NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Ktorá taška je ekologická? Bavlnená ani papierová to nie je

Aj nová česká štúdia vyvrátila mýty o ekologickosti bavlnených tašiek.

Ktorá taška je ekologická? Bavlnená ani papierová to nie je

Foto: Fotolia

Nákupná taška môže predstavovať veľkú záťaž pre životné prostredie. Ak rodina uprednostňuje jednorazové plastové tašky, môže za rok nazbierať úctyhodných 143 kusov.

Aká nákupná taška je teda z pohľadu životného prostredia najlepšia? Podľa štúdie českej Vysokej školy chemicko-technologickej, ktorú si objednalo české ministerstvo životného prostredia, je to opakovane použiteľná taška z polyesteru.

Avšak každá taška, ktorá vydrží čo najdlhšie, je lepšia ako jednorazová verzia, a to bez ohľadu na materiál, z ktorého je vyrobená.

Typická česká rodina si každý týždeň odnesie z obchodu s potravinami viac ako 11 kilogramov ťažký nákup. Prepočítané na rok to znamená takmer 500 kilogramov pečiva, zeleniny, ovocia, nápojov a ďalšieho tovaru, čo je poriadna hromada vecí na odnesenie.

Zlou voľbou pre odnesenie nákupu sú jednorazové plastové tašky, ktoré unesú relatívne malú váhu, t.j. približne štyri kilogramy, a preto ich treba väčší počet.

Naopak tašky, ktoré sa vyrábajú preto, aby dlho slúžili, sú z pevnejšieho materiálu. U nich sa počíta s tým, že viac a opakovane unesú.

Aká taška je najvhodnejšia z hľadiska dopadu na životné prostredie počas celého svojho životného cyklu?

To sa pokúsila zanalyzovať štúdia "Porovnanie environmentálnych vplyvov nákupných tašiek z rôznych materiálov metódou posudzovanie životného cyklu - LCA," ktorú pre MŽP vypracovala Fakulta technológie ochrany prostredia VŠCHT.

Čo zistila štúdia

V rámci tejto štúdie boli posudzované tašky vyrobené z nasledujúcich materiálov:

 • Jednorazové tašky: papier, polyetylén
 • Textilné tašky pre dlhodobé používanie: bavlna (a organická bavlna) a polyester

Papierové a polyetylénové tašky boli modelované pre jednorazové alebo krátkodobé použitie (s variantom niekoľkrát opakovaných použití), textilné bavlnené a polyesterové tašky boli určené pre dlhodobé používanie.

Keďže na celkové výsledky environmentálnych dopadov tašiek hrá úlohu nielen materiál, z akého je taška vyrobená, ale aj počet cyklov opakovaného použitia tašky, recyklácia materiálu či spôsob jej odstránenia na konci životného cyklu, boli v tejto štúdii porovnávané jednotlivé scenáre životných cyklov tašiek.

Posudzované scenáre životného cyklu jednotlivých tašiek sa líšia v nasledujúcich položkách:

 • Materiál, z ktorého je taška vyrobená:
  Papier, LDPE, HDPE, bavlna, organická bavlna a polyester
 • Počet cyklov znovu-použitia a životnosť:
  U jednorazových tašiek bol ako základný model uvažovaný scenár s jedným použitím a následným odstránením. Ako alternatívne scenáre bola ďalej modelovaná opakovaná dvojnásobná, päťnásobná a dvadsaťnásobná použitie tašiek.
  Životnosť textilných tašiek bola v základnom modeli uvažovaná 1 rok, v alternatívnych scenároch boli uvažované životnosti 2, 5 a 20 rokov.
 • Ukončenie životného cyklu:
  U jednorazových tašiek bol koniec životného cyklu modelovaný v troch variantoch: energetické využitie (ZEVO), skládkovanie a recyklácia materiálu na výrobu rovnaké tašky.

Najvýznamnejšie zistenia

Na základe výsledkov inventarizačnej analýzy a na základe výsledkov hodnotenia vplyvov životného cyklu autori konštatujú, že:

1) Najvyššie environmentálne vplyvy vykazujú tašky z LDPE.

2) Najnižšie environmentálne vplyvy vykazuje polyesterová textilná taška na opakované použitie.

3) Papierová taška sa polyesterovej taške, čo sa environmentálnych dopadov týka, vyrovná až v prípade opakovanej sedemnásobnej recyklácií papierového vlákna, čo je pravdepodobne až za technologickým limitom.

4) Scenáre zahŕňajúce skládkovanie a energetické využitie jednorazových tašiek z LDPE, HDPE a papiera majú vyššie environmentálne dôsledky než tašky textilné určené pre dlhodobé používanie.

5) Environmentálne dopady tašiek z papiera a z HDPE sú porovnateľné.

6) Opakovaná materiálová recyklácia papierových aj polyetylénových tašiek znižuje ich environmentálne vplyvy.

7) Bavlnená taška má vyššie environmentálne vplyvy ako taška polyesterová a to aj v prípade, že je vyrobená z organickej bavlny.

Víťazom sa tak stala polyesterová taška, ktorá sa podľa stanovených pravidiel testu používala jeden rok.

Je logické, že jednorazové tašky dopadli horšie ako tie, ktoré sa používajú opakovane. Avšak ani opakované používanie jednorazových tašiek zásadne situáciu nemení.

Aby sa ich vplyv na životné prostredie vyrovnal tým, ktoré zanecháva víťazná PES taška, musela by sa papierová taška použiť najmenej päťkrát, rovnako tak i taška z pevného plastu, a taška z ľahkého plastu dokonca dvadsaťkrát a viac.

Dáni obhajujú LDPE

Podobnú úlohu riešil minulý rok tím dánskych vedcov. Štúdia ich ministerstva životného prostredia porovnávala celkový environmentálny vplyv rôznych druhov nákupných tašiek – vrátane ich výroby, používania a zhodnotenia po uplynutí životnosti.

Paradoxom je, že tašky z LDPE, ktoré česká štúdia považuje za najhoršie, vychádzajú v dánskej analýze ako najekologickejšie.

Podobne ako u výstupov českého projektu však medzi zdrojovými materiálmi pre tašky, ktoré zanechávajú najväčšiu ekologickú stopu, vychádza z analýzy práve bavlna.

Záver

Skúmanie životného cyklu prekvapivo ukázalo, že "bavlnená taška má vyššie environmentálne vplyvy ako taška polyesterová a to aj v prípade, že je vyrobená z organickej bavlny," potvrdzuje v štúdii doc. Ing. Vladimír Kočí z Fakulty technológie ochrany prostredia VŠCHT.

Hlavným dôvodom sú škody, ktoré vznikajú vo fáze pestovania bavlny a podpisujú sa na emisiách do ovzdušia, vyššej spotrebe vody, premene krajiny alebo vplyvu na ozónovú vrstvu.

Papierová taška by sa vyrovnala vplyvom PES tašky až vo chvíli, keď by papierové vlákna z tejto tašky prešli siedmimi cyklami recyklácie, čo je zrejme technologicky nemožné.

U jednorazových tašiek z ľahkého aj pevného plastu, ale tiež z papiera, štúdia ukázala, že majú horší dopad na životné prostredie než bavlnené tašky.

A to bez ohľadu na to, či ich životný cyklus skončil na skládke alebo v rámci energetického využitia.

Každé viacnásobné použitie tašky však znižuje jej dopady a obmedzuje vznik odpadov.

Ak si teda už kúpite jednorazovú tašku, skúste ju využívať do roztrhania. A šikovné tašky z polyesteru alebo látky doma nezabúdajte a čo najmenej strácajte.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Natočili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Natočili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Pri rozbehu slovenského systému pomohla spolupráca stakeholderov, hovorí šéf OZV NATUR-PACK.

Uvádzate na trh drevené palety? Pozor na chybu, ktorá vás môže stáť nemalé peniaze

Uvádzate na trh drevené palety? Pozor na chybu, ktorá vás môže stáť nemalé peniaze

Pri evidencii si treba dať pozor na opakovane použiteľné drevené palety, píše odborníčka z OZV ENVI - PAK.

Kríza recyklácie plastov sa týka aj Slovenska. Hráči na trhu sa zhodujú, že by vlády mali konať

Kríza recyklácie plastov sa týka aj Slovenska. Hráči na trhu sa zhodujú, že by vlády mali konať

Profesionáli v odpadovom hospodárstve poukazujú na nerovnosť podmienok voči importérom, aj na potrebu zásahu vlád.