NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Starostom za Most-Híd sa zázračne darí, Envirofond ich obce dotuje najštedrejšie

Zvýhodňovanie obcí so starostami za stranu, ktorá ovláda ministerstvo životného prostredia, má podľa Transparency International na Slovensku dlhú tradíciu. A tá pokračuje aj za ministra Solymosa.

Envirofond

Foto: Fotolia

Žiada vaša obec o dotáciu z Envirofondu? A bol váš starosta či starostka zvolený/á za Most-Híd? Šanca, že vaša samospráva so žiadosťou uspeje, je potom výrazne vyššia ako v iných obciach.

Analýza z dielne Transparency International Slovensko odhalila, že obce so starostami za Most-Híd sú pri žiadostiach o dotácie z Envirofondu suverénne najúspešnejší.

Envirofond v minulom roku 2017 podporil celkovo 342 samospráv, pričom až 40 z nich malo starostov, ktorí kandidovali čisto za Most-Híd. Podporu sa tak podarilo získať takmer každej druhej z 87 obcí so starostom za Most-Híd.

Pre porovnanie analýza uviedla príklad samospráv, ktoré vedú starostovia za KDH. Hoci za túto stranu je aktuálne vo funkciách až 122 starostov, z Envirofondu sa im podarilo získať dotáciu iba v siedmich prípadoch.

„Štatisticky je pravdepodobnosť takéhoto nadpriemerného úspechu obcí so starostami za Most-Híd zhruba rovnaká, ako že sa tehotnej žene narodia jedenástorčatá, alebo že pri hode mincou 68-krát za sebou padne rovnaká strana,“ píše sa na ilustráciu v analýze.

Získali o 3,8 milióna viac

Zvýhodňovanie Most-Híd v Envirofonde podľa Transparency International potvrdzuje aj jasne najvyššia úspešnosť pri podávaní žiadostí. Starostovia a starostky, ktorí kandidovali čisto za Most-Híd, boli jedinými, pri ktorých podiel úspešných žiadostí o dotáciu presiahol nad neúspešnými.

„Podobne to bolo aj pri peniazoch. Obce so starostami čisto za Most-Híd získali vlani z Envirofondu o vyše 3,8 milióna eur viac, ako by mali dostať pomerne podľa počtu obyvateľov,“ stojí v analýze.

Zvýhodňovanie má dlhú tradíciu

„Zázračná“ úspešnosť obcí so starostom za stranu, ktorej nominant práve šéfuje ministerstvu životného prostredia pritom nemá byť nijakou novinkou.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Grafickí dizajnéri z Londýna vyvinuli kompozitný materiál zo zemiakových šupiek

Grafickí dizajnéri z Londýna vyvinuli kompozitný materiál zo zemiakových šupiek

Poslúži predovšetkým v nábytkárskom priemysle, kde môže nahradiť drevovláknité dosky.

Sú bioplasty naozaj ekologickou alternatívou?

Sú bioplasty naozaj ekologickou alternatívou?

O bioplastoch sa často hovorí ako o ekologickej alternatíve k bežným plastom vyrobeným z ropy. Nová štúdia výskumníkov z Univerzity v Bonne však naznačuje, že prechod na plasty na rastlinnej báze by mohol mať na životné prostredie horší dopad, ako sa očakávalo.

V Trnavskom kraji pribudlo odpadu, v jednom okrese medziročne až o 13 %

V Trnavskom kraji pribudlo odpadu, v jednom okrese medziročne až o 13 %

Takmer tri štvrtiny všetkého komunálneho odpadu, ktorý vyprodukovali obce a mestá v trnavskej župe, zneškodnili. Predovšetkým skládkovaním.