Ministerstvo pôdohospodárstva zverejnilo včera na konferencii Tesco „Central European Food Waste Conference“ odhad zytočného potravinového odpadu, ktorý zrealizovalo na základe svojho prieskumu.
Podľa generálneho riaditeľa sekcie potravinárstva MPRV Milana Lapšanského je cieľom EÚ do roku 2030 znížiť objem potravinového odpadu o 50 %.
Analýza potravinového odpadu
Ministerstvo preto nedávno zadalo Výskumnému ústavu potravinárskemu úlohu kvantifikovať tvorbu potravinového odpadu v SR a jeho plytvanie. V lete výskumníci zrealizovali prieskum na nie veľkej vzorke obyvateľov. Prieskum, ako pripomenul M. Lapšanský, bol ovplyvnený letnou sezónou, počas ktorej sa produkuje výrazne väčšie množstvo ovocia a zeleniny oproti iným ročným obdobiam.
Z výsledku prieskumu v oblasti food waste vyplýva, že drvivá väčšina respondentov vyprodukovala potravinový odpad preto, lebo spotrebovala iba časť zo vzniknutých potravín. Až 57 % vyhadzuje predovšetkým ovocie a zeleninu, takmer 53 % chlieb a pečivo, 24 % nespotrebovalo už pripravené (navarené) jedlo.
Až 69 % odpadu tvorí potravinový odpad, ktorý sa nedá skonzumovať.
Najviac odpadu vzniká z ovocia a zeleniny, až 61 percent.
Ministerstvo na základe komplexného prieskumu odhaduje, že až 52,5 tisíca ton odpadu v SR by podľa MP nemuselo byť vyhodeného, resp. neskončiť ako odpad.





Šesťsto obchodov Tesco bude môcť darovať potraviny
Podľa Matta Simistera, generálneho riaditeľa Tesco pre strednú Európu, až dve miliardy ľudí trpí nedostatkom potravín, pričom až s 1,3 mld ton potravín sa plytvá.
Simister je tiež autorom knihy o problematike potravinového odpadu, ktorá vyjde v najbližších dňoch.
Vo Veľkej Británii sa venujú problematike potravinového odpadu už niekoľko rokov. K plytvaniu pritom dochádza najmenej v obchodných reťazcoch (0,2 milión ton), potom u dodávateľov (upstream manufacturing, 1,7 milióna ton) a najviac priamo u spotrebiteľa (7,3 milióna ton).
.jpg)
M. Simister poukázal na to, že Tesco je prvý obchodný reťazec, ktorý si dal záväzok výrazne znižovať tvorbu potravinového odpadu. Dali si za cieľ, aby začali najprv vo vlastných prevádzkach.
Tesco ma v strednej Európe okolo 1000 obchodov, z toho až približne 600 bude vedieť darovať potravinové odpady.
Čo sa týka zabránenia vzniku odpadu v ich prevádzkach, Tesco bude od producentov odoberať aj neštandardné tvary produktov a ponúkať ich za znížené ceny. Ďalším okruhom je snaha reťazca, aby ovocie a zelenina mali čo najdlhšiu životnosť, takže v prípade niektorých produktov sa na pulty dostane tovar už 2 dní po jeho zbere.
Pozrite si záznam z diskusných panelov na konferencii spoločnosti Tesco o potravinovom odpade
Téma: Potravinový odpad v dodávateľskom reťazci
Zľava: moderátor; Mark Little (manažér oddelenia politiky trvalej udržateľnosti, manažmentu zdrojov a odpadu, Tesco); Katarína Fašiangová (predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu); Miloš Lauko (predseda Asociácie spotrebiteľov Slovenska); Rick Clay (manažér obchodného oddelenia pre Tesco); Naomi Pendleton (manažérka technického oddelenia, AMT Fruit Limited).
(simultánny preklad do slovenčiny)
Téma: Meranie potravinového odpadu.
Zľava: moderátor; Gyula Kasza (predseda komisie, Národná komisia pre bezpečnosť v potravinárstve, Maďarsko); Richard Swannell (riaditeľ pre rozvoj, WRAP - Akčný program pre odpad a zdroje); Tecla Castella (konzultantka, Anthesis).
(simultánny preklad do slovenčiny)
Téma: Prípadová štúdia znižovania potravinového odpadu, vrátane jeho ekonomických, sociálnych a environmentálnych dopadov.
(v pôvodnom znení angl.)
Zľava: moderátor, Richard Swannell (riaditeľ pre rozvoj, WRAP), Tim Smith (zástupca koalície Cahmpions 12.3), Neil Barett (hlavný podpredseda skupiny pre spoločenskú zodpovednosť, Sodexo).
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.