ISOH? Nečakajme zázrak | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Stĺpček. ISOH? Nečakajme zázrak

Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo 2016/05.

Stĺpček. ISOH? Nečakajme zázrak

Foto: Fotolia

Na aprílovej konferencii Odpady 2018 v Banskej Bystrici sa hovorilo o rôznych pripravovaných novinkách v manažmente odpadového hospodárstva. Napríklad aj o stave prípravy Informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH).

Áno, ide o legendárny ISOH. Na tretí pokus vysúťažený dodávateľ na vybudovanie systému, o ktorom sa začalo na ministerstve hovoriť už v roku 2012. Jeho cenu pôvodne odhadovali len na 2,5 až 3 milióny eur, no začiatkom roku 2017 spustilo ministerstvo ďalšiu súťaž s hodnotou zvýšenou až na 19,2 milióna eur.

Po poslednej súťaži napokon vzišiel víťaz, ktorý zinkasuje za vybudovanie systému 15,3 milióna eur. Ide o konzorcium dvoch firiem so spoločnými vlastníkmi Tempest a Softip.

Aj Tempest sa stáva „legendou“. Ide o tú firmu, ktorá v roku 2010 vyhrala iný tender na IT služby za 15 miliónov, no zmluvu ministerstvo vnútra skartovalo deň po tom, čo špeciálna prokuratúra odobrala prokurátorovi Vasilovi Špirkovi spis z dozorovania prípadu.

Išlo v ňom o podozrenia z korupcie medzi Tempestom a vysokými štátnymi úradníkmi, ktorých krstné mená sú (podľa svedka) ako na just zhodné s tými, ktoré majú vtedajší ministri Kaliňák a Počiatek.

Ani ministerstvu životného prostredia nebolo vo veci ISOH-u veľmi do reči. Hoci je víťaz známy od júla minulého roku, ministerstvo v septembri ani októbri neodpovedalo na naše otázky o stave prípravy alebo realizácie projektu.

Až v novembri informovalo oficiálnou správou o tom, že ISOH začne budovať, lebo to sme, všakáno, nemohli ani tušiť. Envirorezort tiež avizoval vznik výboru, ktorý má dohliadať na nábeh a prevádzku nového systému, lenže od novembra o ňom niet stále nič počuť.

Vráťme sa však k aprílovej konferencii. Práve na nej zástupcovia ministerstva prezradili, že zmluva s dodávateľom služby bola podpísaná v novembri minulého roka.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Komentáre

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako mestá a obce triedia kuchynský odpad? Tu sú najnovšie čísla (+MAPA)

Ako mestá a obce triedia kuchynský odpad? Tu sú najnovšie čísla (+MAPA)

Kým niektoré veľké mestá v štatistike prepadli, našli sa obce, ktoré vykázali aj stovky zhodnotených ton.

Bioodpad nebudú všetci triediť ideálne. Hľadajme reálne riešenia, apeluje Únia miest

Bioodpad nebudú všetci triediť ideálne. Hľadajme reálne riešenia, apeluje Únia miest

Model zberu kuchynského odpadu v meste Partizánske nemožno realizovať v každom meste, vraví zástupkyňa samosprávneho združenia.

Ako môže obec zaviesť váženie komunálneho odpadu (PRÁVNY POHĽAD)

Ako môže obec zaviesť váženie komunálneho odpadu (PRÁVNY POHĽAD)

Zavedenie váženého zberu komunálneho odpadu má pre obce viacero prínosov. Píše Paulína Šlauková z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.