Francúzsko chce donútiť výrobcov cigariet k upratovaniu ulíc od ohorkov | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Francúzsko chce donútiť výrobcov cigariet k upratovaniu ulíc od ohorkov

O nebezpečenstve fajčenia cigariet sa hovorí často, o problémoch spôsobených cigaretovými ohorkami omnoho menej. Francúzska vláda sa odpad po fajčiaroch rozhodla riešiť svojsky.

Francúzsko chce donútiť výrobcov cigariet k upratovaniu ulíc od ohorkov

Foto: Maxpixel.net

Vo Francúzsku sa posledné roky "roztrhlo vrece" s rôznymi nariadeniami, ktoré by mali prispieť k zlepšeniu čistoty životného prostredia. Ešte v roku 2015 parlament schválil zákaz tvorby potravinového odpadu supermarketom.

Po zákaze jednorázových plastových tanierov, pohárov a nádob a zákaze vyhadzovať oblečenie prišli s razantný krokom, ktorý namierili voči cigaretovému priemyslu.

Štátna tajomníčka pre životné prostredie Brune Poirsonová minulý týždeň vyzvala tabakové firmy, aby do troch mesiacov prišli s efektívnym riešením. V opačnom prípade ich vláda donúti, aby sa podieľali na zbere a likvidácii cigaretového odpadu, uvádza portál Etrend.sk.

Parížska upratovacia služba musí ročne odstraňovať vo francúzskej metropole 350 ton cigaretových ohorkov napriek tomu, že fajčiari majú takmer na každom rohu k dispozícii odpadkové koše.

Nedisciplinovaní fajčiari zamorujú ohorkami chodníky a ulice miest a kontaminujú tým životné prostredie.Nepomohlo ani to, že im od roku 2015 hrozí pokuta až 68 eur, pokiaľ sú pristihnutí pri odhodení „špakov“ na ulici .

Úrad pre životné prostredie odhaduje, že vo Francúzsku sa každoročne vyhodí 30 miliárd ohorkov, z ktorých viac ako 40 percent končí na plážach, v lesoch, riekach a mori.

Jeden jediný ohorok môže kontaminovať stovky litrov vody kvôli chemickým látkam, ktoré obsahuje. Látkam potom môže trvať viac ako desať rokov, než sa rozložia, povedala B. Poirsonová.


Výrobcovia tabaku sa voči tomuto návrhu ohradili. Spoločnosť British American Tobacco (BAT), ktorej značka zahŕňa spoločnosti Lucky Strike a Rothmans, uviedla vo svojom vyhlásení, že spolupracuje s vládou na vzdelávaní fajčiarov a distribuuje svojim klientom vreckové popolníky. Ďalšie zdanenie ale odmietla.

Nie je na podnikateľoch, fajčiaroch alebo občanoch, aby platili dodatočné dane za náklady spojené s upratovaním cigaretových ohorkov,“ reagoval hovorca BAT Eric Sensi-Minautier.

Spoločnosť Imperial Brands, ktorá predáva francúzske značky Gauloises a Gitanes, uviedla, že povzbudzuje fajčiarov, aby nakladali s ohorkami „zodpovedne.“ Zároveň upozornila, že nemá v úmysle meniť zloženie svojich cigaretových filtrov, aby menej znečisťovali životné prostredie.

Foto: GettyImages

Podľa talianskej štúdie sa nebezpečenstvo pre životné prostredie, ktoré môžu spôsobiť odhodené ohorky vyrovná toxickému odpadu, ako sú batérie, alebo staré elektronické prístroje.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kompost z kuchynského odpadu je nekvalitný, farmári ho nechcú, konštatuje ministerstvo

Kompost z kuchynského odpadu je nekvalitný, farmári ho nechcú, konštatuje ministerstvo

Slovenskí farmári ročne použijú desaťtisíce ton kompostu. Väčšinu tvorí priemyselný kompost alebo maštaľný hnoj.

Procesy EIA a integrované povoľovania sa majú zefektívniť. Ministerstvo chystá veľké zmeny

Procesy EIA a integrované povoľovania sa majú zefektívniť. Ministerstvo chystá veľké zmeny

Šéfka sekcie EIA z rezortu životného prostredia predstavila tiež viacero noviniek, ktoré prídu do praxe s novým zákonom o výstavbe. Z ministerstva sa má stať najväčší stavebný orgán v krajine.

Integrované povoľovanie sa má zmeniť. Pribudnú nové povinnosti

Integrované povoľovanie sa má zmeniť. Pribudnú nové povinnosti

Novela zákona má priniesť niekoľko dôležitých zmien.