Dvořák Hager & Partners
REDOX
MARIUS PEDERSEN

V boji za recykláciu má pomôcť aj Medzinárodný deň elektroodpadu

Odborníci odhadujú, že ľudstvo v roku 2018 vyprodukuje 50 miliónov ton elektroodpadu, pričom z tohto množstva až 40 miliónov ton elektroodpadu ročne skončí na skládkach, je nevhodne zlikvidovaných alebo sa stane predmetom nezákonného obchodovania.

V boji za recykláciu má pomôcť aj Medzinárodný deň elektroodpadu

Medzinárodná asociácia združujúca systémy zabezpečujúce zber elektronického a elektrického odpadu WEEE Forum vyhlásila 13. október Medzinárodným dňom elektroodpadu. K výzve sa pridalo 20 krajín vrátane Slovenskej republiky.

Hlavnou myšlienkou iniciatívy je podpora recyklácie elektroodpadu a osveta širokej verejnosti v tejto oblasti.

Každoročne je recyklovaných iba 20 percent z celosvetovo vyprodukovaného elektroodpadu. Životný cyklus každého výrobku však nemusí skončiť na skládke. Z takmer každého elektrospotrebiča je možné recykláciou získať až 80 percent materiálu.

Aj vyradený spotrebič, ako je počítač, smartfón, tablet či televízor, ale aj väčšie domáce spotrebiče ako sú napríklad práčka, chladnička, ohrievač či mobilná klimatizácia je potenciálnym zdrojom ľahkých kovov, napríklad hliníku.

Získať hliník recykláciou stojí iba jednu desatinu nákladov oproti nákladom vynaloženým na ťažbu primárnej suroviny. Elektroodpad pritom iba v Európe rastie tempom tri až päť percent ročne.

"Bohužiaľ aj v Európskej únii, ktorá je celosvetovým lídrom v oblasti recyklácie elektroodpadu, sa podarí recyklovať iba 35 percent. To vedie k zbytočným stratám cenných a nedostatkových surovín a tým aj k environmentálnym, zdravotným a spoločenským problémom," uviedol Karmenu Vella, komisár Európskej únie pre životné prostredie, námorné záležitosti a rybolov.

Podpora cirkulárnej, čiže obehovej ekonomiky, je pre budúcu existenciu planéty Zem nevyhnutná. Práve model výroby, pri ktorom nevzniká odpad, je víziou prežitia ľudstva v ďalších storočiach.

Na Slovensku majú obyvatelia možnosť odovzdávať nepotrebné a nefunkčné elektrozariadenia či použité batérie na viac ako 3 tisíc zberných miestach organizácie zodpovednosti výrobcov ASEKOL SK. K najnovším spôsobom zberu elektroodpadu a použitých batérií na Slovensku patrí sieť špeciálnych červeno-bielych kontajnerov, ktoré využívajú obyvatelia už v šiestich mestách a postupne budú pribúdať ďalšie.

V minulom roku sa do recyklačného procesu dostalo viac ako 590 ton drobného elektroodpadu, predovšetkým z kuchynských spotrebičov. Najčastejšie ľudia vyhadzujú rýchlo varné kanvice.

Slovenská republika sa k oslave Medzinárodného dňa elektroodpadu zapojí prostredníctvom osvetovej akcie organizácie zodpovednosti výrobcov ASEKOL SK, ktorá sa bude konať v bratislavskom obchodnom centre Bory Mall dňa 13.10. čase od 10:00 hod do 21:00 hod.

Okrem akcie pre verejnosť sa ASEKOL SK do iniciatívy zapojí aj prostredníctvom projektu Recyklohry, ktorý dlhodobo podporuje environmentálnu edukáciu žiakov už na 1 225 školách. 

Značky
ASEKOL SK

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Reakcia NATUR-PACKu na aktuálne konanie iných OZV a výzva výrobcom na zvýšenie opatrnosti pri uzatváraní nových zmlúv

Reakcia NATUR-PACKu na aktuálne konanie iných OZV a výzva výrobcom na zvýšenie opatrnosti pri uzatváraní nových zmlúv

V posledných dňoch sme boli zo strany viacerých našich klientov informovaní o praktikách iných organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV), ktoré aktuálne oslovujú výrobcov a predkladajú im ponuky svojich služieb. Spôsob, akým sú ponuky predkladané, je však vyložene neštandardný a podľa nášho názoru aj nekalosúťažný.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v októbri 2018

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v októbri 2018

Prinášame vám súhrn evidenčných a ohlasovacích povinností v odpadovom hospodárstve v októbri 2018, ktoré musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník.

Senzory na odpad patria k najinovatívnejším projektom

Senzory na odpad patria k najinovatívnejším projektom

K modernému mestu patrí monitorovanie objemu odpadu v kontajneroch.