Budúcnosť recyklácie oblečenia: niť, ktorá sa rozpadne teplom (+ VIDEO) | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Budúcnosť recyklácie oblečenia: niť, ktorá sa rozpadne teplom (+ VIDEO)

Recyklácia oblečenia je náročná, lebo párať ho treba ručne. Belgický startup má riešenie.

Budúcnosť recyklácie oblečenia: niť, ktorá sa rozpadne teplom (+ VIDEO)

Resortecs

Módny priemysel produkuje veľké množstvo odpadu. Čoraz viac značiek si tento fakt uvedomuje a k prechodu na model obehového hospodárstva by im mohol pomôcť startup, ktorý v Belgicku založili Cédric Vanhoeck a Vanessa Counaert.

Recyklácia odevov síce pomáha znižovať množstvo odpadu a tlak na prírodné zdroje, ale ide o zložitý proces. Oblečenie treba rozpárať kúsok po kúsku, čo je časovo aj finančne náročné. Ručne treba odstrániť zipsy, gombíky aj flitre či akékoľvek našité ozdoby.

 

Riešenie prináša spoločnosť Resortecs. Ich špeciálna niť s názvom Smart Stitch sa rozpustí pri vysokej teplote, čím značne uľahčí proces párania.

Smart Stitch zefektívňuje triedenie a uľahčuje opravu, opätovné použitie a recykláciu starého oblečenia. Pôsobením tepla sa rozpadnú iba švy a samotná látka sa dá znova použiť, rovnako ako všetky zvyšné zložky.

Módnym značkám Resortecs svoju niť ponúka na zošívanie. Keby boli napríklad džínsy zošité touto niťou, po zahriatí na teplotu 160-190°C by niť povolila a džínsy by sa rozpadli na kúsky. Odpadol by zips spolu s gombíkmi a vreckami, ktoré by sa potom dali priamo znova použiť alebo by boli použité na výrobu nového materiálu.

Na zahriatie nite sa dá použiť odstraňovač starých náterov. Materiál sa nijako nepoškodí, keďže teplota horenia väčšiny látok používaných na výrobu oblečenia je až vyše 200°C. Na priemyselnej úrovni by sa dalo všetko oblečenie jednoducho vložiť do špeciálnej pece, kde by sa švy povolili a oblečenie by sa rozpadlo na jednotlivé časti.

Ako to funguje si môžete pozrieť na videu:

V prípade iných kusov oblečenia, ako napríklad búnd či sák, by sa týmto spôsobom dala v priebehu sekúnd oddeliť podšívka. Cvanhoeck a Counaert momentálne pracujú na prototypovej topánke. 

zdroj: Resortecs 

Vynález je stále v štádiu prototypu, no autori už zaň tento rok stihli získať ocenenie Global Change Award a stopäťdesiattisíc eur.

Súťaž spustila Nadácia H&M na podporu iniciatív, ktoré prispievajú k urýchleniu prechodu módneho priemyslu na obehové hospodárstvo. Do ročníka 2019 sa prihlásilo vyše šesťtisíc projektov zo stoosemdesiatich dvoch krajín. 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Opätovné použitie má aj riziká. Slovensko zaujalo postoj k novým pravidlám pre obaly (+ video)

Opätovné použitie má aj riziká. Slovensko zaujalo postoj k novým pravidlám pre obaly (+ video)

Treba zvážiť aj inovatívne riešenia a možnosti chemickej recyklácie, hovorí štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča.

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Ak bude nejaký podnik tvrdiť, že obal, ktorý predáva je vyrobený z 30 % recyklovaných plastov, bude musieť tieto tvrdenia podložiť overenými informáciami. Hlavným cieľom je ochrana spotrebiteľov.

Druhá šanca pre plastový odpad: PET fľaše premieňajú na náplň do 3D tlačiarne

Druhá šanca pre plastový odpad: PET fľaše premieňajú na náplň do 3D tlačiarne

Z polymérových vláken z recyklovaného plastového odpadu je možné prostredníctvom 3D tlače vyrobiť najrôznejšie súčiastky s užitočnými vlastnosťami.