Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Textilná bariéra pomôže zmenšiť ostrov z plastov v Tichom oceáne

Do oblasti medzi Havajskými ostrovmi a Kaliforniou ju nainštalujú v lete. Nahromadených tam je takmer osemdesiattisíc ton plastu.

Textilná bariéra pomôže zmenšiť ostrov z plastov v Tichom oceáne

Ocean Cleanup

O obrovskom ostrove z plastu, ktorý sa po anglicky nazýva „Great Pacific Garbage Patch,“ sa hovorí ako o „siedmom kontinente“. Veľká tichomorská odpadková škvrna zaberá trikrát rozlohu Francúzska a obsahuje sedemdesiatdeväťtisíc ton plastového odpadu.

Podľa odhadov by technológia mala v priebehu piatich rokov zmenšiť rozlohu ostrova o polovicu, pozbierať má štyridsaťtisíc ton plastu. Zariadenie bude najväčšou plávajúcou bariérou, aká bola kedy vyrobená.

Oblúkovité potrubie a textilná stena

Tecnológiu navrhla a v súčasnosti konštruuje nezisková organizácia The Ocean Cleanup, ktorú v roku 2013 založil Holanďan Boyan Slat.

Vynález pozostáva z dvanásť metrov dlhých rúr, ktoré sú vyrobené z plastu. Konkrétne ide o odolný plastový materiál HDPE, ktorý vydrží nápor morských vĺn, no zároveň sa dá ohýbať.

Rúry budú tvoriť komplex potrubia pospájaného do tvaru písmena „U“. Potrubie bude plávať na vodnom povrchu a z každej rúry bude visieť nylonová zástena.

Pod vodou sa tak sformuje obrovská bariéra, ktorá bude zachytávať plastový odpad, ktorý sa pohybuje s vodnými prúdmi. Technológia pozbiera plasty do veľkosti jedného centimetru, mikroplasty žiaľ nebude schopná zachytiť.

V rámci výskumu autori technológie zistili, že najviac plastov je koncentrovaných hneď v prvých metroch pod vodným povrchom. Morské živočíchy by tak bariéra nemala nijako ohroziť, preplávajú popod ňu.

Zachytený odpad z bariéry prídu vyzdvihnúť lode každých šesť až osem týždňov.

Autonómny systém

Systém sa pohybuje sám, respektíve pomocou morských prúdov, preto netreba, aby ho riadil človek. Na zbieranie plastov nie je potrebný ani žiadny externý zdroj energie, keďže aj to sa deje vďaka pohybu vody. Výskumníci budú stále monitorovať stav a smerovanie zariadenia.

Stovky metrov pod povrchom budú zásteny pripevnené o kotvy, ktoré majú celý systém nastaviť tak, aby sa hýbal pomalšie ako plasty unášané vodnými prúdmi. To vynálezu umožní lepšie odpad nabrať.

Návrhári zariadenia najprv chceli, aby bolo pripevnené o morské dno. Keďže také riešenie by bolo príliš nákladné a komplikované, začali sa pohrávať s myšlienkou pohybujúcej sa kotvy, pri ktorej nakoniec aj zostali. 

Otestujú ho v San Franciscu

The Ocean Cleanup plánuje v priebehu najbližších týždňov nainštalovať skúšobný systém v Sanfranciskom zálive. Pri tejto príležitosti otestujú, ako vynález reaguje, keď je ťahaný loďou – cesta k Veľkej tichomorskej odpadkovej škvrne totižto trvá tri týždne.

Skúšobný kus potom privezú naspäť a pripoja k nemu zvyšok potrubia. S prevážaním systému chcú začať v júli, pričom na určené miesto ho dopravia v auguste. Do konca jesene už chcú disponovať vyloveným plastovým materiálom, ktorý zrecyklujú.

V organizácii predpokladajú, že prvý spustený systém zhromaždí za mesiac päť ton plastového odpadu.

Do oblasti Veľkej tichomorskej odpadkovej škvrny chcú poslať šesťdesiat takýchto plávajúcich jednotiek, z ktorých každá bude mať do dĺžky jeden a pol kilometra. Organizácia sa teraz snaží získať sponzorov. 

Nejaké peniaze získa aj z predaja vylovených plastov výrobcom na recykláciu, no náklady na prepravu jednotiek do Tichého oceánu táto suma pravdepodobne nepokryje.

Veľká tichomorská odpadková škvrna je problém, ktorý nikto nerieši

Existenciu ostrova z plastového odpadu odhalili už v roku 1997. Keďže sa však nachádza v medzinárodných vodách, nikto sa k nemu nehlási. Technológia organizácie Ocean Cleanup je prvým riešením, ktoré sa zrealizuje.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Väčšina respondentov z Belgicka, Nemecka, Poľska a Spojeného kráľovstva uviedla, že by im neprekážalo zaplatiť za potravinársky výrobok vyššiu sumu, ak by bol zabalený v obale s menším obsahom plastu.

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Európsky štatistický úrad informoval o tom, ako jednotlivé členské krajiny recyklujú vyprodukovaný odpad z plastových obalov. Ako je na tom Slovensko?

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Ročne skončí na skládke dvadsať miliárd plastových kapsúl od kávy. Spoločnosť Lavazza chce objem odpadu zmenšiť kapsulami, ktoré sa rozložia v priemyselnom komposte.