NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Manchester United bude hrať v dresoch z plastového odpadu

Futbalistov zaodeje Adidas v spolupráci s hnutím Parley for the Oceans. V minulosti už spoločne predstavili bežecké topánky.

Manchester United bude hrať v dresoch z plastového odpadu

adidas

Adidas predstavil nový dres Manchesteru United na sezónu 2018/2019. Okrem toho, že je inšpirovaný päťdesiatym výročím historicky prvého víťazstva tohto tímu v niekdajšom Európskom pohári, zaujímavý je aj z iného dôvodu – vyrobený je totiž z plastového odpadu z oceánu.

Nový dres je modrej farby na počesť historického momentu z mája 1968 a na jeho výrobu bol použitý odpad, ktorý Parley for the Oceans zbiera z pláží po celom svete a následne premieňa na tkaninu.

Na jedno tričko sa spotrebuje dvadsaťosem plastových fliaš a na jeho golieri výrobca zanechal odkaz „pre oceány“. Okrem neho sú z recyklovaných plastov vyrobené aj šortky a ponožky.

 

Manchester United nie je prvým futbalovým klubom, ktorý sa bude prezentovať v dresoch vyrobených z plastového odpadu z oceánu. V roku 2016 navrhol Adidas v rovnakej spolupráci s Parley for the Oceans súpravy pre Real Madrid a Bayern Mníchov.

Tieto dresy boli vyrobené z odpadu zhromaždeného v rámci čistiacich prác na Maldivách. Erby futbalových klubov a logá sponzorov boli nanesené ekologickými farbami na báze vody.

V trende sa nenechala zahanbiť ani značka Nike, ktorá do dresov z recyklovaných plastov obliekla ženský tím na Svetovom pohári už v roku 2015. Každé tričko bolo vyrobené z osemnástich fliaš.

Hlavným cieľom Adidasu je upozorniť na problém, ktorý plasty v oceáne predstavujú. Zároveň dúfa, že vyrábaním športového oblečenia z plastového odpadu inšpiruje aj športových fanúšikov, aby prispeli k zlepšovaniu kvality životného prostredia.

Parley for the Oceans je hnutie, ktoré s pomocou medzinárodnej siete partnerov odstraňuje plastový odpad z pobreží po celom svete. Jeho cieľom je dať odpadu z oceánu novú formu – pretvoriť ho na vlnu a látku pre odevný priemysel, polyméry na výrobu kozmetiky alebo druhotné suroviny, ktoré sú vhodné na výrobu obalov alebo na použitie vo výstavbe.

V roku 2016 Parley so spoločnosťou Adidas uviedli na trh prvý model bežeckej obuvi vyrobenej z recyklovaného plastového odpadu. Odvtedy sa predalo už milión párov.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

O zvyškový plastový odpad je iba minimálny alebo žiadny záujem. Pre mestá bol kedysi zdrojom príjmu, teraz predstavuje iba náklady.

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Aké chyby robia domácnosti najčastejšie? Ktoré vekové skupiny najviac plytvajú? Čo najviac vyhadzujú Slováci? Odborníčky diskutovali v Prahe.

Na majstrovstvách sveta v hokeji sa podarilo vytriediť 56 % odpadu

Na majstrovstvách sveta v hokeji sa podarilo vytriediť 56 % odpadu

Sedem ton vytriedeného skla, 21 ton plastov, 25 ton papiera. Pozrite si, ako dopadol hokejový šampionát v Bratislave a Košiciach z hľadiska odpadov.