NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Odpad z elektronických cigariet predstavuje riziko kvôli lítiovej batérii

Recyklácia e-cigariet a vaporizérov je náročnejšia, pretože obsahujú veľa rôznych komponentov.

Odpad z elektronických cigariet predstavuje riziko kvôli lítiovej batérii

Foto: Fotolia

Cigaretové ohorky na uliciach patria spolu s plastovými fľašami medzi najčastejší odpad, ktorí ľudia odhadzujú hocikde mimo smetných nádob. S trendom čoraz väčšej elektronizácie niektorých produktov však začínajú tradičné cigarety ustupovať elektronickým vaporizérom a cigaretám, najmä pri mladšej generácii používateľov.

Špaky sú nevkusným škrášlením ulíc, no škodlivejším odpadom sa stávajú práve elektronické cigarety. Podľa niektorých odhadov sa až dve tretiny ohorkov z cigariet ponevierajú mimo kontajnerov na to určených. Náklady na ich odstraňovanie z parkov, kanalizácií a ulíc dosahujú v Spojených štátoch až 11 miliárd dolárov ročne.

Nebezpečný odpad

Elektronické cigarety však predstavujú dvojaké riziko z pohľadu životného prostredia. Z dôvodu svojej komplexnosti a zloženia je problémom jednak zostatkový nikotín a tiež nebezpečný odpad v podobe elektroniky tvoriacej časť takýchto cigariet. Obsahujú totiž lítium-iónové batérie a ďalšiu elektroniku vyžadujúcu ich demontáž, separovanie a recykláciu. Pri voľnom odhodení sa môže do okolitého prostredia uvoľňovať materiál z batérie, kovy aj nikotín.  

Zatiaľ čo klasická tabaková cigareta pozostáva z papiera, tabaku a filtra, elektronická cigareta obsahuje päť rôznych súčastí. Zvyškový nikotín, plast, lítiové batérie, hliník a textil. Každá z týchto položiek vyžaduje samostatný spôsob separovania a recyklácie. Vaporizéry sa predávajú v rôznych tvaroch a veľkostiach.

Kto bude e-cigaretový odpad zbierať?

Niektoré mestá sa už zamýšľajú nad spôsobmi ako nakladať s odpadom z elektronických cigariet a navrhujú, aby výrobcovia zabezpečovali zber jednotlivých častí. Tí však v súčasnoti skôr odporúčajú zákazníkom, aby iba zahodili prázdnu časť alebo produkt.  

Spoločnosť Juul je najväčším výrobcom e-cigariet v USA, pričom ich konštrukcia je uzatvorená a nedá sa opätovne naplniť. Podľa spoločnosti ich je možné vyhodiť do obyčajných kontajnerov. Zároveň ale odporúča narábať s nabíjateľnou časťou výrobku ako s mobilným telefónom a nakladať s ňou podľa lokálnych inštrukciií pri vyhadzovaní lítiových dobíjateľných batérií.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Japonec vymyslel jedlé nákupné tašky, ktoré neškodia zvieratám

Japonec vymyslel jedlé nákupné tašky, ktoré neškodia zvieratám

Alternatívne vrecká z ryžových otrúb, ktoré bezpečne prejdú tráviacou sústavou, vyvinuli v Japonsku za účelom predísť úhynu vzácnych jeleňov, ktoré sa neraz kŕmia plastovými odpadkami po turistoch.

Čína od januára zakáže dovoz všetkého odpadu zo zahraničia

Čína od januára zakáže dovoz všetkého odpadu zo zahraničia

Postupné zákazy importu platia už od roku 2018. Od januára budúceho roka spraví Čína v oblasti zákazu dovozu posledný krok.

Michal Bakyta: Som za transparentné účty OZV a zberových spoločností

Michal Bakyta: Som za transparentné účty OZV a zberových spoločností

Výrobcovia budú platiť len za materiál, ktorý sa materiálovo či energeticky zhodnotí, uviedol v súvislosti s reguláciou tzv. recyklačných poplatkov šéf odpadovej sekcie MŽP Michal Bakyta.