Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Grafickí dizajnéri z Londýna vyvinuli kompozitný materiál zo zemiakových šupiek

Poslúži predovšetkým v nábytkárskom priemysle, kde môže nahradiť drevovláknité dosky.

Grafickí dizajnéri z Londýna vyvinuli kompozitný materiál zo zemiakových šupiek

Chip[s] Board

Drevotrieska je užitočná, no recykluje sa ťažko

Londýnski dizajnéri Rowan Minkley a Robert Nicoll premieňajú odpadové zemiakové šupky na ekologickú alternatívu k materiálom na jedno použitie, akými sú napríklad drevovláknité dosky alebo drevotrieska.

Autorov vynálezu prekvapila krátka životnosť kompozitných materiálov a tiež negatívny vplyv, ktorý majú kompozitné materiály na jedno použitie na životné prostredie. Preto sa rozhodli vytvoriť materiál, ktorý by bol po doslúžení biologicky odbúrateľný.

zdroj: Chip[s] Board 

Cieľom dizajnérov bolo jednak riešiť problém recyklácie nábytku, no tiež využiť potravinový odpad, keďže ročne končí v koši až tretina celosvetovo vyprodukovaných potravín. Výsledkom je materiál, ktorý slúži ako ekologická náhrada dreva či drevotriesky.

Materiál nazvali Chip[s] Board, pričom ide o slovnú hračku, ktorá kombinuje „chips“ ako zemiakové lupienky, čím odkazuje na zemiaky ako hlavnú zložku materiálu, a „chip board“, čo znamená drevotrieska. Materiál je po dožití biologicky odbúrateľný a na rozdiel od drevovláknitých dosiek neobsahuje formaldehyd ani iné toxické látky.

Drevovláknité dosky sa vyrábajú z úlomkov dreva a živice. Materiál je veľmi užitočný, predovšetkým v nábytkárskom priemysle a interiérovom dizajne, kde sa používa na výrobu parkiet, vlysov či podlahových líšt, no zároveň predstavuje záťaž pre životné prostredie, najmä preto, že obsahuje formaldehyd.

V Spojenom kráľovstve sa ročne skládkuje alebo spaľuje stoštyridsaťtisíc ton tohto materiálu. Recyklovať sa totiž nedá.

Aký je výrobný proces?

Zemiakové šupky, ktoré pochádzajú z potravinárskych závodov, podrobili Briti niekoľkým procesom rafinácie tak, aby získali vhodné spojivo. To sa mieša so zemiakovými, bambusovými, drevenými a chmeľovými vláknami.

Hmota sa potom umiestni do tepelného lisu, kde sa stlačí na pevnú dosku, ktorá je vhodná na rôzne účely – napríklad na výrobu nábytku alebo ako stavebný materiál. Tvarovanie a lisovanie materiálu prebieha rovnako ako výroba drevovláknitých dosiek, jediným rozdielom je to, že toxický formaldehyd je nahradený ekologickým spojivom zo zemiakov.

zdroj: Chip[s] Board 

Chip[s] board sa dá vyrobiť jednak ako doska, ale dá sa spracovať aj do inej ľubovoľnej podoby. Materiál by sa preto dal použiť na výrobu nábytku, príborov alebo dočasných stánkov a prístreškov na festivaly.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Odpadovú legislatívu čakajú zmeny. Výrobcov trvanlivejších výrobkov majú zvýhodniť

Odpadovú legislatívu čakajú zmeny. Výrobcov trvanlivejších výrobkov majú zvýhodniť

Nové definície, vyššie recyklačné ciele či povinný triedený zber textilu. Hlavná štátna radkyňa Odboru odpadového hospodárstva MŽP SR, Veronika Václavková, objasňuje ako sa Slovenska dotknú nové smernice EÚ v rámci tzv. odpadového balíčka.

Aké sú zákonné povinnosti pri výkupe a zbere odpadu?

Aké sú zákonné povinnosti pri výkupe a zbere odpadu?

Katarína Liebscherová vysvetľuje, prečo v prípade výkupu odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov nie je potrebné mať uzatvorenú zmluvu s organizáciou zodpovednosti výrobcov.

Komunálny odpad je v centre pozornosti, no väčšina odpadu pochádza z priemyslu

Komunálny odpad je v centre pozornosti, no väčšina odpadu pochádza z priemyslu

Zvyšovanie poplatkov je vždy nepopulárne, no tento krok sme museli spraviť, tvrdí štátny tajomník envirorezortu Boris Susko.