Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Recyklácia odpadu: prinúti EK firmy k väčšiemu používaniu recyklovaných plastov?

Brusel sa s tvrdšími opatreniami proti jednorazovým plastom neponáhľa vo vlastnom záujme. Firmy upozorňujú na zdraženie produktov a nižšiu kvalitu.

Recyklácia odpadu: prinúti EK firmy k väčšiemu používaniu recyklovaných plastov?

Foto: Dreamstime

Európska komisia vyhlásila “vojnu” plastom. Bruselskí úradníci vypracovali stratégiu ako naložiť s plastovým odpadom, resp. minimalizovať ho. Všetky plastové obaly, tvoriace viac ako polovicu všetkého plastového odpadu, majú byť do 12 rokov povinne recyklovateľné alebo opakovane použiteľné. To je však skôr zbožné želanie, ako reálne dosiahnuteľný cieľ.

Ako autori dokumentu sami uvádzajú, “dopyt po recyklovaných plastoch dnes tvorí len asi šesť percent celkového dopytu po plastoch v Európe.” Potenciálne súkromné investície do tohto odvetvia odrádza nízka rentabilnosť recyklácie plastov. “V súčasnej dobe európsky sektor recyklácie plastov trpí nízkymi cenami komodít a neistotou spojenou s budúcnosťou.“  

Nebude to také ľahké

Ako chcú teda úradníci prinúť firmy, aby používali menej jednorazových a viac recyklovateľných plastov? Typicky bruselsky. Hoci zástupcovia Komisie spočiatku odmietali myšlienku zdaňovania takýchto plastov, zámer zhodnotiť dopady tohto opatrenia už existuje.  

Že to nebude také ľahké s presadzovaním recyklovateľných plastov v ekonomike, potvrdzuje aj posun termínu, dokedy sa spoločnosti môžu dobrovoľne prihlásiť k záväzku zvýšenia používania recyklovaných plastov. Spraviť tak mali podľa januárovej stratégie EK do konca júna. Podľa informácií agentúry Reuters sa však termín presunul na september po tom, čo si odvetvia vyžiadali viac času.

Ako zvýšiť dopyt po recyklátoch?

Desať miliónov ton recyklovaných plastov sa má do roku 2025 používať pri výrobe nových produktov, čím by vzrástol dopyt štvornásobne. Ak sa firmám nebude chcieť ani len verejne sa zaviazať k záväzku, Komisia je pripravená na ďalšie opatrenia, vrátane prijatia legislatívy a pravdepodobne daňového (zne)výhodnenia.

No ako pripomína Reuters, bruselskí politici sa s novými opatreniami nebudú ponáhľať, pretože budúci rok sa uskutočnia voľby do Európskeho parlamentu a nové vedenie bude mať aj Európska komisia. “Recyklátori v Európe tvrdia, že plánujú zvyšovanie kapacít. Ale aby sa im to oplatilo, musí byť na trhu viac záujemcov o kúpu recyklovaných plastov bližšie k domácemu trhu.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Evian sa zaviazal, že v priebehu siedmich rokov bude používať 100 % recyklované fľaše

Evian sa zaviazal, že v priebehu siedmich rokov bude používať 100 % recyklované fľaše

Jedna z najpredávanejších značiek balených vôd na svete oznámila, že do roku 2025 sa jej obalová stratégia stane na 100 % cirkulárnou.

Spracovatelia odpadu v EÚ volajú po zjednodušení pravidiel prepravy

Spracovatelia odpadu v EÚ volajú po zjednodušení pravidiel prepravy

Európska federácia spracovateľov odpadu a environmentálnych služieb vyzýva aj k jasnejšiemu rozlišovaniu nebezpečného odpadu, či zníženiu byrokracie.

Ako zmierniť znečistenie mikrovláknami? Stačí do práčky umiestniť plastovú loptičku

Ako zmierniť znečistenie mikrovláknami? Stačí do práčky umiestniť plastovú loptičku

Cora Ball je vynález, ktorý zachytáva mikrovlákna, ktoré sa pri praní uvoľnia z oblečenia.