Ich stavebný materiál je dvakrát pevnejší ako obyčajná sadra. Hlavná zložka zmesi je vedľajším produktom pri výrobe kyseliny fosforečnej.
Pracujú s materiálmi, ktoré by sa inak nevyužili
Skupina vedcov z Kaunaskej technickej univerzity v Litve vyvinula spôsob výroby nezvyčajne pevného sadrového materiálu z priemyselného odpadu. Rozhodli sa využiť fosfosadrovec, ktorý vzniká pri výrobe kyseliny fosforečnej.
Pri výrobe jednej tony kyseliny fosforečnej vznikne ako vedľajší produkt päť ton fosfosadrovca. Vo svete sa približne 15% fosfosadrovca recykluje na stavebný materiál, poľnohospodárske hnojivá, prípravky na stabilizáciu pôdy alebo regulátory, ktoré sa používajú pri výrobe cementu.
Zvyšok sa skladuje v blízkosti spracovateľských závodov, čo jednak zaberá obrovské plochy, no tiež závažne prispieva znečisteniu životného prostredia. Tento problém sa týka napríklad aj Litvy, kde spoločnosť Lifosa produkuje päťsto tisíc ton kyseliny fosforečnej a nechcený fosfosadrovec presúva na odpadové hromady.
Že je skladovanie fosfosadrovca nešikovné si začínajú uvedomovať aj samotní prevádzkovatelia závodov: „Dostali sme dotazy od priemyselných výrobcov, ktorí mali záujem o spracovanie svojho odpadu a to bol hlavný impulz, ktorý podnietil náš výskum. Všetky materiály použité na výrobu nášho produktu sú odpadové materiály z rôznych odvetví priemyslu,“ hovorí výskumník Aras Kantautas, ktorý je jedným z autorov vynálezu.
Fosfosadrovec a zeolit
Výrobný proces nového druhu sadry opisuje Kantautas takto: „Skombinovali sme zeolit, ktorý nám dodáva rafinérska spoločnosť a fosfosadrovec od výrobcu hnojív. K tomu sme pridali aktivátor, ktorý pozmenil mikroštruktúru a výrazne zvýšil pevnosť konečného výrobku a vznikla sadra.“
zdroj: Kaunas University of Technology
Vedkyňa z litovskej univerzity a spoluautorka vynálezu Danute Vaiciukyniene dodáva, že výskum výroby sadry zo fosfosadrovca a zeolitu bol rozpracovaný už dávnejšie, Litovčania ho len zdokonalili. Jedinečnosť výskumu Kaunaskej technickej univerzity spočíva v tom, že kombinuje tri odpadové materiály.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.