Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

DM bude predávať čapovanú ekodrogériu

Po vzore špecializovaných predajní bude onedlho konečne možnosť nakúpiť drogériu bezobalovo aj v jednom z veľkých obchodných reťazcov – DM. V Rakúsku momentálne prebieha testovanie tohto predajného konceptu.

DM má v pláne predávať čapovanú drogériu

Foto: Wikimedia Commons

Spoločnosť DM prišla s priaznivou správou pre všetkých, ktorí sa snažia obmedziť tvorbu odpadu a šetriť životné prostredie. Už o pár mesiacov si v slovenských predajniach budú môcť načapovať prací či čistiaci prostriedok do vlastnej nádoby.

Momentálne tento predajný koncept testujú v susednom Rakúsku, kde čapované čistiace prostriedky zaviedli na dvanástich prevádzkach. Skúšobná doba by mala trvať približne rok. Po ukončení tejto testovacej fázy má vedenie DM v úmysle zaviesť čapované čistiace prostriedky aj na Slovensku, informoval Denník N.

Spustenie tejto ekologickej služby pre našich zákazníkov predpokládáme v prvej polovici roka 2019. Jej cieľom je urobiť významný krok, ktorý prispeje k znižovaniu spotreby plastov. Zákazníci si tak budú môcť naplniť čistiace prostriedky do vlastných nádob, alebo do nádob, ktoré im budú k dispozícii v DM," tvrdí Nicol Noseková pre portál Noizz.sk.


Foto: DM


Rovnako ako v susednom Rakúsku, keďže pôjde opäť o testovaciu fázu, aj na Slovensku bude zo začiatku možnosť načapovať si prostriedky len v niektorých väčších predajniach. Konkrétne pobočky, kde plánujú službu zaviesť zverejnené zatiaľ neboli, no bezobalový nákup budú môcť zákazníci využiť napríklad v bratislavskom obchodnom centre Centrál.

O výbere predávanej značky a konkrétnych produktoch sa ešte nerozhodlo. V susednom Rakúsku sú testované organické saponáty značky PLANET PURE, ktorých zloženie je na čisto rastlinnej báze a sú na 100 percent biologicky odbúrateľné. Vedenie spoločnosti na Slovensku by podľa vyjadrenia konateľa DM drogeriemarkt Martina Podhradského pre Denník N chcelo, aby to bol slovenský výrobca.

V rakúskych testovacích predajniach majú zákazníci možnosť jednorazového zakúpenia nádob na čapovanie s objemom 1 liter na umývanie riadu a 1,5 litra na pranie (postačujúcu sa 37 praní), ktoré môžu používať takmer donekonečna. DM tak šetrí nielen vlastné náklady, ale tiež znižuje produkciu plastového odpadu až o 60 percent, informuje rakúsky web DM-drogeriemarkt.

Prvého októbra sa pre DM drogérie začal nový obchodný rok. V ňom sa, podobne ako iné veľké spoločnosti vo svete, plánujú zamerať práve na redukciu plastov. Cieľom je ponúknuť zákazníkom ešte viac produktov šetrných k životnému prostrediu, od obalov až po spoluprácu s dodávateľmi.

Ťažiskovými témami, ktorými sa bude náš nemecký Produktmanagement v budúcom obchodnom roku intenzívne zaoberať, sú redukcia obalových materiálov (najmä plastov), recyklovateľnosť použitých obalových materiálov, v prípadoch, keď je použitie plastov nevyhnutné, nasadenie obalov s vysokým podielom recyklovateľných materiálov, redukcia použitia syntetických polymérov a podpora bio poľnohospodárstva a biodiverzity,"  povedala pre Noizz.sk Nicol Noseková.

Drogérie DM sa snažia bojovať aj proti jednorazovým plastom. Poháre a taniere na jedno použitie sú vyrobené z FSC kartónu, ktorý je vyrobený z dreva zo šetrne obhospodáreného lesa. Aj pre plastové slamky, o ktorých sa čoraz viac diskutuje, sa snažia nájsť alternatívu. Prechodným riešením by mali byť silikónové.

Našou snahou je byť vzorom v rámci ochrany životného prostredia, a preto sa zameriavame aj na optimalizáciu odpadového hospodárstva. Za posledný rok sa nám podarilo vyzbierať takmer 944 ton odpadu vo forme plastu, fólie a kartónu, ktorý bol separovaný a energeticky zhodnotený, teda recyklovaný,"  informovala Noseková.

Najmä na západnom Slovensku je medzi obyvateľmi populárne nakupovanie v susednom Rakúsku. Ak by ste si chceli vyskúšať, ako prebieha bezobalový nákup v DM, najbližšia rakúska predajňa s čapovanou drogériou je v Kittsee na Eisenstädter Straße 29/1b, ktorá je len 8 km od centra Bratislavy. Zoznam ďalších predajní nájdete tu.


Mohlo by vás zaujímať

Svetový deň životného prostredia oslávi ministerstvo s občanmi bezplatným vstupom do ZOO a múzeí

Svetový deň životného prostredia oslávi ministerstvo s občanmi bezplatným vstupom do ZOO a múzeí

Vstup pre verejnosť bude bezplatný od piatku 5. júna do nedele 7. júna 2020.

Verejná konzultácia k Nariadeniu o preprave odpadu je otvorená

Verejná konzultácia k Nariadeniu o preprave odpadu je otvorená

Pripomienky a podnety k Nariadeniu EP a R (ES) č. 1013/2006 o preprave odpadu je možné posielať do 30. júla 2020.

MŽP SR predĺžilo všetky autorizácie pre OZV NATUR-PACK

MŽP SR predĺžilo všetky autorizácie pre OZV NATUR-PACK

Envirorezort predĺžil platnosť všetkých autorizácií, ktoré boli udelené OZV NATUR-PACK, do 31. decembra 2024.