Dvořák Hager & Partners
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Budúcnosť recyklácie oblečenia: niť, ktorá sa rozpadne teplom (+ VIDEO)

Recyklácia oblečenia je náročná, lebo párať ho treba ručne. Belgický startup má riešenie.

Budúcnosť recyklácie oblečenia: niť, ktorá sa rozpadne teplom (+ VIDEO)

Resortecs

Módny priemysel produkuje veľké množstvo odpadu. Čoraz viac značiek si tento fakt uvedomuje a k prechodu na model obehového hospodárstva by im mohol pomôcť startup, ktorý v Belgicku založili Cédric Vanhoeck a Vanessa Counaert.

Recyklácia odevov síce pomáha znižovať množstvo odpadu a tlak na prírodné zdroje, ale ide o zložitý proces. Oblečenie treba rozpárať kúsok po kúsku, čo je časovo aj finančne náročné. Ručne treba odstrániť zipsy, gombíky aj flitre či akékoľvek našité ozdoby.

 

Riešenie prináša spoločnosť Resortecs. Ich špeciálna niť s názvom Smart Stitch sa rozpustí pri vysokej teplote, čím značne uľahčí proces párania.

Smart Stitch zefektívňuje triedenie a uľahčuje opravu, opätovné použitie a recykláciu starého oblečenia. Pôsobením tepla sa rozpadnú iba švy a samotná látka sa dá znova použiť, rovnako ako všetky zvyšné zložky.

Módnym značkám Resortecs svoju niť ponúka na zošívanie. Keby boli napríklad džínsy zošité touto niťou, po zahriatí na teplotu 160-190°C by niť povolila a džínsy by sa rozpadli na kúsky. Odpadol by zips spolu s gombíkmi a vreckami, ktoré by sa potom dali priamo znova použiť alebo by boli použité na výrobu nového materiálu.

Na zahriatie nite sa dá použiť odstraňovač starých náterov. Materiál sa nijako nepoškodí, keďže teplota horenia väčšiny látok používaných na výrobu oblečenia je až vyše 200°C. Na priemyselnej úrovni by sa dalo všetko oblečenie jednoducho vložiť do špeciálnej pece, kde by sa švy povolili a oblečenie by sa rozpadlo na jednotlivé časti.

Ako to funguje si môžete pozrieť na videu:

V prípade iných kusov oblečenia, ako napríklad búnd či sák, by sa týmto spôsobom dala v priebehu sekúnd oddeliť podšívka. Cvanhoeck a Counaert momentálne pracujú na prototypovej topánke. 

zdroj: Resortecs 

Vynález je stále v štádiu prototypu, no autori už zaň tento rok stihli získať ocenenie Global Change Award a stopäťdesiattisíc eur.

Súťaž spustila Nadácia H&M na podporu iniciatív, ktoré prispievajú k urýchleniu prechodu módneho priemyslu na obehové hospodárstvo. Do ročníka 2019 sa prihlásilo vyše šesťtisíc projektov zo stoosemdesiatich dvoch krajín. 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Kľúč k ekologickejšiemu plastu našli vedci v proteíne morského kalmára

Kľúč k ekologickejšiemu plastu našli vedci v proteíne morského kalmára

Bielkovina, ktorá sa nachádza v prísavkách hlavonožca, by mohla byť vďaka svojim rozmanitým vlastnostiam základom materiálov budúcnosti.

Vzdelávacie programy o separácii sa oplatia, dokazujú Íri na komposte

Vzdelávacie programy o separácii sa oplatia, dokazujú Íri na komposte

Írske mesto Sligo zapojilo svojich obyvateľov do vzdelávacieho programu o biologicky rozložiteľnom kuchynskom odpade. Teraz ho separujú raz toľko a výsledná zmes je kvalitnejšia.

Znižovanie potravinového odpadu v reštauráciach je aj ekonomicky výhodné

Znižovanie potravinového odpadu v reštauráciach je aj ekonomicky výhodné

Štúdia hodnotila prax znižovania množstva vyhadzovaného jedla v 114 reštauráciach v 12 krajinách. Aká je priemerná výška investície a jej návratnosť?