Okresný úrad má vo vinníkovi jasno, inšpekcia kontrolou nezistila porušenie zákona.
Bratislavská mestská časť Podunajské Biskupice je nespokojná s činnosťou prevádzky spoločnosti Vassal EKO na Lieskovskej ulici neďaleko areálu Slovnaft.
Na problém s prevádzkou upozornil denník Aktuality.sk už v novembri 2016. Vassal EKO vtedy likvidoval odpad pre bratislavskú mestskú zberovku OLO. Malo ísť o popolček a škvaru ako zvyškové spaliny zo spaľovne komunálnych odpadov, ktorá sa nachádza neďaleko prevádzky na Vlčom hrdle.
Mestská časť vyčíta chýbajúce stavebné povolenie
Podľa vyjadrenia Miestneho úradu Bratislava – Podunajské Biskupice z roku 2016 však nemá firma na prevádzkovanie dvora stavebné povolenie.
„Od roku 2003 nebolo tunajším stavebným úradom vydané územné rozhodnutie, stavebné povolenie ani dodatočné povolenie pre prevádzku Vassal EKO. Nemáme vedomosť o tom, či získala firma pred uvedeným termínom nejaké rozhodnutie, ktoré by ju oprávňovalo vykonávať v území takúto činnosť,“ citujú Aktuality.sk Evu Janigovú, prednostku miestneho úradu.
Cyno Maron zo spoločnosti Vassal EKO argumentoval vtedy prieťahmi v konaní, nakoľko firma podľa neho splnila všetky podmienky, aby bolo vydané stavebné povolenie a schválená zmena územného plánu. Zmenu územného plánu odsúhlasili aj poslanci v Podunajských Biskupiciach.
Podľa vyjadrenia hovorkyne Bratislavy Zuzany Devery z júna 2017 má firma povolenia na prevádzku dotrieďovacej linky a na zhodnocovanie odpadov. Téme sa venoval Trend.sk.
Mestská časť Podunajské Biskupice v marci tohto roku vydala oznámenie verejnou vyhláškou, v ktorej oznámila začatie konania o odstránení stavby postavenej bez stavebného povolenia. V oznámení uvádza aj spoločnosť Vassal EKO ako jednu z možných dotknutých strán.
Firma však oponuje, že v jej prevádzke sa nachádzajú iba mobilné zariadenia. Pre Odpady-portal.sk to v telefonickom rozhovore (bez zhotovenia audiozáznamu) potvrdila Andrea Čurná, hovorkyňa spoločnosti.
Ľuďom prekážajú úlety zo skládky
Oveľa vážnejším problémom sa javí byť hora odpadov, ktorá vyrástla v susedstve prevádzky.
Obyvateľom na okolí vadia najmä úlety plastových a iných odpadov po okolí. Hlasy proti znečisteniu zaznievali aj od občanov na zhromaždení 23. apríla pred bránou prevádzky.
Na poletujúce odpady upozorňuje vo svojich blogoch aj zakladateľ projektu Wastebusters Rastislav Kruľ.
Aj podľa neho dochádzalo na recyklačnom dvore k nelegálnemu skládkovaniu na veľkom kopci zeminy a trčiacich odpadov, ktorý je v susedstve dvora.
Ku halde možno prejsť aj peši | Foto: Odpady-portal.sk
Environmentálnu záťaž niekto znovu zaťažil
Dotyčná halda je podľa Vassal EKO stará environmentálna záťaž, ktorú chcú sanovať aj napriek tomu, že parcelu nevlastnia.
Stará envirozáťaž na uvedenej parcele naozaj existuje. Objem odpadov je však na nej omnoho väčší, než by mal byť. Vyplýva to z vyjadrenia Okresného úradu v Bratislave, ktorý mestská časť požiadala, aby sa vyjadril, či navezené haldy odpadov je potrebné považovať za skládku odpadov, alebo či predstavujú súčasť inžinierskej stavby.
Podľa záznamu v informačnom systéme environmentálnych záťaží by sa tam malo nachádzať približne 150.000 m3 odpadov, čo by malo zodpovedať hrúbke približne 2 m. Keďže boli uložené v jame po štrkovisku, nemali by byť zvýšené voči terénu.
Úrad pri tom argumentuje zisteniami štátneho stavebného dohľadu. „V súčasnosti sa na dotknutom území nachádza niekoľkometrový kopec, ktorý je na obvode tvorený zeminou zmiešanou s komunálnym odpadom a vnútro je vyplnené komunálnym odpadom,“ konštatuje sa vo vyjadrení úradu.
Zo zloženia odpadu na povrchu je pritom zrejmé, že ide o odpad navozený po roku 2008, teda po roku začatia prevádzky Vassal EKO. Čas vzniku skládky po roku 2008 potvrdzujú aj snímky Google a ortofotomapy VÚPOP.
Jediný možný prístup na skládku je podľa Okresného úradu cez areál Vassal EKO. Firma to však opäť spochybňuje. Pri šetrení Slovenskej inšpekcie životného prostredia v máji a septembri minulého roku tvrdila, že prístup k halde je aj od koľajníc a ďalšej cesty. Spochybňovala aj dôkaznosť máp Google.
Zatiaľ čo v stavebnom dohľade odpadová spoločnosť pripustila, že kopec rástol, dnes to poprela.
„Kopec, o ktorom hovoríte, je tam minimálne 30 - 40 rokov. Ten pozemok nám nepatrí, je len priamo vedľa nášho. Naša firma robí na recyklačnom dvore dotriedenie a zhodnotenie,“ povedal pre eTrend.sk riaditeľ spoločnosti Martin Andrejčák.
Úrad: Vassal EKO nemá povolenia
Okresný úrad dospel tiež ku konštatovaniu, že na troch parcelách prevádzkuje Vassal EKO zariadenie na zber/zhodnocovanie odpadov bez akéhokoľvek súhlasu alebo povolenia.
Nachádza sa na nich veľké množstvo stavebných odpadov, vrátane potenciálne nebezpečných odpadov s prímesou škvary.
Takto vyzerala halda zo záberu Google Street v roku 2012
SIŽP: všetko je v poriadku
V úplnom rozpore s vyjadreniami Okresného úradu vyznievajú výsledky kontroly Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ktorá uskutočnila kontrolu v máji a septembri minulého roku. Inšpektori mali preveriť podnet, ktorý naznačoval rozširovanie činnosti firmy bez povolení.
Podozrenia z navyšovania starej environmentálnej záťaže kontrolóri nijako zásadne nepreverovali. Uspokojili sa s vysvetlením firmy o rôznych prístupových cestách a konštatovali, že ide o starú záťaž a firma preto za ňu nenesie zodpovednosť.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.