NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Čo sa deje so starými veternými turbínami? Recyklácia je zložitá

Väčšina veterných turbín na konci životného cyklu končí na skládkach odpadu, možnosti opätovného využitia sú obmedzené. Riešenia hľadá Veolia.

Čo sa deje so starými veternými turbínami? Recyklácia je veľmi zložitá

Foto: Dreamstime

Recyklácia je problém

Boom veternej energie nastal v prvom desaťročí dvadsiateho prvého storočia a dnes už veterné elektrárne nie sú ničím nezvyčajným. No hoci energia z obnoviteľných zdrojov je ekologická a zdanlivo nemá žiadne negatíva, problém prichádza s otázkou recyklácie.

Rozobrať veterné turbíny a opätovne z nich získať primárne suroviny nie je totiž vôbec jednoduché a vyradené súčiastky väčšinou končia na skládke odpadu.

Životnosť veterných turbín sa pohybuje medzi dvadsiatimi až tridsiatimi rokmi. Otázka, ako naložiť s dožívajúcimi turbínami, sa objavila práve preto, že prvá generácia turbín pochádza z deväťdesiatych rokov minulého storočia a jej životný cyklus sa teraz blíži ku koncu.

Najproblematickejšie sú lopatky

Hoci lopatky rotorov tvoria iba dve až tri percentá celkového objemu materiálu, z ktorého je veterná turbína vyrobená, práve ony spôsobujú najviac komplikácií v súvislosti s recykláciou.

Lopatky sa v súčasnosti bežne vyrábajú zo sklených alebo uhlíkových vláken, ktoré ako stavebný materiál výborne spĺňajú svoj účel, keďže umožňujú konštrukciu súčiastok veľkých rozmerov, ktoré sú zároveň ľahké.

Recyklujú sa však iba veľmi ťažko, keďže sa nedajú spätne oddeliť od ostatných materiálov, z ktorých je lopatka vyrobená.

V najbližších dvoch rokoch sa majú tisícky demontovaných turbín premeniť na päťdesiattisíc ton odpadu, v roku 2034 bude odpadu z vyradených veterných turbín viac ako dvestotisíc ton. Efektívne recyklačné riešenie pre nich momentálne neexistuje.

Veolia hľadá riešenia v Nemecku

Iniciatívy sa chopila spoločnosť Veolia, ktorá začala riešenia hľadať v Nemecku. Okrem toho, že krajina je dnes tretím najväčším producentom veternej energie, bola tiež jednou z prvých, v ktorých sa začala veterná energia využívať. Obrovské množstvo nemeckých turbín je tým pádom v tomto období na konci životnosti.

Prvá prekážka, na ktorú technici pri demontovaní veternej turbíny narazia, je jej veľkosť. Objekt treba najprv rozložiť na štyri časti: betónový základ, vežu, gondolu motora a lopatky. Aj tieto komponenty sú však stále veľmi veľké a ťažké, čo značne komplikuje manipulačné práce.

Na tento problém odpovedá prvá inovácia, o ktorú sa Veolia zaslúžila. Je ňou špeciálne vyvinutá píla na lopatky veternej turbíny, ktorá umožní rozkúskovať ich na menšie a ľahšie manipulovateľné časti priamo na mieste demontáže.

Z turbíny môže byť vozovka

Ďalšie riešenie, s ktorým Veolia prišla, sa rovnako týka lopatiek rotora. Technológiu adaptovala spoločnosť Neocomp, ktorá sídli na severe Nemecka a mesačne spracuje približne štyristo až päťsto ton starých lopatiek.


foto: Neocomp

Lopatky vyrobené zo sklených vláken sa rozdrvia a po zmiešaní s ďalšími zložkami sa dajú použiť namiesto piesku v cementárskom priemysle. Iná priemyselná spoločnosť sa tomuto druhu recyklácie zatiaľ nevenuje.

Uhlíkové vlákna sa recyklovať nedajú

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Na Liptove má vyrásť nové zariadenie na termochemickú recykláciu plastov

Na Liptove má vyrásť nové zariadenie na termochemickú recykláciu plastov

Investor plánuje začať s výstavbou ihneď po ukončení povoľovacieho procesu.

Rozšírenie skládky FCC pri Bratislave dostane zelenú. Ministerstvo však má podmienky

Rozšírenie skládky FCC pri Bratislave dostane zelenú. Ministerstvo však má podmienky

Envirorezort v nasledujúcich mesiacoch plánuje uzatvoriť 12 skládok. Situácia so skládkovaním na západe krajiny ale podľa ministra Budaja nemá iné riešenie ako rozšírenie existujúcej skládky v Zohore.

Globálna produkcia plastov vlani poklesla, dôvodom bol covid

Globálna produkcia plastov vlani poklesla, dôvodom bol covid

Spotreba plastov, ktoré smerovali do ochranných pomôcok v zdravotníctve v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou, tvorila len zlomok z celkového objemu.