Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Polícia ukázala, ako to vyzerá na skládke Vlčie hory. Mesto žiada okamžité riešenie

Pre skládku pri Hlohovci bola interpelovaná už aj ministerka vnútra, v areáli medzitým zasahovali hasiči. Najväčším nebezpečím sú voľne uložené sudy s nebezpečnými horľavinami.

Polícia ukázala, ako to vyzerá na skládke Vlčie hory. Mesto žiada okamžité riešenie

Foto: Miroslav Kollár, Zdroj: Facebook

Polícia Slovenskej republiky zverejnila video zo zásahu na skládke komunálneho odpadu Vlčie hory pri Hlohovci.

Zábery dokumentujú značný rozsah ukladania odpadov na skládku v rozpore s predpismi.

V pondelok 18. júna zasadol krízový štáb na okresnom úrade v Hlohovci, ktorý riešil v prvom rade situáciu s niekoľko stovkami tisíclitrových barelov s nebezpečným odpadom, ktoré sú uložené na voľnom priestranstve. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor mesta Hlohovec Miroslav Kollár.

Tieto sudy momentálne predstavujú najväčšie riziko z hľadiska ohrozenia obyvateľstva v prípade úniku látok, ktoré sú v nich uložené.

Primátor Hlohovca považuje výstupy zo zasadnutia krízového štábu za nejednoznačné, pretože na ňom nebolo určené, ktorý štátny orgán vydá rozhodnutie o uzavretí areálu a ktorý orgán zabezpečí bezpečnejšie uloženie týchto látok.

Voľne uložené sudy predstavujú vysoké nebezpečenstvo, kvôli ktorému nebolo možné odobrať z nich vzorky pre chemické laboratórium.

Miroslav Kollár preto požiadal o stretnutie ministra životného prostredia aj ministerku vnútra.

Vo štvrtok 21. júna na rokovaní národnej rady poslanec Vladimír Sloboda položil otázku ministrovi životného prostredia a ministerke vnútra, kto bude likvidovať skládku nebezpečných odpadov Vlčie hory, nakoľko v prípade požiaru hrozí evakuácia 30 až 35 tisíc obyvateľov.

Ministerka považuje za kompetentný orgán Okresný úrad v Hlohovci (celý prepis jej odpovede nájdete nižšie – pozn. red.).

„V tomto prípade Okresný úrad v Hlohovci, odbor starostlivosti o životné prostredie, otvára z vlastného podnetu konanie o uložení preventívnych opatrení, v rámci ktorých sa bude zisťovať, či došlo k bezprostrednej hrozbe environmentálnej škody alebo či vznikla už aj nejaká environmentálna škoda,“ uviedla ministerka D. Saková.

Vo štvrtok 21. júna uskutočnilo chemické laboratórium odber vzoriek ovzdušia z bezprostrednej blízkosti rizikových barelov. Výsledky zverejnili včera.

Výbušná karcinogénna skládka

Ako vyplýva z protokolu meraní, ktorý máme k dispozícií (stiahnuť si ho môžete nižšie – pozn. red.), v ovzduší v okolí skládky sú prítomné viaceré výbušné látky: toluén, xylén, etylbenzén, benzaldehyd, N,N-dimetylacetamid, fenol a viacero ďalších, karcinogénnych látok.

Mnohé z týchto látok môžu vzplanúť už od 23 stupňov celzia.

Na mieste skládkovania je uskladnený kvapalný odpad v odhadovanom množstve približne 90 ton. Skládkované nádoby sú voľne uložené, vystavené meteorologickým vplyvom a uložené do výšky niekoľkých vrstiev nestabilným spôsobom, konštatuje kontrolné chemické laboratórium civilnej obrany v Nitre.

Laboratórium považuje za potrebné odobrať vzorky priamo zo skladovaných sudov, no v tomto stave uloženia by odber vzoriek bol nebezpečný. Preto je potrebné presunúť ich na miesto odporúčanej skladovacej teploty a stabilizovať.

„Osobitnú pozornosť je potrebné venovať karcinogénnym látkam zo skupiny aromatických a kondenzovaných aromatických uhľovodíkov,“ upozorňuje vo svojej správe laboratórium.

Skládka dymila

Okresný úrad začal problém riešiť už v piatok 22. júna, no keďže nedostal súhlas na vyhlásenie mimoriadnej situácie, tak nemal možnosť legálne vstúpiť do areálu.

Následne bolo cez víkend v areáli skládky Vlčie hory pozorované zadymenie z telesa skládky, na ktorej je uložený aj nebezpečný odpad, preto tam zasahovali hasiči.

„V tejto chvíli je akýkoľvek zásah hasičov komplikovaný, nakoľko prístupové cesty už neexistujú a hasiaci materiál nie je k dispozícii,“ uviedol včera na sociálnej sieti primátor Miroslav Kollár.

Vlčie hory stále neuzavreté

Primátor Hlohovca sa pre skládku Vlčie hory stretol aj s ministrom životného prostredia Lászlóm Sólymosom. Chce osloviť aj predsedu vlády, nakoľko nedošlo zatiaľ k okamžitému riešeniu situácie.

„Napriek tomu, že polícia si robí svoju prácu dobre, tak štátne orgány, ktoré majú právomoc zasiahnuť a uzavrieť celý areál a začať okamžite riešiť momentálny problém, situáciu podceňujú. Mesto Hlohovec má v tejto veci zviazané ruky, nemá kompetencie rozhodnúť o uzavretí areálu.“

Areál má svojho prevádzkovateľa, preto podľa M. Kollára by mali orgány komunikovať s ním. Ak ho nenájdu, potom by mali prevziať kompetencie štátne orgány.

Reakcia ministerky Denisy Sakovej

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Vlčie hory

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

NATUR-PACK spustil registráciu na semináre pre klientov

NATUR-PACK spustil registráciu na semináre pre klientov

NATUR-PACK organizuje semináre v štyroch slovenských mestách. Klienti sa môžu registrovať na dopoludňajší seminár Obaly a neobalové výrobky od A po Z a popoludňajší seminár Elektrozariadenia a batérie.

Najmodernejšia spaľovňa odpadu pribudne vo Veľkej Británii

Najmodernejšia spaľovňa odpadu pribudne vo Veľkej Británii

Švajčiarska spoločnosť Hitachi Zosen Inova postaví jedno z najúčinnejších zariadení pre energetické zhodnocovanie odpadu s kapacitou 350-tisíc ton ročne.

Monitoring odpadového hospodárstva | 31. 1. - 10. 2. 2020

Monitoring odpadového hospodárstva | 31. 1. - 10. 2. 2020

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.