu či primátora,“ zdôraznil hovorca rezortu, Tomáš Ferenčák.
„V roku 2017 bolo z Environmentálneho fondu podporené takmer každé ôsme mesto alebo obec na Slovensku,“ doplnil.
Rozhodujú podriadení ministra
Analýza TI naznačila, že politické ovplyvňovanie pri posudzovaní žiadostí o dotáciu z Envirofondu, by mohlo existovať na dvoch úrovniach.
„Hodnotiace tímy pre výzvy v jednotlivých oblastiach tvoria takmer výlučne zamestnanci ministerstva životného prostredia a Envirofondu, teda podriadení rezortného ministra,“ uviedla TI. Ustanovuje to tak Organizačný a rokovací poriadok Rady Environmentálneho fondu.
Druhou úrovňou, na ktorej podľa analytikov dochádza k politickému ovplyvňovaniu pri prideľovaní dotácií, je špeciálna právomoc ministra meniť konečné poradie žiadostí odporúčané komisiami.
Envirorezort: minister nezasahuje
Predošlé vedenie envirorezortu krátko pred voľbami v roku 2016 potvrdilo, že minister Peter Žiga (Smer-SD) počas svojho pôsobenia týmto spôsobom „posunul“ 86 žiadostí. Jeho predchodca, József Nady (Most-Híd), v priebehu jedného roka zmenil rozhodnutie komisií v 247 prípadoch.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.