Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Recyklácia hliníkových plechoviek na Slovensku je solídna

Nápojové plechovky patria medzi najrecyklovanejší odpad, pretože náklady na výrobu nového hliníka sú veľké.

Recyklácia hliníkových plechoviek na Slovensku je solídna

Foto: ENVI-PAK

Recyklácia hliníkových plechoviek od nápojov dosiahla v Európe 73,6 % v roku 2015. V danom roku miera v krajinách EÚ plus Švajčiarsku, Nórsku a Islande medziročne narástla o 0,7 %. To už je úroveň, ktorá prevyšuje aj nedávno schválený cieľ 65 % pre všetky hliníkové obaly.

V celej Európe, kde je však započítané aj Rusko a Turecko, sa zrecyklovalo vyše 32 miliárd plechoviek. Hliníkové plechovky tak potvrdzujú, že patria medzi najviac recyklovaný odpad, podobne ako ostatné výrobky s veľkým podielom kovov. Plechovky ďalej slúžia pre výrobu iných kovových, či rovnakých hliníkových produktov.

Vysoká recyklovateľnosť hliníka vyplýva z jeho výhodnosti pri opätovnom použití. Produkcia hliníka je totiž veľmi energeticky náročný proces, pričom jeho recyklácia spotrebuje až o 95 % menej energie ako jeho získanie z prírodného bauxitu. Recyklácia tiež usporí 95 % emisií skleníkových plynov, čo znamená, že približne 3,6 miliónov ton emisií sa nevypustí do ovzdušia ročne, čo sa rovná zhruba emisiám stredne veľkého európskeho mesta.

Plechovky najrecyklovanejšie z hliníkových obalov

Nápojové plechovky hliníka si tak vedú v miere recyklácie ešte lepšie, než celkovo všetky hliníkové obaly (65 %). Avšak tieto čísla ešte nevychádzajú z nového spôsobu štatistickej evidencie EÚ, kedy rozhodujúcou je posledná fáza triedenia. Preto európske združenie pre hliníkové obaly (European Aluminium Packaging Group) vyzýva členské krajiny, aby v nasledujúcich rokoch ešte viac zintenzívnili snahy v zbere, triedení a recyklovaní nápojových plechoviek a iných hliníkových obalov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Na Liptove má vyrásť nové zariadenie na termochemickú recykláciu plastov

Na Liptove má vyrásť nové zariadenie na termochemickú recykláciu plastov

Investor plánuje začať s výstavbou ihneď po ukončení povoľovacieho procesu.

Rozšírenie skládky FCC pri Bratislave dostane zelenú. Ministerstvo však má podmienky

Rozšírenie skládky FCC pri Bratislave dostane zelenú. Ministerstvo však má podmienky

Envirorezort v nasledujúcich mesiacoch plánuje uzatvoriť 12 skládok. Situácia so skládkovaním na západe krajiny ale podľa ministra Budaja nemá iné riešenie ako rozšírenie existujúcej skládky v Zohore.

Globálna produkcia plastov vlani poklesla, dôvodom bol covid

Globálna produkcia plastov vlani poklesla, dôvodom bol covid

Spotreba plastov, ktoré smerovali do ochranných pomôcok v zdravotníctve v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou, tvorila len zlomok z celkového objemu.