Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Litovskí vedci vyrobili sadru z priemyselného odpadu

Ich stavebný materiál je dvakrát pevnejší ako obyčajná sadra. Hlavná zložka zmesi je vedľajším produktom pri výrobe kyseliny fosforečnej.

Litovskí vedci vyrobili sadru z priemyselného odpadu

Kaunas University of Technology

Pracujú s materiálmi, ktoré by sa inak nevyužili

Skupina vedcov z Kaunaskej technickej univerzity v Litve vyvinula spôsob výroby nezvyčajne pevného sadrového materiálu z priemyselného odpadu. Rozhodli sa využiť fosfosadrovec, ktorý vzniká pri výrobe kyseliny fosforečnej.

Pri výrobe jednej tony kyseliny fosforečnej vznikne ako vedľajší produkt päť ton fosfosadrovca. Vo svete sa približne 15% fosfosadrovca recykluje na stavebný materiál, poľnohospodárske hnojivá, prípravky na stabilizáciu pôdy alebo regulátory, ktoré sa používajú pri výrobe cementu.

Zvyšok sa skladuje v blízkosti spracovateľských závodov, čo jednak zaberá obrovské plochy, no tiež závažne prispieva znečisteniu životného prostredia. Tento problém sa týka napríklad aj Litvy, kde spoločnosť Lifosa produkuje päťsto tisíc ton kyseliny fosforečnej a nechcený fosfosadrovec presúva na odpadové hromady.

Že je skladovanie fosfosadrovca nešikovné si začínajú uvedomovať aj samotní prevádzkovatelia závodov: „Dostali sme dotazy od priemyselných výrobcov, ktorí mali záujem o spracovanie svojho odpadu a to bol hlavný impulz, ktorý podnietil náš výskum. Všetky materiály použité na výrobu nášho produktu sú odpadové materiály z rôznych odvetví priemyslu,“ hovorí výskumník Aras Kantautas, ktorý je jedným z autorov vynálezu.

Fosfosadrovec a zeolit

Výrobný proces nového druhu sadry opisuje Kantautas takto: „Skombinovali sme zeolit, ktorý nám dodáva rafinérska spoločnosť a fosfosadrovec od výrobcu hnojív. K tomu sme pridali aktivátor, ktorý pozmenil mikroštruktúru a výrazne zvýšil pevnosť konečného výrobku a vznikla sadra.“

zdroj: Kaunas University of Technology

Vedkyňa z litovskej univerzity a spoluautorka vynálezu Danute Vaiciukyniene dodáva, že výskum výroby sadry zo fosfosadrovca a zeolitu bol rozpracovaný už dávnejšie, Litovčania ho len zdokonalili. Jedinečnosť výskumu Kaunaskej technickej univerzity spočíva v tom, že kombinuje tri odpadové materiály.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Na svete je prvá biologicky odbúrateľná fľaša na vodu

Na svete je prvá biologicky odbúrateľná fľaša na vodu

Vyrobená nie je z ropy, ale z polymérov, ktoré sa voľne vyskytujú v prírode. Dá sa opakovane používať a kompostovať. Fľaša od spoločnosti Cove má byť zelenou alternatívou k PET fľašiam.

Chýba elementárna kontrola, veľa obcí nevykazuje ani povinné zložky odpadu, tvrdí NKÚ

Chýba elementárna kontrola, veľa obcí nevykazuje ani povinné zložky odpadu, tvrdí NKÚ

Najvyšší kontrolný úrad preveroval, ako sa štátu darí plniť ciele pre separovaný zber odpadu. Ministerstvo životného prostredia dostalo od kontrolórov viacero odporúčaní.

Knihy sú neobalmi, postup ministerstva je nekorektný, tvrdia právnici

Knihy sú neobalmi, postup ministerstva je nekorektný, tvrdia právnici

Ministerstvo nemôže nadraďovať vyhlášku nad zákonom, zareagovali na stanovisko ministerstva k vyradeniu kního zo zoznamu možných neobalov právnici.