Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Igelitky nájdete už aj na dne Mariánskej priekopy

Vedci zdokumentovali takmer 3500 kusov plastu, ktoré našli v najhlbších častiach oceánu. Odpadom sme zahltili už naozaj celú planétu.

Hanba pre ľudstvo: Igelitky nájdete už aj na dne Mariánskej priekopy

Foto: Wikimedia Commons

Vedci a rôzne start-upy sa už roky snažia vyriešiť problém s hromadami plávajúceho odpadu v oceáne. Podľa najnovších objavov je však, to, čo vidíme na povrchu a na plážach len špičkou ľadovca.

Portál Sciencealert.com nedávno informoval o novej štúdiii, ktorá analyzuje viac ako 30-ročné údaje o ľudských odpadoch nachádzajúcich sa v najhlbších častiach oceánu. Vedci našli v týchto tajomných a krehkých ekosystémoch takmer 3 500 kusov plastu a iných nečistôt, ktoré tu uviazli.

Foto: Sciencealert/JAMSTECFoto: Sciencealert/JAMSTEC

Ak sme niekedy považovali tieto oceánske hĺbky za jedno z posledných divokých a neprebádaných miest na zemi, objav z hĺbky 10 898 metrov (hore na obrázku) nás privádza ku skľučujúcemu zisteniu, že naša "poriadkumilovná" civilizácia už dorazila aj sem.

Mariánska priekopa je z celého oceánu najhlbšie položené miesto na zemi a je známa objavmi prapodivných, priam mimozemských foriem morského života, o ktorých toho vieme veľmi málo.

Foto: Sciencealert/JAMSTEC 

V novej štúdii tím výskumníkov vedený Japonskou agentúrou JAMSTEC, ktorá sa zaoberá výskumom oceánskych hĺbok analyzoval obsah ich verejne prístupnej databázy Deep-Sea Debris. Zábery boli získané z rozsiahleho obrazového archívu oceánskeho odpadu. Zaznamenali ich ponorky a diaľkovo ovládané vozidlá, ktoré boli vyslané do najväčších hĺbok.

Po kontrole záznamov z celkového počtu 5 010 ponorov tím narátal 3 425 kusov ľudských odpadkov, z ktorých viac ako tretina bola makroplastická. Makroplasty sú viditeľné kúsky plastu väčšie ako 5 mm, menšie sa počítali ako mikroplasty.

Z týchto makroplastických kúskov bolo takmer 90 percent jednorázových plastov, ktoré našťastie v posledných rokoch začínajú viaceré krajiny zakazovať. Jednou z prvých bolo Francúzsko. Mikroplasty vznikajú nielen z rozpadajúceho odpadu, ale sú napríklad pridávané aj do kozmetických prípravkov, ktoré splachujeme do kanalizácie. Veľké množstvo ich možno nájsť aj v morských ľadovcoch.

Najhlbšie nájdená taška bola zaznamenaná presne pred 20 rokmi, 20. mája 1998. Po desaťročiach sa pravdepodobne rozpadla na nespočetné mikroplasty, ktoré sú vyvrhované na povrch oceánu.

Foto: Sciencealert/JAMSTEC  

Pretože sa tím zaoberal iba vizuálnymi záznamami toho, čo našli na morskom dne a nie toho, čo sa vznáša nad ním, výskumníci tvrdia, že zrejme len naznačili celkový rozsah problému.

"Keďže hlboké more je pravdepodobne konečnou destináciou plávajúceho plastu, častý výskyt a rozsiahle rozloženie plastových odpadov v hĺbkach ďaleko od zaľudnených pobrežných oblastí naznačuje, že ich veľké množstvo je distribuované po celej výške vodného stĺpca na šírom mori,"  vysvetľujú vo svojom príspevku.

Foto: Sciencealert/JAMSTEC

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Zariadenie na spracovanie zeleného aj kuchynského bioodpadu bude využívať združenie obcí v regióne.

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

X
X
X
X