Do Republikového úložiska rádioaktívnych odpadov bolo v prvom polroku 2018 prepravených a uložených 85 kusov vláknobetónových kontajnerov. JAVYS taktiež päťkrát zachytila rádioaktívne materiály neznámeho pôvodu.
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s. (JAVYS) v prvom polroku 2018 prepravila a následne uložila v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov (RÚ RAO) 85 kusov vláknobetónových kontajnerov (VBK) s nízkoaktívnym rádioaktívnym odpadom.
„Kontajnery majú rozmer 1,7 x 1,7 x 1,7 m a hrúbku steny 0,1 m a ukladajú sa do úložných boxov zoradených do radov a dvojradov úložiska,“ informovala JAVYS. Celková kapacita RÚ RAO, ktorá predstavuje 7 200 kontajnerov, je podľa aktuálnych údajov JAVYS aktuálne naplnená na 74,11 %.
RÚ RAO je multibariérové úložisko povrchového typu, určené na konečné uloženie pevných a spevnených nízkoaktívnych rádioaktívnych odpadov, vznikajúcich pri prevádzke a vyraďovaní jadrových zariadení, pre inštitucionálne rádioaktívne odpady (IRAO) a zachytené rádioaktívne materiály (ZRAM) na Slovensku.
„Ide o finálny úkon v reťazci nakladania s týmito látkami a ich bezpečnú izoláciu od životného prostredia,“ priblížila hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.
Do úložiska je transportovaný upravený, nízko aktívny odpad, zaliaty cementovou zmesou vo vlákno-betónových kontajneroch z Bohunického spracovateľského centra a taktiež zo spracovateľského zariadenia FS KRAO v Mochovciach. Označené kontajnery sa po vstupnej kontrole preložia z transportného vozidla do úložného boxu na vopred určené miesto.
Úložisko pozostáva zo sústavy úložných boxov zoradených do radov a dvojradov. Prvý dvojrad je prekrytý oceľovou halou. Boxy sú železobetónové s rozmermi 18 x 6 x 5,5 m, hrúbka stien je 600 mm.
Zachytili rádioaktívne materiály
Od januára do júna tohto roku JAVYS zabezpečila taktiež päť prípadov záchytu rádioaktívnych materiálov, ktorých pôvod nebol známy.
„V prvom polroku 2018 spoločnosť JAVYS, a. s., na základe výziev Úradu verejného zdravotníctva SR zabezpečila 5 prípadov záchytov rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu, pričom išlo prevažne o rôzne súčiastky poľnohospodárskej techniky,“ uviedla Žiaková.

Foto: Pracovníci JAVYS. Zdroj: JAVYS
Zachytené rádioaktívne materiály sa po ich identifikácii a zdokumentovaní majú prepraviť na ďalšie nakladanie do Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s.
Materiály, ktoré spĺňajú limity pre uloženie v RÚ RAO sa priebežne spracovávajú a upravujú do bezpečnej formy do vláknobetónových kontajnerov a následne sú prepravené do RÚ RAO na ich definitívne uloženie.
Čím sa JAVYS zaoberá?
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.