NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Pozvánka na konferenciu: SLOVAKIA GOING ZERO WASTE

Prvá interaktívna konferencia o živote bez odpadu na Slovensku. Podporiť ju príde aj hlavná tvár Zero Waste hnutia Bea Johnson.

Pozvánka na konferenciu: SLOVAKIA GOING ZERO WASTE

Foto: Fotolia

Deň plný informácií zo všetkých oblastí zero-waste.

Po každom bloku nasleduje diskusia s prednášajúcimi, v ktorej bude priestor aj na Vaše otázky.


Termín a miesto konania

  • 5. mája 2018
  • Aula ekonomickej univerzity v Bratislave
    Dolnozemská cesta 1
    852 35 Bratislava

Program

8:00 Registrácia

9:00 Uvítanie & úvod

9:15 | 1. BLOK – ZERO WASTE V KAŽDODENNOM ŽIVOTE

Zero Waste v každodennom živote: aké majú naše každodenné rozhodnutia dopad na celú planétu a čo musíme zmeniť?

TEXTIL – MARTINA MAREKOVÁ KUIPERS / FASHION REVOLUTION

Textilný priemysel je po ropnom druhý najšpinavší na svete. Čo všetko to zahŕňa? V akých podmienkach sa naše oblečenie vyrába a čo sa skrýva za rýchlou módou? Aké sú riešenia a ako z toho von? Odpovede na tieto otázky budeme hľadať s Martinou Marekovou Kuipers z medzinárodného hnutia Fashion Revolution.

KOZMETIKA – MARTINA HORVÁTHOVÁ / 2SIS

Martina Horváthová na svojom blogu rozoberá, aké sú zdravotné dopady bežnej kozmetiky a čo všetko sa do nej pridáva. Ktoré zo zložiek škodia zdraviu a ktoré sú v kozmetike „len“ zbytočné? Zameria sa tiež na kozmetiku vo vratných obaloch ako alternatívu k preplneným drogériám a pridá zopár tipov o tom, prečo nepotrebujeme množstvo rôznych chemických čistiacich prostriedkov a aké zdravotné dopady ich zložky vlastne majú…

PLASTY – bude doplnené

Aký dopad majú všadeprítomné plasty na naše životné prostredie a na naše zdravie? Ktoré nebezpečné chemikálie sa do plastov pridávajú? Existujú vôbec bezpečné plasty? Čo sa deje s plastovým odpadom po jeho vhodení do žltých kontajnerov a koľko percent z jeho obsahu sa naozaj zrecykluje?

Dokážeme ešte vôbec žiť bez plastov? V prednáške si zodpovieme tieto a ďalšie otázky, budeme hľadať alternatívy a možnosti, ako fungovať bez všadeprítomných plastových obalov a ďalších umelohmotných výrobkov.

BRANISLAV MOŇOK – ČO S ODPADOM, KTORÝ VYTVORÍME?

Aj napriek najväčšej snahe väčšina z nás nejaký odpad predsa len vytvorí. Čo s ním? Ako dosiahnuť vo svojom meste či obci väčšiu mieru recyklácie? Ako zriadiť vo svojom susedstve kompostér a kde požiadať o kontajnery na triedený zber, ak chýbajú? Ako môže každý z nás prispieť k zmene? V tomto vstupe budeme spoločne hľadať praktické riešenia, čo s odpadom, ktorý sa nám nedarí eliminovať.

DISKUSIA S PREDNÁŠAJÚCIMI

10:45 | PRESTÁVKA

11:15 | 2.BLOK - AKO NEPLYTVAŤ JEDLOM...

... na úrovni jednotlivca, pestovateľov, dodávateľov, obchodov aj štátu

ALEXANDRA KOLÁRIK / INICIATÍVA FREE FOOD

Iniciatíva Free Food dlhodobo upozorňuje na problém plytvania jedlom naprieč celým potravinárskym reťazcom – od pestovateľov, cez dodávateľov, obchody, až po konečných spotrebiteľov. Alexandra nám porozpráva o tom, koľko jedla sa na Slovensku a v Európe každoročne vyhodí, aká je na Slovensku legislatíva a čo treba v tomto smere zmeniť.

LUCIA GRIGOVÁ / DO POSLEDNEJ OMRVINKY

Blogerka venujúca sa predchádzaniu vyhadzovania jedla v domácnosti sa s nami podelí o tipy, kde v domácnosti vzniká najväčšie plytvanie a ako sa dá cielene plytvaniu zamedziť. Odpovie tiež na otázky, či je fungovanie s jedlom „Do poslednej omrvinky“ náročné a ako rýchlo si človek dokáže nájsť cestu k tomu, aby prestal akékoľvek jedlo vyhadzovať…

TOMÁŠ HAJZLER / KOMUNITOU PODPOROVANÉ POĽNOHOSPODÁRSTVO

Komunitou podporované poľnohospodárstvo je jednou z ciest k zodpovednému hospodáreniu s potravinami. Model je založený na priamom vzťahu medzi konkrétnymi pestovateľmi a skupinami odberateľov, čím obchádza klasický obchodný reťazec a s ním súvisiace masívne vyhadzovanie potravín. V zahraničí pomerne rozšírený a obľúbený model Komunitou podporovaného poľnohospodárstva je na Slovensku zatiaľ pomerne neznámy, preto sa v prednáške zameriame na to, ako vybudovať vo svojom okolí Komunitou podporované poľnohospodárstvo krok za krokom.

PETRA SLEZÁKOVÁ / AKO NA TO?

Prednáška Petry Slezákovej bude zameraná veľmi prakticky: dá nám konkrétne tipy, ako funguje človek, ktorý žije na Slovensku bez odpadu. Kde nakupuje? Ako sa vyhýba odpadom a čo všetko pre to robí?

Zameria sa tiež na klasický mýtus, že zero waste životný štýl je o prísnej sebadisciplíne a odriekaní. Je to pravda, alebo existujú jednoduché riešenia na všetko?

DISKUSIA S PREDNÁŠAJÚCIMI

12:45 | Obed

14:00 | 3. BLOK - CIRKULÁRNA EKONOMIKA / ZERO WASTE V BIZNISE

Ako zodpovedne pracovať alebo podnikať a čo s tým má cirkulárna ekonomika

IVANA MALEŠ, INŠTITÚT CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY

Ivana Maleš sa vo svojej prednáške zameria na cirkulárnu ekonomiku a na to, prečo je súčasný ekonomický model neudržateľný a ako to vie cirkulárna ekonomika zmeniť. Porozpráva tiež, aké sú príklady z praxe a či je cirkulárna ekonomika zatiaľ len utópiou, alebo už existujú reálne riešenia.

ZERO WASTE OBCHODY

V mnohých slovenských aj zahraničných mestách vznikajú nové bezobalové obchody. Čo však čaká človeka, ktorý si chce takýto obchod otvoriť alebo inak zahrnúť bezodpadovosť do svojho podnikania? Čo na to hovorí legislatíva, ako sa pripraviť na hygienické kontroly a rokovanie s dodávateľmi? Koľko percent z ceny tovaru vlastne tvoria obaly a ako dosiahnuť, aby dokázal bezobalový obchod konkurovať bežným obchodom?

ANNAMARIE VELIČ – ZERO WASTE VO FIRMÁCH A KORPORÁCIÁCH

Prvé lastovičky medzi firmami ukazujú konkrétne príklady, ako sa dá téma bezodpadovosti uplatňovať nielen u jednotlivcov, ale aj v biznise a kanceláriách. V prednáške budeme hovoriť nielen o existujúcich pozitívnych príkladoch, ale aj o komplikovanej téme, ako vyvolať u firiem záujem o skutočnú zodpovednosť voči životnému prostrediu. Ako predísť tomu, aby sa táto téma stala len obľúbeným PR nástrojom bez reálneho pozadia a výsledkov?

EKONOMICKÝ POHĽAD NA ZHODNOTENIE ODPADU

Téma odpadu na Slovensku ako celku: koľko nás reálne stojí odpad, ktorý vyprodukujeme? Koľko nás stojí jeho skládkovanie a spaľovanie? Koľko by reálne slovenská ekonomika ušetrila, resp. získala, keby sa odpadu produkovalo menej a viac by sa zhodnocoval? V tejto prednáške sa nebudeme zameriavať na evidentné škody na životnom prostredí, ale na chladné a menej zrejmé čísla.

DISKUSIA S PREDNÁŠAJÚCIMI

15:30 - 16:00 | PRESTÁVKA

16:00 | PREDNÁŠKA BEA JOHNSON

Bea Johnson inšpirovala celosvetové hnutie ľudí snažiacich sa o život bez odpadu, pričom sama so svojou rodinou žije bezodpadovo už viac než desať rokov. Skúsenosti so životom bez odpadu spísala na blogu a v knihe Zero Waste Home, ktorá sa okamžite stala bestsellerom a bola preložená do 21 jazykov. S nami sa v prednáške podelí o svoj príbeh a skúsenosti s bezodpadovým životom.

17:30 | Záver


Prihláška

Cena vstupeniek

  • 25 EUR (do 25. marca)
  • 35 EUR (26. marec – 5. máj)

Kompletné informácie nájdete na internetovej stránke organizátora tu: http://zero-waste.sk/

Facebook: https://www.facebook.com/events/1654324544647524 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Krajšie Vianoce si môžeme vytvoriť aj sami. Bez odpadu

Krajšie Vianoce si môžeme vytvoriť aj sami. Bez odpadu

Ak sa ľudia na Vianoce pripravia včas a zodpovedne, vyhnú sa nielen stresu, ale môžu pomôcť k ochrane a zlepšeniu životného prostredia.

Pozvánka na konferenciu: APEL 2021 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy

Pozvánka na konferenciu: APEL 2021 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy

Aktualizované: Piaty ročník konferencie organizovanej spoločnosťou EKOS PLUS sa bude konať online formou.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v decembri 2021

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v decembri 2021

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v odpadovom hospodárstve musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník v decembri 2021? Prinášame vám ich prehľad.