NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

5 tipov ako vyhadzovať menej potravín v domácnosti

Prieskum medzi britskými spotrebiteľmi ukázal, že dve tretiny ľudí zmrazuje jedlo a vyše 80 % preferuje recyklovateľné obaly.

5 tipov ako vyhadzovať menej potravín v domácnosti

Foto: Fotolia

Spotrebitelia si čoraz viac uvedomujú problémy súvisiace s potravinovým odpadom a mnohé domácnosti už podnikajú kroky na jeho minimalizovanie. To je jeden zo záverov výskumu, ktorý realizovala spoločnosť RPC bpi protec, patriaca do skupiny vyrábajúcej potravinové, nápojové obaly, či obaly pre priemysel a zdravotníctvo.

Prieskum na vzorke tisíc Britov tiež ukázal, že väčšina ľudí chce recyklovať a že podporu a lojalitu zákazníkov voči obchodnej značke možno posilniť pozitívnou reputáciou v oblasti udržateľnosti.

Podľa prieskumu 77 percent respondentov vyhadzuje jedlo iba v prípade, ak nevyzerá dobre alebo zapácha. 20 % oslovených pripustilo, že oveľa pravdepodobnejšie vyhadzujú potraviny v deň vypršania odporúčaného dátumu spotreby, alebo ak už boli otvorené. Aj takéto konanie vraj prispelo k nárastu celkového množstva potravinového odpadu v britských domácnostiach o 2,5 % v roku 2016 na 22,8 miliónov ton.


Dve tretiny spotrebiteľov zmrazuje jedlo

Ďalšou možnosťou ako znížiť objem vyhadzovaného jedla je zmraziť ho pred očakávaným dátum konca spotreby. Dve tretiny oslovených v prieskume potvrdilo, že tak robia. 59 % respondentov sa nazdáva, že opakovane zatvárateľné obaly pomáhajú znižovať množstvo vyhadzovaného jedla. Podľa autorov prieskumu tento fakt ukazuje príležitosť pre lepšiu komunikáciu o obaloch a prínosoch znovuzatvárateľných obalov.  

Prieskum sa ľudí pýtal aj na to, či rozumejú recyklácii. 80 % oslovených sa vyjadrilo, že recyklujú (separujú) vždy. Až 73 percent respondentov uviedlo, že rozumejú daným pravidlám recyklácie v ich lokalite. Štvrtina čiastočne chápe pravidlám čo do ktorej nádoby patrí.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ktoré mestá a obce triedia odpad najlepšie? Pozrite si rebríček OZV ENVI - PAK

Ktoré mestá a obce triedia odpad najlepšie? Pozrite si rebríček OZV ENVI - PAK

Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK zverejnila rebríček najlepšie triediacich obcí z tých, s ktorými spolupracuje.

Európsky parlament schválil balíček obehového hospodárstva. Viac recyklácie a menej skládkovania

Európsky parlament schválil balíček obehového hospodárstva. Viac recyklácie a menej skládkovania

Európsky parlament v stredu schválil ambiciózne recyklačné ciele, ktoré sú súčasťou novej legislatívy o spracúvaní odpadov zameranej na prechod k obehovému hospodárstvu.

Ministerstvo uvažuje o agentúre pre triedený zber. Rozposlalo dotazník

Ministerstvo uvažuje o agentúre pre triedený zber. Rozposlalo dotazník

Ministerstvo životného prostredia rozposlalo niekoľkým profesijným združeniam dotazník o spôsobe zabezpečenia fungovania systému RZV pre prúd odpadov z obalov a prúd odpadov z neobalových výrobkov.