NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ako bolo na Dni komunálnej techniky 2018 (+ foto)

Podujatie, ktoré každoročne organizuje spoločnosť REDOX, sa uskutočnilo 18. septembra na tradičnom mieste v horskom stredisku Šachtičky pri Banskej Bystrici.

Ako bolo na Dni komunálnej techniky 2018 (+ foto)

Foto: Odpady-portal.sk

Líder medzi dodávateľmi komunálnej techniky pre odpadové hospodárstvo na Slovensku pôsobí na trhu už 16 rokov.

Riaditeľ spoločnosti REDOX Richard Drábik v úvode prezentoval rôzne systémy váženia odpadového vozidla, teda váženie na podvozok, tenzometre pod nadstavbou a váženie a identifikáciu nádob na vyklápači.

Majiteľ a zároveň jeden z konateľov lučeneckej spoločnosti Roman Malček následne predstavil viacero vozidiel z portfólia svojej ponuky, predovšetkým predstavil najnovšie vozidlá pre zber a zvoz komunálneho odpadu Rotopress a Variopress.

REDOX je exkluzívnym dodávateľom nemeckej značky FAUN, s ktorou spolupracuje od roku 2004. FAUN vznikla už pred 140 rokmi, pričom ostatných 90 rokov venuje vývoju a výrobe nadstavieb na zber komunálneho odpadu. Od roku 1994 patrí do skupiny rodiny Kirchhoff.

V ponuke výrobcu sú aj ďalšie vozidlá Frontpress a Rotopress Dualpower, REDOX vo svojom portfóliu ponúka tiež ojazdené vozidlá.

Pozrite si fotoreportáž z podujatia

Roman Malček v krátkom rozhovore pre Odpady-portal.sk priblížil novinky a smerovanie firmy, ako aj komunálnej techniky v zahraničí.

Prudkému technologickému rozvoju sa nevyhýba ani zberová a zvozová technika. Čo priniesol ostatný rok v komunálnej technike vo svete?

V máji tohto roku na veľtrhu IFAT predstavil FAUN unikátne vozidlo na zvoz odpadu s vodíkovým pohonom. Zaujímavé na ňom je práve to, že smeruje k odklonu od elektrických a hybridných vozidiel. FAUN vsádza na vodík, pretože dojazdová vzdialenosť veľkého auta s objemom 22 m3 je 560 kilometrov, čo elektrické autá nedosahujú.

FAUN predstavil tiež novinky v oblasti malých áut s objemom 8 a 10 m3, ktoré doteraz nevyrábal.

Ako sa mení vaše portfólio služieb?

Vzhľadom na veľkú novelu zákona o odpadoch sa pripravujeme predovšetkým na väčšiu podporu separovaného zberu bioodpadu z rodinných domov aj zo sídlisk.

Na to máme pripravenú techniku typu Rotopress, ktoré majú špeciálnu úpravu na zber bioodpadu. Tá vyhovuje požiadavkám, aby naložený odpad v nej nepresakoval a nezapáchal.

Naštartovali sme tiež program predaja umývačiek, ktoré umývajú najmä nádoby na bioodpad. V súčasnosti sme na Slovensku dodali už päť takýchto umývačiek a v krátkom čase dodáme ďalších päť.

Zaznamenávame rastúcu potrebu zákazníkov po väčšej hygienizácii a čistoty nádob.

Na dni komunálnej techniky vystúpil aj zástupca ekologického projektu, ktorý podporujete.

Projekt upratovania verejných priestranstiev vznikol z iniciatívy mladých ľudí, ktorí spustili pilotné projekty v Bratislave a Martine. My sme sa projektu zúčastnili ako generálny partner.

Naša podpora spočíva najmä v materiálnej pomoci, od oblečenia cez rukavice, sáčky či nádoby, rôznych iných pracovných pomôcok. Sme pripravení podať pomocnú ruku všetkým mestám, ktoré o to prejavia záujem.

 

Mohlo by vás zaujímať

So stavebným odpadom často nakladáme neefektívne, tvrdí EEA

So stavebným odpadom často nakladáme neefektívne, tvrdí EEA

Zlepšenie postupov obehového hospodárstva v stavebníctve je kľúčom k zvýšeniu opätovného využitia materiálu a zaisteniu vysokej kvality recyklácie.

Odpad je štvrtým najväčším zdrojom emisií. Dôvodom ale nie sú spaľovne

Odpad je štvrtým najväčším zdrojom emisií. Dôvodom ale nie sú spaľovne

Spaľovne odpadov sa na produkcii emisií skleníkových plynov podieľajú minimálne, odpadové emisie pochádzajú najmä zo skládok.

ZMOS požaduje čo najrýchlejšie vyriešenie problému s odpadmi

ZMOS požaduje čo najrýchlejšie vyriešenie problému s odpadmi

Združenie miest a obcí Slovenska apeluje na KC obaly, aby urýchlene určilo všetkým mestám a obciam zmluvných partnerov.