NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Nový recyklovaný stavebný materiál je na pohľad na nerozoznanie od kameňa

Materiál vyrobený z PET fliaš a kremeňa je cestou k udržateľnému interiérovému dizajnu. Opätovne použiteľný materiál z recyklovaných materiálov prináša na trh firma, ktorá bola založená v roku 2014 v Amsterdame.

Nový recyklovaný stavebný materiál je na pohľad na nerozoznanie od kameňa

Sustonable

Kremeň a PET

Recyklované a recyklovateľné materiály stále výraznejšie prenikajú do oblasti interiérového dizajnu a vlastniť koberec vyrobený z rybárskych sietí vylovených z oceánu alebo pohovku z plastových fliaš nie je dnes ničím nezvyčajným.

Holandská spoločnosť trend udržateľnosti posunula na novú úroveň a z PET fliaš a kremeňa vyrába stavebný materiál. Sustonable vyzerá na pohľad ako prírodný kameň a hodí sa predovšetkým na výrobu pracovných povrchov do kuchýň a obkladačiek do kúpeľní.

Výrobca ho tiež odporúča na dizajn dvierok kuchynských či kúpeľňových skriniek, no pomocou 3D tlače vie produkt plne prispôsobiť predstavám zákazníka. Okrem obytných priestorov je materiál vhodný aj do obchodov, kancelárií a reštaurácií.

zdroj: Sustonable

Otestovali dvanásť materiálov

Ďalšou výhodou materiálu je, že je o polovicu pevnejší a o osemdesiat percent ľahší ako stavebné materiály, akými sú napríklad keramika a granit, ktoré sa v kuchyniach a kúpeľniach najčastejšie používajú.

Firma k týmto záverom dospela po testovaní, ktorému podrobila dvanásť materiálov najčastejšie používaných v interiérovom dizajne. Porovnávala náročnosť na údržbu, životnosť a odolnosť voči poškriabaniu, teplu a nárazu.

Vďaka tomu, že je Sustonable odľahčený, sa s ním jednoducho manipuluje, čo zahŕňa aj pílenie a brúsenie. Navyše nie je studený na dotyk a dostupný je v rôznych farbách.

Takmer bez odpadu

Za zmienku stojí aj výrobný proces, pri ktorom sa šetrí surovinami. Spoločnosť tvrdí, že pri výrobe stavebného materiálu sa spotrebuje päťkrát menej surovín a vyprodukuje desaťkrát menej odpadu ako pri výrobe porovnateľných výrobkov z tejto oblasti.

Odpad, ktorý pri výrobe predsa len vznikne, je úplne recyklovateľný, rovnako ako samotný výrobok. Keď povrch vyrobený zo Sustonable doslúži, firma si materiál od spotrebiteľa prevezme a po roztavení ho bude schopná znova použiť.

zdroj: Sustonable

Spoločnosť chce osloviť najmä architektov a stavebné firmy, ale aj výrobcov a distribútorov produktov určených do interiérov.

Pred pár mesiacmi po Sustonable siahol tím holandských študentov z Eindhoven University of Technology, ktorí sa zapájajú do medzinárodnej súťaže o najudržateľnejší dom. Ich projekt sa volá LINQ a kombinuje mnohé smart technológie. Spoločnosť Sustonable pre študentov vyrobila pracovnú dosku na kuchynskú linku.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Dm spúšťa bezobalový predaj drogérie v troch mestách, do konca mája bude v desiatich

Dm spúšťa bezobalový predaj drogérie v troch mestách, do konca mája bude v desiatich

Pracie a čistiace prostriedky si zákazníci načapujú do opakovane použiteľných nádob. Slovensko je po Rakúsku druhou krajinou, v ktorej dm zavádza bezobalový predaj.

Výrobcovia alternatívnych palív z odpadu sú pripravení na zvyšovanie kapacít

Výrobcovia alternatívnych palív z odpadu sú pripravení na zvyšovanie kapacít

Energetické zhodnocovanie odpadu sa po zvýšení poplatkov za skládkovanie stáva zaujímavejším.

Dokument Blue Planet II priviedol 53 % ľudí k zodpovednejšiemu prístupu k odpadom

Dokument Blue Planet II priviedol 53 % ľudí k zodpovednejšiemu prístupu k odpadom

Britské prieskumy zistili, že dokumentárna séria sira Davida Attenborougha prinútila ľudí prehodnotiť ich závislosť na plastoch.