Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Ako bolo na Dni komunálnej techniky 2018 (+ foto)

Podujatie, ktoré každoročne organizuje spoločnosť REDOX, sa uskutočnilo 18. septembra na tradičnom mieste v horskom stredisku Šachtičky pri Banskej Bystrici.

Ako bolo na Dni komunálnej techniky 2018 (+ foto)

Foto: Odpady-portal.sk

Líder medzi dodávateľmi komunálnej techniky pre odpadové hospodárstvo na Slovensku pôsobí na trhu už 16 rokov.

Riaditeľ spoločnosti REDOX Richard Drábik v úvode prezentoval rôzne systémy váženia odpadového vozidla, teda váženie na podvozok, tenzometre pod nadstavbou a váženie a identifikáciu nádob na vyklápači.

Majiteľ a zároveň jeden z konateľov lučeneckej spoločnosti Roman Malček následne predstavil viacero vozidiel z portfólia svojej ponuky, predovšetkým predstavil najnovšie vozidlá pre zber a zvoz komunálneho odpadu Rotopress a Variopress.

REDOX je exkluzívnym dodávateľom nemeckej značky FAUN, s ktorou spolupracuje od roku 2004. FAUN vznikla už pred 140 rokmi, pričom ostatných 90 rokov venuje vývoju a výrobe nadstavieb na zber komunálneho odpadu. Od roku 1994 patrí do skupiny rodiny Kirchhoff.

V ponuke výrobcu sú aj ďalšie vozidlá Frontpress a Rotopress Dualpower, REDOX vo svojom portfóliu ponúka tiež ojazdené vozidlá.

Pozrite si fotoreportáž z podujatia

Roman Malček v krátkom rozhovore pre Odpady-portal.sk priblížil novinky a smerovanie firmy, ako aj komunálnej techniky v zahraničí.

Prudkému technologickému rozvoju sa nevyhýba ani zberová a zvozová technika. Čo priniesol ostatný rok v komunálnej technike vo svete?

V máji tohto roku na veľtrhu IFAT predstavil FAUN unikátne vozidlo na zvoz odpadu s vodíkovým pohonom. Zaujímavé na ňom je práve to, že smeruje k odklonu od elektrických a hybridných vozidiel. FAUN vsádza na vodík, pretože dojazdová vzdialenosť veľkého auta s objemom 22 m3 je 560 kilometrov, čo elektrické autá nedosahujú.

FAUN predstavil tiež novinky v oblasti malých áut s objemom 8 a 10 m3, ktoré doteraz nevyrábal.

Ako sa mení vaše portfólio služieb?

Vzhľadom na veľkú novelu zákona o odpadoch sa pripravujeme predovšetkým na väčšiu podporu separovaného zberu bioodpadu z rodinných domov aj zo sídlisk.

Na to máme pripravenú techniku typu Rotopress, ktoré majú špeciálnu úpravu na zber bioodpadu. Tá vyhovuje požiadavkám, aby naložený odpad v nej nepresakoval a nezapáchal.

Naštartovali sme tiež program predaja umývačiek, ktoré umývajú najmä nádoby na bioodpad. V súčasnosti sme na Slovensku dodali už päť takýchto umývačiek a v krátkom čase dodáme ďalších päť.

Zaznamenávame rastúcu potrebu zákazníkov po väčšej hygienizácii a čistoty nádob.

Na dni komunálnej techniky vystúpil aj zástupca ekologického projektu, ktorý podporujete.

Projekt upratovania verejných priestranstiev vznikol z iniciatívy mladých ľudí, ktorí spustili pilotné projekty v Bratislave a Martine. My sme sa projektu zúčastnili ako generálny partner.

Naša podpora spočíva najmä v materiálnej pomoci, od oblečenia cez rukavice, sáčky či nádoby, rôznych iných pracovných pomôcok. Sme pripravení podať pomocnú ruku všetkým mestám, ktoré o to prejavia záujem.

 

Mohlo by vás zaujímať

J. Krišpín: Mikrospaľovne sú hodnotnými členmi malej distribuovanej energetiky

J. Krišpín: Mikrospaľovne sú hodnotnými členmi malej distribuovanej energetiky

Šéf spoločnosti EVECO Brno predstavil pilotný projekt mikrospaľovne v Česku. Pri tvorbe ekonomiky danej prevádzky sa inšpiroval ekonomikou ZEVO, postavil ju však „naruby“.

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

R. Pomberger: Viac recyklácie znamená viac zariadení na energetické zhodnotenie odpadu

Na prechod odpadového hospodárstvo od skládkovania k energetickému zhodnocovaniu a recyklácii potrebujete minimálne desať rokov, hovorí rakúsky profesor.

Novela zákona o odpadoch bude mať fatálne vplyvy na hospodárenie podnikateľov, tvrdia obchodníci

Novela zákona o odpadoch bude mať fatálne vplyvy na hospodárenie podnikateľov, tvrdia obchodníci

Zväz obchodu SR tiež poukazuje na to, že výrobcovia už majú uzatvorené zmluvné vzťahy a cenové podmienky pre rok 2021 a nevedia zvýšenie recyklačných poplatkov premietnuť do ceny pre spotrebiteľa.