Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Prevádzka v Hurbanove zvyšuje mieru zhodnocovania odpadov z polypropylénu

DS Smith Slovakia rozširuje počet zákazníkov v rámci programu BuyBack. Cirkulárna ekonomika má tak znížiť tlak na životné prostredie.

Prevádzka v Hurbanove zvyšuje mieru zhodnocovania odpadov z polypropylénu

Foto: DS Smith

Spoločnosť DS Smith Slovakia, ktorá sa zaoberá výrobou extrudovaných produktov z polypropylénu, aj naďalej rozvíja svoj program zhodnocovania odpadu.

Už koncom roku 2016 oznámila svoje rozhodnutie zhodnocovať odpadové plasty, ktoré vznikajú počas výroby. Tento proces uskutočňuje pomocou mechanickej a tepelnej recyklácie.

Podľa stanoviska MŽP SR sa spomenuté polypropylénové plastové odpady v rámci prevádzky v Hurbanove zhodnocujú tak, aby vznikla surovina (regranulát) pre potreby výroby polypropylénových hárkov a obalov.

Firma je členom koncernu DS Smith, ktorý má svoje prevádzky vo viacerých európskych krajinách. Ponúka obaly, separátory, polypropylénové aj polykarbonátové dosky a spolupracuje s poprednými svetovými spoločnosťami v rozličných priemyselných odvetviach.

Spoločnosť DS Smith nedávno zverejnila správu o novom programe BuyBack, ktorý nadväzuje na ciele vyššie uvedenej stratégie.

Program spočíva v spätnom získavaní polypropylénových materiálov určených na jedno použitie od zákazníkov. Prevádzka ich následne bude recyklovať a konečný produkt využije na produkciu nových výrobkov.

V rámci daného programu pošle firma BA Glass Bulgaria prevádzke v Hurbanove mesačne 30 ton plastových dosiek z polypropylénu na konci ich životnosti.

Nízka miera recyklovania

Hlavným cieľom je pomocou takzvaného uzavretého cyklu (closed-loop system) zabrániť tomu, aby sa takýto materiál dostal ďalej do oceánov či na skládky.

„Polypropylénové plastové fólie sú plne recyklovateľné. So spustením iniciatívy spoločnosť zabezpečuje zber a konštantný tok plastového odpadu mimo skládok a oceánov,“ zdôrazňuje firma DS Smith.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.