Zbyněk Kozel: Pre obce bude najdôležitejšie nastavenie rozšírenej zodpovednosti | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Zbyněk Kozel: Pre obce bude najdôležitejšie nastavenie rozšírenej zodpovednosti

Generálny riaditeľ autorizovanej obalovej spoločnosti EKO-KOM Zbyněk Kozel zhodnotil dnes na konferencii Odpady a obce 2018 v Hradci Králové nedávno schválený balíček obehového hospodárstva a jeho vplyv na samosprávy.

Zbyněk Kozel

Zbyněk Kozel | Foto: Odpady-portal.sk

V balíčku obehového hospodárstva (circular economy package – CEP) sa dôležité nové ustanovenia týkajú rozšírenej zodpovednosti výrobcov (extended producer responsibility – EPR).

Zbyněk Kozel zdôraznil, že obehový balíček jednoznačne zdražie odpady v obciach. Obsahuje však dôležitý inštrument, ktorým je práve rozšírená zodpovednosť výrobcu.

Princíp spočíva v tom, že ten, kto si kupuje výrobok, v jeho cene zaplatí ďalšie úkony, ktoré sa s ním stanú po tom, čo sa z neho alebo jeho časti stane odpad. Z. Kozel v tom vidí výhodu v prospech úspory materiálov.

„Výrobca by mal byť cenou motivovaný k tomu, aby vyrábal niečo, čo sa dá nakoniec relatívne lacno využiť,“ povedal Z. Kozel.

Väčšina domácností nevie o rozšírenej zodpovednosti výrobcov, preto netušia, že v cene výrobku je skrytá aj služba za zhodnotenie.

V Českej republike rozhoduje o tom, ako bude fungovať odpadový systém v obci a čo majú domácnosti robiť s odpadmi samotná obec. Obec nastavuje aj pravidlá ako sa má nakladať s odpadom a tým pádom stanovuje aj pravidlá pôsobenia systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov na svojom území.

Zbyněk Kozel

„Dôležité je, že systém rozšírenej zodpovednosti by mal pokrývať úplné náklady následného nakladania s týmto odpadom a zaistiť návrat týchto materiálov do obehovej ekonomiky, v ideálnom prípade naspäť výrobcom do výroby,“ priblížil Z. Kozel.

Balíček obehového hospodárstva poskytuje jednotlivým krajinám možnosť rozšíriť EPR na akýkoľvek druh odpadov. V budúcnosti by tak obce mali niesť náklady len za to, čo nie je súčasťou rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Kľúčový článok 8A

Súčasťou obehového balíčka je aj rámcová smernica o odpade. Do nej bol doplnený nový článok.

Zbyněk Kozel upozornil, že práve implementáciu tohto článku by mali obce veľmi dôsledne sledovať. Vymedzuje totiž, aké sú pravidlá pre pôsobenie systému EPR.

Jedno z týchto pravidiel hovorí o tom, že štát by mal jasne vymedziť vzťah medzi systémom rozšírenej zodpovednosti a obcami. Ďalšie pravidlo spočíva v tom, že EPR musí pôsobiť aj v obciach, v ktorých to nie je pre systém ekonomicky výhodné.

„Výrobca musí zabezpečiť dostupnosť zberu odpadu na celom území, kde má právo pôsobiť“, zdôraznil riaditeľ spoločnosti EKO-KOM.

Systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov musí byť zároveň finančne stabilný a musí tiež pokrývať štandardné náklady na zber, triedenie, spracovanie odpadu vzniknutého z obcí.

Za veľmi dôležité ustanovenie článku 8a považuje Z. Kozel to, že pokiaľ na území štátu pôsobí viac systémov EPR vzťahujúcich sa na jeden výrobok, tak štát sa musí postarať o to, aby existoval nezávislý orgán, ktorý dohliadne a zaistí, že tie systémy spoločne naplnia všetko to, čo je potrebné, teda zohrá koordinačnú úlohu.

„Z ekonomického hľadiska bude pre obce najdôležitejšia implementácia článku 8A rámcovej smernice o odpade, pretože to, ako bude implementovaný tento článok, stanoví nielen náklady týchto obcí, ale bude mať vplyv aj na to, čo sa s ich odpadmi na ich území stane,“ uzavrel Zbyněk Kozel.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Finančné škody znáša správca aj výrobcovia zapojení do systému.

Vyvážal odpad na cudzí pozemok, tvrdí polícia. Muž teraz čelí obvineniu

Vyvážal odpad na cudzí pozemok, tvrdí polícia. Muž teraz čelí obvineniu

Vyšetrovateľ v prípade vidí neoprávnené nakladanie s odpadom.