Tesco sa zaviazalo, že do roku 2019 zakáže všetky nerecyklovateľné obaly | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Tesco sa zaviazalo, že do roku 2019 zakáže všetky nerecyklovateľné obaly

Zdá sa, že veci sa pohli vpred a k obmedzeniu tvorby hôr plastového odpadu konečne začínajú prispievať aj gigantické obchodné reťazce. Enviromentálne hnutia tento krok síce schvaľujú, no naďalej si stoja za tým, že je to len čiastočné riešenie.

Tesco sa zaviazalo, že do roku 2019 zakáže všetky nerecyklovateľné obaly

Foto: Medium.com

Či už ich k tomuto kroku dohnalo ekologické spotrebiteľské správanie, alebo obyčajné svedomie, nevedno. Faktom však je, že britská sieť supermarketov Tesco aj so svojimi konkurentmi Sainsbury a Aldi pristúpili v apríli tohto roku ku podpise zmluvy o "plastoch" v Spojenom kráľovstve. Zaviazali sa v nej odstrániť jednorázové plastové obaly.

Na celom svete bolo do roku 2015 vyrobených asi 6,3 miliárd ton plastového odpadu, pričom takmer 80% z nich skončilo na skládkach alebo v prírode"Plastový odpad je jednou veľkou pohromou našich čias," povedala britská premiérka Theresa Mayová, ktorá má v úmysle do roku 2042 zakázať v krajine všetok plastový odpad, ktorý nie je nevyhnutný.

Organizácie, akou je Greenpeace UK, sú v súvislosti s vládnym plánom skôr skeptické, pričom sa odvolávajú na neurčité snahy Mayovej a vyzývajú ku konkrétnym krokom, ako je návrat vratných fliaš alebo príplatky za jednorazové kávové poháriky.

Tesco zároveň vyzvalo britskú vládu, aby pomohla vybudovať konzistentnú recyklačnú infraštruktúru, ktorá by umožnila vytvoriť systém uzavretej slučky s cieľom zlepšiť celkovú recykláciu plastov v Spojenom kráľovstve.

Podľa webovej stránky Earth91 princíp uzavretej slučky znamená, že všetko použité je zozbierané, recyklované a zmení sa na nové výrobky.

Foto: Axiongroup.co.uk

"Na prepracovaní a redukcii budeme spolupracovať aj s našimi dodávateľmi všetkých obalových materiálov a po konzultácii s našimi poprednými dodávateľmi začiatkom tohto roka odstránime do roku 2019 z nášho podnikania všetky obaly, ktoré sa ťažko recyklujú." povedal pre portál Independent predseda predstavenstva spoločnosti Tesco Jason Tarry.

Tieto "ťažko recyklovateľné" obaly zahŕňajú PVC, polystyrén (ako napr. tácky pod mäsovými výrobkami, pečivom a zeleninou) a vo vode rozpustné bioplasty, ktoré sú tiež zdrojom znečistenia mikroplastmi.

Podľa Global Citizen môžeme namiesto toho očakávať udržateľnejšie možnosti, ako je balenie do dreva, lepenky, papiera, skla, ocele a hliníka.

Hovorkyňa Tesca ďalej pre The Independent  povedala, že tento cieľ by mal byť splnený do konca roka 2019 a že nebude zahŕňať druhy obalov, ako je čierny plast, ktoré sú recyklovateľné, ale nie sú vo Veľkej Británii vo veľkom recyklované.


 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

18. marca si pripomíname Svetový deň recyklácie. OZV ENVI - PAK edukuje ľudí v otázkach triedenia, aby odpad nekončil na skládke ako nevyužitá surovina, ale aby sa ďalej spracoval.

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Predstava, že väčšina plastového odpadu sa prepravuje do zahraničia, je mylná. Akí sú TOP exportéri? Na deviatom mieste je malý európsky štát, ktorý nedosahuje ani rozlohu Slovenska.

Vracia sa do Talianska. SIŽP rieši nelegálne dovezený odpad, asistuje polícia

Vracia sa do Talianska. SIŽP rieši nelegálne dovezený odpad, asistuje polícia

Prípad sa týka desiatok ton odpadu. Našli ho na severe Slovenska.