Eversheds Sutherland

Polícia ukázala, ako to vyzerá na skládke Vlčie hory. Mesto žiada okamžité riešenie

Pre skládku pri Hlohovci bola interpelovaná už aj ministerka vnútra, v areáli medzitým zasahovali hasiči. Najväčším nebezpečím sú voľne uložené sudy s nebezpečnými horľavinami.

Polícia ukázala, ako to vyzerá na skládke Vlčie hory. Mesto žiada okamžité riešenie
Foto: Miroslav Kollár, Zdroj: Facebook

Polícia Slovenskej republiky zverejnila video zo zásahu na skládke komunálneho odpadu Vlčie hory pri Hlohovci.

Zábery dokumentujú značný rozsah ukladania odpadov na skládku v rozpore s predpismi.

V pondelok 18. júna zasadol krízový štáb na okresnom úrade v Hlohovci, ktorý riešil v prvom rade situáciu s niekoľko stovkami tisíclitrových barelov s nebezpečným odpadom, ktoré sú uložené na voľnom priestranstve. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor mesta Hlohovec Miroslav Kollár.

Tieto sudy momentálne predstavujú najväčšie riziko z hľadiska ohrozenia obyvateľstva v prípade úniku látok, ktoré sú v nich uložené.

Primátor Hlohovca považuje výstupy zo zasadnutia krízového štábu za nejednoznačné, pretože na ňom nebolo určené, ktorý štátny orgán vydá rozhodnutie o uzavretí areálu a ktorý orgán zabezpečí bezpečnejšie uloženie týchto látok.

Voľne uložené sudy predstavujú vysoké nebezpečenstvo, kvôli ktorému nebolo možné odobrať z nich vzorky pre chemické laboratórium.

Miroslav Kollár preto požiadal o stretnutie ministra životného prostredia aj ministerku vnútra.

Vo štvrtok 21. júna na rokovaní národnej rady poslanec Vladimír Sloboda položil otázku ministrovi životného prostredia a ministerke vnútra, kto bude likvidovať skládku nebezpečných odpadov Vlčie hory, nakoľko v prípade požiaru hrozí evakuácia 30 až 35 tisíc obyvateľov.

Ministerka považuje za kompetentný orgán Okresný úrad v Hlohovci (celý prepis jej odpovede nájdete nižšie – pozn. red.).

„V tomto prípade Okresný úrad v Hlohovci, odbor starostlivosti o životné prostredie, otvára z vlastného podnetu konanie o uložení preventívnych opatrení, v rámci ktorých sa bude zisťovať, či došlo k bezprostrednej hrozbe environmentálnej škody alebo či vznikla už aj nejaká environmentálna škoda,“ uviedla ministerka D. Saková.

Vo štvrtok 21. júna uskutočnilo chemické laboratórium odber vzoriek ovzdušia z bezprostrednej blízkosti rizikových barelov. Výsledky zverejnili včera.

Výbušná karcinogénna skládka

Ako vyplýva z protokolu meraní, ktorý máme k dispozícií (stiahnuť si ho môžete nižšie – pozn. red.), v ovzduší v okolí skládky sú prítomné viaceré výbušné látky: toluén, xylén, etylbenzén, benzaldehyd, N,N-dimetylacetamid, fenol a viacero ďalších, karcinogénnych látok.

Mnohé z týchto látok môžu vzplanúť už od 23 stupňov celzia.

Na mieste skládkovania je uskladnený kvapalný odpad v odhadovanom množstve približne 90 ton. Skládkované nádoby sú voľne uložené, vystavené meteorologickým vplyvom a uložené do výšky niekoľkých vrstiev nestabilným spôsobom, konštatuje kontrolné chemické laboratórium civilnej obrany v Nitre.

Laboratórium považuje za potrebné odobrať vzorky priamo zo skladovaných sudov, no v tomto stave uloženia by odber vzoriek bol nebezpečný. Preto je potrebné presunúť ich na miesto odporúčanej skladovacej teploty a stabilizovať.

„Osobitnú pozornosť je potrebné venovať karcinogénnym látkam zo skupiny aromatických a kondenzovaných aromatických uhľovodíkov,“ upozorňuje vo svojej správe laboratórium.

Skládka dymila

Okresný úrad začal problém riešiť už v piatok 22. júna, no keďže nedostal súhlas na vyhlásenie mimoriadnej situácie, tak nemal možnosť legálne vstúpiť do areálu.

Následne bolo cez víkend v areáli skládky Vlčie hory pozorované zadymenie z telesa skládky, na ktorej je uložený aj nebezpečný odpad, preto tam zasahovali hasiči.

„V tejto chvíli je akýkoľvek zásah hasičov komplikovaný, nakoľko prístupové cesty už neexistujú a hasiaci materiál nie je k dispozícii,“ uviedol včera na sociálnej sieti primátor Miroslav Kollár.

Vlčie hory stále neuzavreté

Primátor Hlohovca sa pre skládku Vlčie hory stretol aj s ministrom životného prostredia Lászlóm Sólymosom. Chce osloviť aj predsedu vlády, nakoľko nedošlo zatiaľ k okamžitému riešeniu situácie.

„Napriek tomu, že polícia si robí svoju prácu dobre, tak štátne orgány, ktoré majú právomoc zasiahnuť a uzavrieť celý areál a začať okamžite riešiť momentálny problém, situáciu podceňujú. Mesto Hlohovec má v tejto veci zviazané ruky, nemá kompetencie rozhodnúť o uzavretí areálu.“

Areál má svojho prevádzkovateľa, preto podľa M. Kollára by mali orgány komunikovať s ním. Ak ho nenájdu, potom by mali prevziať kompetencie štátne orgány.

Reakcia ministerky Denisy Sakovej

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
Značky
Vlčie hory

Diskusia(0)