NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Stĺpček. ISOH? Nečakajme zázrak

Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo 2016/05.

Stĺpček. ISOH? Nečakajme zázrak

Foto: Fotolia

Na aprílovej konferencii Odpady 2018 v Banskej Bystrici sa hovorilo o rôznych pripravovaných novinkách v manažmente odpadového hospodárstva. Napríklad aj o stave prípravy Informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH).

Áno, ide o legendárny ISOH. Na tretí pokus vysúťažený dodávateľ na vybudovanie systému, o ktorom sa začalo na ministerstve hovoriť už v roku 2012. Jeho cenu pôvodne odhadovali len na 2,5 až 3 milióny eur, no začiatkom roku 2017 spustilo ministerstvo ďalšiu súťaž s hodnotou zvýšenou až na 19,2 milióna eur.

Po poslednej súťaži napokon vzišiel víťaz, ktorý zinkasuje za vybudovanie systému 15,3 milióna eur. Ide o konzorcium dvoch firiem so spoločnými vlastníkmi Tempest a Softip.

Aj Tempest sa stáva „legendou“. Ide o tú firmu, ktorá v roku 2010 vyhrala iný tender na IT služby za 15 miliónov, no zmluvu ministerstvo vnútra skartovalo deň po tom, čo špeciálna prokuratúra odobrala prokurátorovi Vasilovi Špirkovi spis z dozorovania prípadu.

Išlo v ňom o podozrenia z korupcie medzi Tempestom a vysokými štátnymi úradníkmi, ktorých krstné mená sú (podľa svedka) ako na just zhodné s tými, ktoré majú vtedajší ministri Kaliňák a Počiatek.

Ani ministerstvu životného prostredia nebolo vo veci ISOH-u veľmi do reči. Hoci je víťaz známy od júla minulého roku, ministerstvo v septembri ani októbri neodpovedalo na naše otázky o stave prípravy alebo realizácie projektu.

Až v novembri informovalo oficiálnou správou o tom, že ISOH začne budovať, lebo to sme, všakáno, nemohli ani tušiť. Envirorezort tiež avizoval vznik výboru, ktorý má dohliadať na nábeh a prevádzku nového systému, lenže od novembra o ňom niet stále nič počuť.

Vráťme sa však k aprílovej konferencii. Práve na nej zástupcovia ministerstva prezradili, že zmluva s dodávateľom služby bola podpísaná v novembri minulého roka.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Komentáre

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Komentár Radovana Kazdu vyšiel v úvodníku júnového vydania štvrťročníka Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 s prílohou ENERGO a VODA.

X
X
X
X