Generálny riaditeľ autorizovanej obalovej spoločnosti EKO-KOM Zbyněk Kozel zhodnotil dnes na konferencii Odpady a obce 2018 v Hradci Králové nedávno schválený balíček obehového hospodárstva a jeho vplyv na samosprávy.
V balíčku obehového hospodárstva (circular economy package – CEP) sa dôležité nové ustanovenia týkajú rozšírenej zodpovednosti výrobcov (extended producer responsibility – EPR).
Zbyněk Kozel zdôraznil, že obehový balíček jednoznačne zdražie odpady v obciach. Obsahuje však dôležitý inštrument, ktorým je práve rozšírená zodpovednosť výrobcu.
Princíp spočíva v tom, že ten, kto si kupuje výrobok, v jeho cene zaplatí ďalšie úkony, ktoré sa s ním stanú po tom, čo sa z neho alebo jeho časti stane odpad. Z. Kozel v tom vidí výhodu v prospech úspory materiálov.
„Výrobca by mal byť cenou motivovaný k tomu, aby vyrábal niečo, čo sa dá nakoniec relatívne lacno využiť,“ povedal Z. Kozel.
Väčšina domácností nevie o rozšírenej zodpovednosti výrobcov, preto netušia, že v cene výrobku je skrytá aj služba za zhodnotenie.
V Českej republike rozhoduje o tom, ako bude fungovať odpadový systém v obci a čo majú domácnosti robiť s odpadmi samotná obec. Obec nastavuje aj pravidlá ako sa má nakladať s odpadom a tým pádom stanovuje aj pravidlá pôsobenia systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov na svojom území.

„Dôležité je, že systém rozšírenej zodpovednosti by mal pokrývať úplné náklady následného nakladania s týmto odpadom a zaistiť návrat týchto materiálov do obehovej ekonomiky, v ideálnom prípade naspäť výrobcom do výroby,“ priblížil Z. Kozel.
Balíček obehového hospodárstva poskytuje jednotlivým krajinám možnosť rozšíriť EPR na akýkoľvek druh odpadov. V budúcnosti by tak obce mali niesť náklady len za to, čo nie je súčasťou rozšírenej zodpovednosti výrobcov.
Kľúčový článok 8A
Súčasťou obehového balíčka je aj rámcová smernica o odpade. Do nej bol doplnený nový článok.
Zbyněk Kozel upozornil, že práve implementáciu tohto článku by mali obce veľmi dôsledne sledovať. Vymedzuje totiž, aké sú pravidlá pre pôsobenie systému EPR.
Jedno z týchto pravidiel hovorí o tom, že štát by mal jasne vymedziť vzťah medzi systémom rozšírenej zodpovednosti a obcami. Ďalšie pravidlo spočíva v tom, že EPR musí pôsobiť aj v obciach, v ktorých to nie je pre systém ekonomicky výhodné.
.JPG)
„Výrobca musí zabezpečiť dostupnosť zberu odpadu na celom území, kde má právo pôsobiť“, zdôraznil riaditeľ spoločnosti EKO-KOM.
Systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov musí byť zároveň finančne stabilný a musí tiež pokrývať štandardné náklady na zber, triedenie, spracovanie odpadu vzniknutého z obcí.
Za veľmi dôležité ustanovenie článku 8a považuje Z. Kozel to, že pokiaľ na území štátu pôsobí viac systémov EPR vzťahujúcich sa na jeden výrobok, tak štát sa musí postarať o to, aby existoval nezávislý orgán, ktorý dohliadne a zaistí, že tie systémy spoločne naplnia všetko to, čo je potrebné, teda zohrá koordinačnú úlohu.
„Z ekonomického hľadiska bude pre obce najdôležitejšia implementácia článku 8A rámcovej smernice o odpade, pretože to, ako bude implementovaný tento článok, stanoví nielen náklady týchto obcí, ale bude mať vplyv aj na to, čo sa s ich odpadmi na ich území stane,“ uzavrel Zbyněk Kozel.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.