NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

V ČR vzniklo testovacie zariadenie na plazmové splyňovanie odpadu

V meste Dubá postavili skúšobný reaktor, ktorý spracováva 100 kilogramov odpadu za hodinu. Budúci rok tu chce firma testovať päťkrát väčšie zariadenie, ktoré prevezme konkrétny spracovateľ.

V ČR vzniklo zariadenie na plazmové splyňovanie odpadu

Foto: Youtube/Millenium Technologies

Spoločnosť Millenium Technologies predstavila koncom roka pokusný reaktor v hale vedeckotechnickeho parku v meste Dubá v Českolipskom kraji, kde začala testovať technológiu plazmového splyňovania pre likvidáciu odpadu.

Vďaka spaľovaniu za pomoci plazmatronu tu získavajú plyn podobný svietiplynu, ktorý možno použiť na výrobu elektriny a tepla v kogeneračnej jednotke. Časť elektriny spotrebuje samotné zariadenie a prebytky sa dajú odovzdať do siete.

Prevádzka sa momentálne zameriava najmä na spracovanie peliet z čistiarenských kalov z Karlových Varov. Plazmový horák s výkonom 85 kilowattov ich vďaka výronu plazmy o teplote tri až päť tisíc stupňov behom okamihu spáli.

Foto: Youtube/Plasma Torch AK

Organické zlúčeniny sa rozložia a vznikne syntézny plyn. Z nádoby, kde sa teplota pohybuje okolo 1 250 stupňov, "tečie" aj troska - anorganické zložky ako sú sute, piesky a popoloviny, ktoré sa následne schladia, popisuje stránka iDnes.cz.

Vzniknutá látka je nevylúhovateľná a nie je teda nebezpečná pre životné prostredie. Dá sa následne využiť napríklad ako stavebný materiál.

Vďaka vitrifikácii je proces možné využiť aj pre bezpečné spracovanie nemocničných, či inak kontaminovaných odpadov, toxického popolčeka produkovaného v spaľovniach a rádioaktívneho materiálu, ako uvádza portál Millenium Plasma.

Technológia vyzerá sľubne najmä ohľadom novej nemeckej legislatívy, ktorá nariaďuje, aby v roku 2030 všetky čističky v mestách nad 50 tisíc obyvateľov separovali nebezpečný fosfor z čistiarenských kalov.

Priestor pre riešenia existuje aj pri komunálnom odpade, pre ktorý bude za niekoľko rokov platiť zákaz skládkovania. Komunálny odpad je ale značne nesúrodý, takže je potrebné ho pred použitím roztriediť a vysušiť.

Foto: Wikipedia.org

Vznik súkromného vedeckotechnickeho parku s týmto zameraním už dlhšie naráža na odpor ekológov zo združenia Arnika, pretože Dubá je vstupnou bránou do CHKO Kokořínsko. Proti jeho vybudovaniu protestovali už pred šiestimi rokmi, keď bol projekt vo fáze prípravy, uvádza portál Enviweb.cz.

Naše stanovisko je stále rovnaké. To zariadenie je vec, ktorá by z hľadiska zákona na ochranu ovzdušia bola posudzovaná ako zariadenie na spaľovanie odpadov. Takže by v chránenej krajinnej oblasti nemala byť," povedal pre ČTK za Arniku Jindřich Petrlík.

Spoločnosť však namieta, že v lokalite ide iba o testovacie zariadenia, kam sa odpady nebudú voziť. Millenium Technologies v spolupráci s firmou Solar City investovali do projektu v minulých dvoch rokoch viac ako 40 miliónov českých korún. V budúcom roku počítajú s ďalšou investíciou v objeme 20 miliónov korún z vlastných prostriedkov.


Tiež začneme čiastočne čerpať dotáciu na projekt Microplasma, teda kontajnerové prevedenie plazmového reaktora, s ktorého dokončením počítame v apríli 2020. Jeho rozpočet je približne 64 miliónov korún, z čoho je okolo 62 percent hradených z dotačných zdrojov," povedal podľa iDnes Grischa Kahlen, riaditeľ spoločnosti Millenium Technologies.

Do budúcnosti plánuje spoločnosť Millenium Technologies výstavbu ešte väčších reaktorov, ktoré za hodinu spracujú až päť ton odpadu. Jeden taký veľký by podľa Kahlena pokryl potreby mesta veľkosti Plzne, informuje portál Enviweb.cz.

Prevádzka plazmatronu vyžaduje množstvo pomocných zariadení. Foto: Youtube/Millenium Technologies

Zatiaľ čo v Česku je táto technológia doteraz ojedinelá, vo svete už na niekoľkých miestach funguje. Už od roku 2002 stoja zariadenia pri japonských mestách Mihama a Mikata a spracovávajú denne 17 ton komunálneho odpadu a päť ton čistiarenských kalov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

  1. info@odpadovyhospodar.sk07.01.2019 (11:23)
    a odkiaľ by v poltári vzali 100000 t odpadov?
  2. Radovan Kazda07.01.2019 (11:24)
    Kde je vôľa, tam je cesta. :)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

WrapPak je termoizolačný materiál, ktorý udrží potraviny čerstvé pri preprave

WrapPak je termoizolačný materiál, ktorý udrží potraviny čerstvé pri preprave

Výrobca obalov Ranpak prináša riešenie, ktoré má predchádzať vzniku potravinového odpadu pri prevoze. Slúžiť by malo predovšetkým internetovým potravinovým reťazcom.

Aké sú najčastejšie dôvody vzniku potravinového odpadu v potravinárskych firmách?

Aké sú najčastejšie dôvody vzniku potravinového odpadu v potravinárskych firmách?

Vedci sa pozreli na to, kedy a prečo spracovatelia potravinových produktov vytvárajú najviac odpadu.

Z vyradených blokov v Jaslovských Bohuniciach vlani zhodnotili 1250 ton surovín

Z vyradených blokov v Jaslovských Bohuniciach vlani zhodnotili 1250 ton surovín

Financie, ktoré Jadrová a vyraďovacia spoločnosť získala z recyklácie druhotných surovín, vrátia do procesu vyraďovania jadrových elektrární. Nepotrebné a stále funkčné zariadenia ponúkajú na predaj.