Dvořák Hager & Partners
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Stĺpček. ISOH? Nečakajme zázrak

Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo 2016/05.

Stĺpček. ISOH? Nečakajme zázrak

Foto: Fotolia

Na aprílovej konferencii Odpady 2018 v Banskej Bystrici sa hovorilo o rôznych pripravovaných novinkách v manažmente odpadového hospodárstva. Napríklad aj o stave prípravy Informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH).

Áno, ide o legendárny ISOH. Na tretí pokus vysúťažený dodávateľ na vybudovanie systému, o ktorom sa začalo na ministerstve hovoriť už v roku 2012. Jeho cenu pôvodne odhadovali len na 2,5 až 3 milióny eur, no začiatkom roku 2017 spustilo ministerstvo ďalšiu súťaž s hodnotou zvýšenou až na 19,2 milióna eur.

Po poslednej súťaži napokon vzišiel víťaz, ktorý zinkasuje za vybudovanie systému 15,3 milióna eur. Ide o konzorcium dvoch firiem so spoločnými vlastníkmi Tempest a Softip.

Aj Tempest sa stáva „legendou“. Ide o tú firmu, ktorá v roku 2010 vyhrala iný tender na IT služby za 15 miliónov, no zmluvu ministerstvo vnútra skartovalo deň po tom, čo špeciálna prokuratúra odobrala prokurátorovi Vasilovi Špirkovi spis z dozorovania prípadu.

Išlo v ňom o podozrenia z korupcie medzi Tempestom a vysokými štátnymi úradníkmi, ktorých krstné mená sú (podľa svedka) ako na just zhodné s tými, ktoré majú vtedajší ministri Kaliňák a Počiatek.

Ani ministerstvu životného prostredia nebolo vo veci ISOH-u veľmi do reči. Hoci je víťaz známy od júla minulého roku, ministerstvo v septembri ani októbri neodpovedalo na naše otázky o stave prípravy alebo realizácie projektu.

Až v novembri informovalo oficiálnou správou o tom, že ISOH začne budovať, lebo to sme, všakáno, nemohli ani tušiť. Envirorezort tiež avizoval vznik výboru, ktorý má dohliadať na nábeh a prevádzku nového systému, lenže od novembra o ňom niet stále nič počuť.

Vráťme sa však k aprílovej konferencii. Práve na nej zástupcovia ministerstva prezradili, že zmluva s dodávateľom služby bola podpísaná v novembri minulého roka.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Komentáre

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Editoriál. Obehový tok peňazí

Editoriál. Obehový tok peňazí

Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo 2019/01.

Skládkovať sa už neoplatí

Skládkovať sa už neoplatí

Od 1. 1. 2019 platia nové pravidlá pri výpočte poplatkov za uloženie odpadov, ktorých cieľom je znevýhodnenie skládkovania odpadov, ktoré je posledné v hierarchii odpadového hospodárstva.

Ako sa ázijské krajiny zaoberajú znečistením plastmi?

Ako sa ázijské krajiny zaoberajú znečistením plastmi?

Zdá sa, že ázijská plastová pohroma je pozvoľna na ústupe. Jednotlivé krajiny podnikajú významné kroky v boji proti znečisťovaniu.