NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

SHMÚ varuje pred smogom, dôvodom je horiaca skládka

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ vydal výstrahu pred závažnou smogovou situáciou pre Hnúšťu v okrese Rimavská Sobota. Výstraha platí do odvolania.

SHMÚ varuje pred smogom, dôvodom je horiaca skládka

Ilustračné foto: Photodune

Bývate alebo sa práve pohybujete v Hnúšti či okolí? Kvôli znečisteniu ovzdušia nebezpečnými časticami by ste mali obmedziť pobyt vonku a skrátiť vetranie obytných miestností. SHMÚ pre oblasť vydal výstrahu pred závažnou smogovou situáciou.

Požiar znečisťuje ovzdušie od piatku

Dôvodom sú podľa ústavu vysoké emisie PM10 zo stále trvajúce požiaru na skládke tuhého komunálneho odpadu (TKO) pri Hnúšti. Plocha s rozlohou niekoľkých desiatok árov horí už od piatku (5. 10.)

„Vysoké koncentrácie PM10 možno očakávať v miestach zasiahnutých dymom z ešte neuhasených častí horiacej skládky. Vývoj situácie bude závisieť od toho, ako rýchlo sa podarí lokalizovať a následne uhasiť požiar,“ informuje mesto Hnúšťa. Dym šíriaci sa z uhaseného ohniska však bude pravdepodobne zaťažovať ovzdušie v meste a okolí ešte niekoľko dní.

Foto: SHMÚ

SHMÚ apeluje na obyvateľov Hnúšte a okolia, aby sa vyhli zbytočnému vystaveniu nebezpečným tuhým časticiam a obmedzili dobu pobytu vonku, predovšetkým fyzickú prácu a športové aktivity. V postihnutej oblasti sa tiež odporúča skrátiť vetranie obytných miestnosti.

Ústav okrem toho obyvateľov regiónu vyzýva, aby v prípade ak vykurujú pevným palivom, napríklad, v peciach, kachliach, kozuboch či kotloch ústredného kúrenia, aby nespaľovali odpad, vrátane odpadového dreva.

„Obmedzenia je potrebné dodržiavať a aktivity časovo obmedzovať tým viac, čím vyššie sú koncentrácie častíc PM10 v ovzduší a čím rizikovejší z hľadiska zdravia sú exponovaní jedinci,“ zdôrazňuje SHMÚ. Začiatkom roka ústav vyhlásil závažnú smogovú situáciu vo viacerých regiónoch práve kvôli lokálnym kúreniskám využívajúcim tuhé palivá.

Kto je najohrozenejší?

Z hľadiska účinkov na ľudské zdravie sú nebezpečné práve všetky častice s aerodynamickým priemerom 10 µm alebo menším (označované ako PM10), ktoré sú človekom vdýchnuteľné.

Foto: SHMÚ

„Čím sú častice menšie, tým hlbšie dokážu preniknúť do pľúc. Podmnožinou PM10 sú častice menšie ako 2,2 µm označovné ako PM2,5,“ uvádza SHMÚ.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Grafickí dizajnéri z Londýna vyvinuli kompozitný materiál zo zemiakových šupiek

Grafickí dizajnéri z Londýna vyvinuli kompozitný materiál zo zemiakových šupiek

Poslúži predovšetkým v nábytkárskom priemysle, kde môže nahradiť drevovláknité dosky.

Sú bioplasty naozaj ekologickou alternatívou?

Sú bioplasty naozaj ekologickou alternatívou?

O bioplastoch sa často hovorí ako o ekologickej alternatíve k bežným plastom vyrobeným z ropy. Nová štúdia výskumníkov z Univerzity v Bonne však naznačuje, že prechod na plasty na rastlinnej báze by mohol mať na životné prostredie horší dopad, ako sa očakávalo.

V Trnavskom kraji pribudlo odpadu, v jednom okrese medziročne až o 13 %

V Trnavskom kraji pribudlo odpadu, v jednom okrese medziročne až o 13 %

Takmer tri štvrtiny všetkého komunálneho odpadu, ktorý vyprodukovali obce a mestá v trnavskej župe, zneškodnili. Predovšetkým skládkovaním.