Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Plávajúca bariéra Ocean Cleanup mala zbierať plasty. Zatiaľ sa jej nedarí

Systém nefunguje tak, ako si to organizátori predstavovali. Z oceánu doposiaľ vytiahli iba staré rybárske siete.

Plávajúca bariéra Ocean Cleanup mala zbierať plasty. Zatiaľ sa jej nedarí

Ocean Cleanup

Odpad sa v Tichom oceáne stále hromadí

O obrovskom ostrove z plastu, ktorý sa po anglicky nazýva „Great Pacific Garbage Patch,“ sa hovorí ako o „siedmom kontinente“. Odpadková škvrna zaberá trikrát rozlohu Francúzska a obsahuje sedemdesiatdeväťtisíc ton plastového odpadu.

V septembri začalo rozsiahle čistenie tejto oblasti systémom, ktorý navrhol pred piatimi rokmi mladý Holanďan. Jeho projekt s názvom Ocean Clenup by mal do piatich rokov zmenšiť pomocou plávajúcich textilných bariér veľkosť obrovského ostrova z odpadkov o polovicu. V roku 2040 by v oceáne malo plávať už len 10% súčasného objemu ostrova.  

zdroj: Ocean Cleanup

Systém, ktorý k tichomorskej odpadkovej škvrne vyplával z Kalifornie na začiatku septembra, sa skladá zo šesťsto metrov dlhého plaváka s tri metre dlhou sieťou, ktorá je spustená pod ním. Technológia spočíva v plávajúcej bariére, ktorá sa skladá z odolných plastových rúr pospájaných do tvaru U.

Plavák je navrhnutý tak, aby sa cez neho plastový odpad nedostal, pričom sieť má zachytávať odpad menších rozmerov, ktoré sa nachádzajú pod vodnou hladinou. Technológia využíva na zbieranie plastu prirodzený pohyb vodnej masy a odpad zachytáva pasívnym spôsobom – správa sa ako sito.

Realita výskumníkov prekvapila

Po troch mesiacoch od spustenia ambiciózneho projektu sa však ukazuje, že systém nefunguje podľa plánu a nezachytáva tony plastu tak, ako mal. Generálna riaditeľka Ocean Cleanup Lonneke Holierhoek však pre Forbes uviedla, že neúspechom sa výskumníci nedajú odradiť, keďže stále ide o skúšobnú verziu a na riešení už pracujú.

Za prvé týždne od spustenia čistiaceho programu z oceánu vytiahli iba dve tony starých rybárskych sietí. Tie sú síce tiež závažným zdrojom znečistenia, ktorý ohrozuje morské živočíchy, no Ocean Cleanup sa chcel pôvodne zamerať predovšetkým na plastový odpad.

zdroj: Ocean Cleanup

Že je systém nefunkčný výskumníci zistili v strede novembra. Vysvitlo, že plastový odpad síce plavák so sieťou zadrží, no len na pár dní. Tím sa hneď pustil do zisťovania príčin a hľadania riešenia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Odpadovú legislatívu čakajú zmeny. Výrobcov trvanlivejších výrobkov majú zvýhodniť

Odpadovú legislatívu čakajú zmeny. Výrobcov trvanlivejších výrobkov majú zvýhodniť

Nové definície, vyššie recyklačné ciele či povinný triedený zber textilu. Hlavná štátna radkyňa Odboru odpadového hospodárstva MŽP SR, Veronika Václavková, objasňuje ako sa Slovenska dotknú nové smernice EÚ v rámci tzv. odpadového balíčka.

Aké sú zákonné povinnosti pri výkupe a zbere odpadu?

Aké sú zákonné povinnosti pri výkupe a zbere odpadu?

Katarína Liebscherová vysvetľuje, prečo v prípade výkupu odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov nie je potrebné mať uzatvorenú zmluvu s organizáciou zodpovednosti výrobcov.

Komunálny odpad je v centre pozornosti, no väčšina odpadu pochádza z priemyslu

Komunálny odpad je v centre pozornosti, no väčšina odpadu pochádza z priemyslu

Zvyšovanie poplatkov je vždy nepopulárne, no tento krok sme museli spraviť, tvrdí štátny tajomník envirorezortu Boris Susko.