Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Francúzsko chce donútiť výrobcov cigariet k upratovaniu ulíc od ohorkov

O nebezpečenstve fajčenia cigariet sa hovorí často, o problémoch spôsobených cigaretovými ohorkami omnoho menej. Francúzska vláda sa odpad po fajčiaroch rozhodla riešiť svojsky.

Francúzsko chce donútiť výrobcov cigariet k upratovaniu ulíc od ohorkov

Foto: Maxpixel.net

Vo Francúzsku sa posledné roky "roztrhlo vrece" s rôznymi nariadeniami, ktoré by mali prispieť k zlepšeniu čistoty životného prostredia. Ešte v roku 2015 parlament schválil zákaz tvorby potravinového odpadu supermarketom.

Po zákaze jednorázových plastových tanierov, pohárov a nádob a zákaze vyhadzovať oblečenie prišli s razantný krokom, ktorý namierili voči cigaretovému priemyslu.

Štátna tajomníčka pre životné prostredie Brune Poirsonová minulý týždeň vyzvala tabakové firmy, aby do troch mesiacov prišli s efektívnym riešením. V opačnom prípade ich vláda donúti, aby sa podieľali na zbere a likvidácii cigaretového odpadu, uvádza portál Etrend.sk.

Parížska upratovacia služba musí ročne odstraňovať vo francúzskej metropole 350 ton cigaretových ohorkov napriek tomu, že fajčiari majú takmer na každom rohu k dispozícii odpadkové koše.

Nedisciplinovaní fajčiari zamorujú ohorkami chodníky a ulice miest a kontaminujú tým životné prostredie.Nepomohlo ani to, že im od roku 2015 hrozí pokuta až 68 eur, pokiaľ sú pristihnutí pri odhodení „špakov“ na ulici .

Úrad pre životné prostredie odhaduje, že vo Francúzsku sa každoročne vyhodí 30 miliárd ohorkov, z ktorých viac ako 40 percent končí na plážach, v lesoch, riekach a mori.

Jeden jediný ohorok môže kontaminovať stovky litrov vody kvôli chemickým látkam, ktoré obsahuje. Látkam potom môže trvať viac ako desať rokov, než sa rozložia, povedala B. Poirsonová.


Výrobcovia tabaku sa voči tomuto návrhu ohradili. Spoločnosť British American Tobacco (BAT), ktorej značka zahŕňa spoločnosti Lucky Strike a Rothmans, uviedla vo svojom vyhlásení, že spolupracuje s vládou na vzdelávaní fajčiarov a distribuuje svojim klientom vreckové popolníky. Ďalšie zdanenie ale odmietla.

Nie je na podnikateľoch, fajčiaroch alebo občanoch, aby platili dodatočné dane za náklady spojené s upratovaním cigaretových ohorkov,“ reagoval hovorca BAT Eric Sensi-Minautier.

Spoločnosť Imperial Brands, ktorá predáva francúzske značky Gauloises a Gitanes, uviedla, že povzbudzuje fajčiarov, aby nakladali s ohorkami „zodpovedne.“ Zároveň upozornila, že nemá v úmysle meniť zloženie svojich cigaretových filtrov, aby menej znečisťovali životné prostredie.

Foto: GettyImages

Podľa talianskej štúdie sa nebezpečenstvo pre životné prostredie, ktoré môžu spôsobiť odhodené ohorky vyrovná toxickému odpadu, ako sú batérie, alebo staré elektronické prístroje.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Japonec vymyslel jedlé nákupné tašky, ktoré neškodia zvieratám

Japonec vymyslel jedlé nákupné tašky, ktoré neškodia zvieratám

Alternatívne vrecká z ryžových otrúb, ktoré bezpečne prejdú tráviacou sústavou, vyvinuli v Japonsku za účelom predísť úhynu vzácnych jeleňov, ktoré sa neraz kŕmia plastovými odpadkami po turistoch.

Čína od januára zakáže dovoz všetkého odpadu zo zahraničia

Čína od januára zakáže dovoz všetkého odpadu zo zahraničia

Postupné zákazy importu platia už od roku 2018. Od januára budúceho roka spraví Čína v oblasti zákazu dovozu posledný krok.

Michal Bakyta: Som za transparentné účty OZV a zberových spoločností

Michal Bakyta: Som za transparentné účty OZV a zberových spoločností

Výrobcovia budú platiť len za materiál, ktorý sa materiálovo či energeticky zhodnotí, uviedol v súvislosti s reguláciou tzv. recyklačných poplatkov šéf odpadovej sekcie MŽP Michal Bakyta.