NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Farmaceutický odpad ohrozuje rieky na celom svete

Výskum odhalil, že vyše 10-tisíc kilometrov vodných tokov na celom svete absorbovalo liek voltaren v množstve výrazne prekračujúcom limit 100 nanogramov na liter.

Farmaceutický odpad ohrozuje rieky na celom svete

Foto: Fotolia

Ľudia aj poľnohospodárske zvieratá konzumujú veľké množstvo liekov, najmä antibiotík, a značná časť z nich si nachádza cestu do vodných tokov. Podľa vedca Francesca Bregoliho z holandského Delft Institute for Water Education je to 70 % až 80 % všetkých spotrebovaných antibiotík.

Odpad z liekov predstavuje nebezpečenstvo pre človeka a prírodné prostredie. Nadmerné množstvo farmaceutík, nachádzajúcich si cestu do vodných tokov, sa môže do polovice tohto storočia ešte zvýšiť o dve tretiny. Tento záver prezentoval vedec na konferencii European Geosciences Union General Assembly 2018, ktorá sa konala vo Viedni.

Veľa farmaceutického odpadu vo vodách

Bregoli spolu s ďalšími vedcami sa zaoberajú spôsobmi monitorovania lokalít znečistených odpadom z liekov. “Veľká časť vodných ekosystémov je potenciálne ohrozená vysokými koncentráciami farmaceutík,” cituje vedca denník The Guardian. Medzi najpoužívanejšie patria antihistaminiká, psychiatrické a hormonálne lieky, analgetiká, antibiotiká.  

Vedci pri zisťovaní prítomnosti odpadu z liekov v prostredí použili bežný protizápalový liek diclofenac (Voltaren). Ten spolu s ďalšími liekmi vypustili do sladkovodných ekosystémov. O nejaký čas neskôr úrady na ochranu životného prostredia v USA aj Európskej únii hlásili zvýšené množstvá látky v prostredí.

Výskum tiež odhalil, že viac ako 10-tisíc kilometrov vodných tokov na celom svete absorbovalo tento liek v obrovských množstvách, prekračujúcich EÚ stanovený limit 100 nanogramov na liter. “Podobným znečistením ako diclofenac sa vyznačujú ďalšie tisícky liekov a produktov osobnej hygieny,” hovorí Bregoli. 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Výskumníci tvrdia, že odstraňovanie plastového odpadu z vodného prostredia pomocou rôznych technológií rieši problém znečistenia iba minimálne.

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Profesijné združenia očakávajú, že väčšina firiem sa stihne budúci rok technologicky pripraviť. Popísali ako bude o rok vyzerať proces prípravy odpadu pre skládkovaním.

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Zariadenie má zhodnocovať komunálny aj priemyselný odpad.