Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Skládka odpadu v Gbeloch je plná, prevádzkovateľovi chýbajú peniaze na uzatvorenie

Podľa mesta štát nedostatočne zabezpečuje, aby mali prevádzkovatelia dostatok financií na uzatvorenie skládok a zvažuje obrátiť sa so sťažnosťou na EK.

Skládka odpadu v Gbeloch je plná, prevádzkovateľovi chýbajú peniaze na uzatvorenie

Foto: Fotolia

Mesto Gbely zvažuje podanie sťažnosti na Európsku komisiu pre porušenie Smernice EÚ o skládkach odpadov. Dôvodom má byť skutočnosť, že ministerstvo životného prostredia  nedostatočne kontroluje, či majú prevádzkovatelia skládok odpadu dostatok financií na ich uzatvorenie a rekultiváciu.

Prevádzkovateľ skládky by mal mať na účte vytvorenú finančnú rezervu práve pre tieto účely, čo vyplýva zo zákona aj smernice EÚ. Štát však výšku financií na účte v komerčných bankách nekontroluje, čo vraj spôsobilo, že na Slovensku je viacero nepoužívaných skládok, ktoré neboli rekultivované a riadne uzavreté.

Mesto náklady na uzatvorenie niesť nechce

Jednou z takýchto skládok odpadu je aj skládka Cunín, nachádzajúca sa v Gbeloch. Napriek jej naplnenosti a niekoľko predchádzajúcich termínov uzatvorenia sa tak stále nestalo. Dôvodom je, že na účte prevádzkovateľa nie je zákonom stanovená rezerva potrebná na jej rekultiváciu. Slovenská inšpekcia životného prostredia uložila prevádzkovateľovi niekoľko pokút, čo však podľa primátora mesta Gbely Jozefa Hazlingera nič neriešilo.

Výsledkom má byť bludný kruh, pretože inšpekcia odkladá termín uzavretia skládky pre nedostatok prostriedkov prevádzkovateľa. Ako uviedla agentúra Sita, primátor poukázal na to, že kontaminačný mrak tvorený skládkovými plynmi je dlhý už asi dva kilometre a hrozí aj zamorenie podzemných vôd. Obáva sa, že skládku bude musieť napokon zlikvidovať mesto Gbely, na čo bude musieť získať financie. Suma za rekultiváciu skládky sa môže vyšplhať až na 1,8 milióna eur.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Výskumníci tvrdia, že odstraňovanie plastového odpadu z vodného prostredia pomocou rôznych technológií rieši problém znečistenia iba minimálne.

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Profesijné združenia očakávajú, že väčšina firiem sa stihne budúci rok technologicky pripraviť. Popísali ako bude o rok vyzerať proces prípravy odpadu pre skládkovaním.

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Zariadenie má zhodnocovať komunálny aj priemyselný odpad.