NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Farmaceutický odpad ohrozuje rieky na celom svete

Výskum odhalil, že vyše 10-tisíc kilometrov vodných tokov na celom svete absorbovalo liek voltaren v množstve výrazne prekračujúcom limit 100 nanogramov na liter.

Farmaceutický odpad ohrozuje rieky na celom svete

Foto: Fotolia

Ľudia aj poľnohospodárske zvieratá konzumujú veľké množstvo liekov, najmä antibiotík, a značná časť z nich si nachádza cestu do vodných tokov. Podľa vedca Francesca Bregoliho z holandského Delft Institute for Water Education je to 70 % až 80 % všetkých spotrebovaných antibiotík.

Odpad z liekov predstavuje nebezpečenstvo pre človeka a prírodné prostredie. Nadmerné množstvo farmaceutík, nachádzajúcich si cestu do vodných tokov, sa môže do polovice tohto storočia ešte zvýšiť o dve tretiny. Tento záver prezentoval vedec na konferencii European Geosciences Union General Assembly 2018, ktorá sa konala vo Viedni.

Veľa farmaceutického odpadu vo vodách

Bregoli spolu s ďalšími vedcami sa zaoberajú spôsobmi monitorovania lokalít znečistených odpadom z liekov. “Veľká časť vodných ekosystémov je potenciálne ohrozená vysokými koncentráciami farmaceutík,” cituje vedca denník The Guardian. Medzi najpoužívanejšie patria antihistaminiká, psychiatrické a hormonálne lieky, analgetiká, antibiotiká.  

Vedci pri zisťovaní prítomnosti odpadu z liekov v prostredí použili bežný protizápalový liek diclofenac (Voltaren). Ten spolu s ďalšími liekmi vypustili do sladkovodných ekosystémov. O nejaký čas neskôr úrady na ochranu životného prostredia v USA aj Európskej únii hlásili zvýšené množstvá látky v prostredí.

Výskum tiež odhalil, že viac ako 10-tisíc kilometrov vodných tokov na celom svete absorbovalo tento liek v obrovských množstvách, prekračujúcich EÚ stanovený limit 100 nanogramov na liter. “Podobným znečistením ako diclofenac sa vyznačujú ďalšie tisícky liekov a produktov osobnej hygieny,” hovorí Bregoli. 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X