Dvořák Hager & Partners
REDOX
INISOFT

Plastovými fľašami zaplatíte za dopravu v istanbulskej MHD

Hlavné mesto Turecka chce motivovať ľudí k odovzdávaniu plastového odpadu na recykláciu.

Plastovými fľašami zaplatíte za dopravu v istanbulskej MHD

Foto: ibb.istanbul

Motivovať ľudí ku zberu a odovzdávaniu cenného odpadu sa dá rôzne. Napríklad dobrovoľnými systémami zálohovania v obchodoch, či povinným triedením komunálneho odpadu v domácnostiach a zohľadnením vo výške poplatku za odpady. V tureckom Istanbule sa rozhodli ísť cestou dobrovoľnosti, aj keď to bude skôr iba propagačná iniciatíva než vyriešenie spôsobu nakladania s plastovým odpadom.

Prázdna peňaženka? Pomôžu plastové fľaše

V Istanbule prišla mestská radnica s originálnym riešením ako motivovať ľudí k odovzdávaniu použitých plastových fliaš na ďalšie spracovanie a recykláciu. Bude nimi možné zaplatiť za mestskú hromadnú dopravu. V prípade nedostatku hotovosti v peňaženke alebo nízkej sumy na predplatenej karte MHD budú môcť cestujúci zaplatiť prázdnou plastovou fľašou, ktorú vložia do automatu. Ten im následne pripočíta kredit na karte, ktorú možno použiť na dopravu alebo ďalšie mestské služby.

Okrem plastových fliaš budú automaty schopné prijímať aj plechovky. Za fľašu s objemom 0,33 l sa recyklujúcim cestujúcim zvýši kredit o 0,02 tureckej líry (v prepočte menej než jeden euro cent), pollitrová 0,03 líry, jednolitrová 0,06 líry a za jeden a pol litrovú fľašu alebo pollitrovú plechovku je odmena 0,09 líry (zhruba jeden cent).  Mesto chce zároveň pripraviť podobné recyklačné automaty pre odpad zo skla a batérií.

Stovka inteligentných automatov

Mesto už začalo s inštalovaním “inteligentných mobilných automatov pre odpad” na vhodných miestach. V prvej fáze pôjde o 25 lokalít, celkovo by ich ešte do konca tohto roku mala byť stovka. Zariadenie automatov dokáže rozpoznať, vytriediť odpad a následne ho stlačiť, rozdrviť a uschovať pre ďalšiu manipuláciu. “Týmito inteligentnými automatmi prispeje mesto k ochrane životného prostredia,” cituje denník Hurriyet instanbulskú radnicu.

Táto iniciatíva má zvýšiť nie príliš vysoké povedomie ľudí o recyklácii a zároveň ich priamo motivovať k odovzdávaniu odpadu. Obyvatelia Istanbulu, kde žije takmer 15 miliónov ľudí, produkujú v priemere 17-tisíc ton komunálneho odpadu denne. Z tohto množstva sa šesťtisíc ton spracováva v zberných a recyklačných centrách.  

Podľa informácií tureckého ministerstva životného prostredia sa v krajine predalo vlani celkovo 236-tisíc ton plastových fliaš, z toho 140-tisíc sa zrecyklovalo. V prvých troch mesiacoch tohto roku sa opätovne využilo 17 500 ton.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

3D tlač mení potravinový odpad opäť na konzumovateľné jedlo

3D tlač mení potravinový odpad opäť na konzumovateľné jedlo

Holandský startup dokáže pomocou technológie vytvoriť nové jedlo z vyhodených potravín.

Slovensko väčšinu odpadových cieľov plní. Najdôležitejšie však nie

Slovensko väčšinu odpadových cieľov plní. Najdôležitejšie však nie

Viac ako polovicu (53 %) z 58 opatrení Programu odpadového hospodárstva Slovenskej republiky na roky 2016 – 2020 považuje ministerstvo životného prostredia za splnené, ďalších štrnásť opatrení (24 %) za také, ktoré sa priebežne plnia.

Bunky z recyklovaného plastu: budúcnosť festivalového ubytovania?

Bunky z recyklovaného plastu: budúcnosť festivalového ubytovania?

Pod(o) je prístrešok z plastového odpadu. Mohol by nahradiť stany, ale aj slúžiť ako prechodné bývanie pre pracovníkov na stavbe či osoby postihnuté prírodnou katastrofou.