Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Tesco sa zaviazalo, že do roku 2019 zakáže všetky nerecyklovateľné obaly

Zdá sa, že veci sa pohli vpred a k obmedzeniu tvorby hôr plastového odpadu konečne začínajú prispievať aj gigantické obchodné reťazce. Enviromentálne hnutia tento krok síce schvaľujú, no naďalej si stoja za tým, že je to len čiastočné riešenie.

Tesco sa zaviazalo, že do roku 2019 zakáže všetky nerecyklovateľné obaly

Foto: Medium.com

Či už ich k tomuto kroku dohnalo ekologické spotrebiteľské správanie, alebo obyčajné svedomie, nevedno. Faktom však je, že britská sieť supermarketov Tesco aj so svojimi konkurentmi Sainsbury a Aldi pristúpili v apríli tohto roku ku podpise zmluvy o "plastoch" v Spojenom kráľovstve. Zaviazali sa v nej odstrániť jednorázové plastové obaly.

Na celom svete bolo do roku 2015 vyrobených asi 6,3 miliárd ton plastového odpadu, pričom takmer 80% z nich skončilo na skládkach alebo v prírode"Plastový odpad je jednou veľkou pohromou našich čias," povedala britská premiérka Theresa Mayová, ktorá má v úmysle do roku 2042 zakázať v krajine všetok plastový odpad, ktorý nie je nevyhnutný.

Organizácie, akou je Greenpeace UK, sú v súvislosti s vládnym plánom skôr skeptické, pričom sa odvolávajú na neurčité snahy Mayovej a vyzývajú ku konkrétnym krokom, ako je návrat vratných fliaš alebo príplatky za jednorazové kávové poháriky.

Tesco zároveň vyzvalo britskú vládu, aby pomohla vybudovať konzistentnú recyklačnú infraštruktúru, ktorá by umožnila vytvoriť systém uzavretej slučky s cieľom zlepšiť celkovú recykláciu plastov v Spojenom kráľovstve.

Podľa webovej stránky Earth91 princíp uzavretej slučky znamená, že všetko použité je zozbierané, recyklované a zmení sa na nové výrobky.

Foto: Axiongroup.co.uk

"Na prepracovaní a redukcii budeme spolupracovať aj s našimi dodávateľmi všetkých obalových materiálov a po konzultácii s našimi poprednými dodávateľmi začiatkom tohto roka odstránime do roku 2019 z nášho podnikania všetky obaly, ktoré sa ťažko recyklujú." povedal pre portál Independent predseda predstavenstva spoločnosti Tesco Jason Tarry.

Tieto "ťažko recyklovateľné" obaly zahŕňajú PVC, polystyrén (ako napr. tácky pod mäsovými výrobkami, pečivom a zeleninou) a vo vode rozpustné bioplasty, ktoré sú tiež zdrojom znečistenia mikroplastmi.

Podľa Global Citizen môžeme namiesto toho očakávať udržateľnejšie možnosti, ako je balenie do dreva, lepenky, papiera, skla, ocele a hliníka.

Hovorkyňa Tesca ďalej pre The Independent  povedala, že tento cieľ by mal byť splnený do konca roka 2019 a že nebude zahŕňať druhy obalov, ako je čierny plast, ktoré sú recyklovateľné, ale nie sú vo Veľkej Británii vo veľkom recyklované.


 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Európskym recyklátorom chýbajú recyklačné a zhodnocovacie kapacity

Európskym recyklátorom chýbajú recyklačné a zhodnocovacie kapacity

V Európe podľa nich chýbajú zariadenia až pre 40 miliónov ton ročne.

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek prešlo do druhého čítania

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek prešlo do druhého čítania

Návrh podporilo 120 poslancov NR SR.

Za týždeň zjeme kreditku, za tri týždne hrebeň. Mikroplasty sú už súčasťou nášho jedálnička

Za týždeň zjeme kreditku, za tri týždne hrebeň. Mikroplasty sú už súčasťou nášho jedálnička

Bežný človek skonzumuje v potrave každý týždeň asi 2000 mikročastíc plastov.