Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Blíži sa 15. september - svetový deň upratovania odpadkov

Ak patríte medzi ľudí, ktorí sú znechutení nadmerným výskytom odpadu na verejných priestranstvách, určite by ste si nemali nechať ujsť deň venovaný upratovaniu nelegálnych skládok po celej Zemi. Tento rok sa prvýkrát pripojí aj Slovensko.

Blíži sa 15. september - svetový deň upratovania odpadkov

Tbo.com

Celosvetový deň upratovania (World Cleanup Day) je myšlienka, ktorá vyvstala zo spontánnej národnej iniciatívy Let 's Do It v Estónsku ešte v roku 2008, kedy 50 000 obyvateľov vyčistilo celé Estónsko len za päť hodín.

Od tej doby sa akčný model “jedna krajina za jeden deň“ rozšíril po celom svete a vytvoril jedno z najrýchlejšie rastúcich hnutí v histórii, informuje portál iDnes.cz.

Dodnes sa k iniciatíve upratať nelegálny odpad vo svojom okolí pripojilo 18 miliónov dobrovoľníkov zo 155 krajín po celom svete a tento rok sa chystá ďalší nárast.

V susedných Čechách je národným koordinátorom tejto akcie spolok Ukliďme Česko. Národnej akcie sa tu tento rok na jar zúčastnilo 113 000 ľudí.

V Českej republike prebieha organizované upratovanie už od roku 1992. Po vzore Let 'Do It! sa upratuje piaty rok a za tú dobu sa do akcie zapojilo dohromady viac ako 300 tisíc dobrovoľníkov, ktorí spoločne upratali viac ako 9 000 ton odpadov z miest aj prírody.

Na Slovensku sa organizovania akcie chopila Veronika Repiská. Celosvetový deň upratovania sa tu bude konať oficiálne po prvý krát v histórii.

Iniciatíva nazvaná po vzore susedov Čechov Upracme si Slovensko si tu našla aj ďalších organizátorov, ktorí rozbehnú svoju akciu vo Vrbovciach.

Skupina týchto dobrovoľníkov vytvorila aj online registračný formulár, aby prispela k zlepšeniu organizácie pri čistení jednotlivých miest.

Tento rok sa pripojila do celosvetovej výzvy aj organizácia Trash Hero, ktorá vznikla v Thajsku v roku 2013. V tom čase jedna skupina dobrovoľníkov upratala celú pláž zapratanú odpadkami. Ďalší týždeň pokračovali na inom mieste a odvtedy sa tejto činnosti venujú pravidelne.


Za päť rokov sa k “odpadkovým hrdinom“ pripojilo 104 000 dobrovoľníkov, ktorí upratali cez 600 ton odpadkov z pláží, riek aj miest najmä v Ázii, ale i v Európe a Amerike.

Záujemci o Svetový deň upratovania sa môžu do celosvetovej akcie zapojiť rôznymi spôsobmi. Buď sa môžu stať organizátormi upratovania vo svojej lokalite, alebo sa stať dobrovoľníkmi, ktorí v sobotu 15. septembra vyjdu do terénu a budú pomáhať upratovať.

Pre tých zaneprázdnených je tu ešte tretia možnosť. Pomocou mobilnej aplikácie TrashOut môžu aspoň zmapovať neporiadok, ktorého sú svedkami. Na tento účel možno využiť aj oficiálnu aplikáciu World Cleanup Day.

Celosvetová akcia má za cieľ predovšetkým prostredníctvom vlastného zážitku poučiť širokú verejnosť o závažnosti problému čiernych skládok a odpadu v prírode.

Vďaka nej možno oživiť témy diskusie o odpadoch a recyklácii a predchádzať tak vzniku čiernych skládok. Organizátori sú presvedčení, že tí, čo raz upratovali, už ďalší neporiadok robiť nebudú.

Radi by sme ukázali ostatným, že zbierať odpadky nie je hanba. Práve naopak, mali by sme to robiť s akousi hrdosťou, lebo robíme niečo pre seba, pre čistejšiu Zem. Každému z nás záleží na lepšej budúcnosti pre nás a naše deti a tá by nemala byť spojená so špinavou krajinou,“  píše Veronika Repiská na portáli Seredonline.sk.


Diskusia (0)

  1. smikonova@gmail.com03.09.2018 (19:52)
    Dobrý deň prajem, podľa nás je vhodnejšie odpad upratovať na jar, kým nie je vysoká tráva a olistené krovie. V septembri je odpad ukrytý v burine a krovinách. Naše OZ už 10 rokov každú jar (Deň Zeme - apríl) čistí od odpadkov pobrežie Kysuce a Váhu v katastri Považský Chlmec, mestskej časti Žiliny. Aj Lesopark čistia Žilinčania od odpadu na jar, keď ešte nie je zarastený v tráve. Je to náš dar ku Dňu Zeme. Pozdravujem. Anna Smikoňová, predseda OZ Budúcnosť Považského Chlmca

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Seat pracuje na vývoji auta na odpadky

Seat pracuje na vývoji auta na odpadky

K tradičným palivám, CNG, LPG, elektrine, etanolu a vodíku sa možno čoskoro pridá ďalšie palivo. Tým by mohol byť podľa výrobcu automobilov Seat biometán vyrobený z organického odpadu.

Dm spúšťa bezobalový predaj drogérie v troch mestách, do konca mája bude v desiatich

Dm spúšťa bezobalový predaj drogérie v troch mestách, do konca mája bude v desiatich

Pracie a čistiace prostriedky si zákazníci načapujú do opakovane použiteľných nádob. Slovensko je po Rakúsku druhou krajinou, v ktorej dm zavádza bezobalový predaj.

Výrobcovia alternatívnych palív z odpadu sú pripravení na zvyšovanie kapacít

Výrobcovia alternatívnych palív z odpadu sú pripravení na zvyšovanie kapacít

Energetické zhodnocovanie odpadu sa po zvýšení poplatkov za skládkovanie stáva zaujímavejším.