Z dlhodobých prieskumov a analýz organizácie zodpovednosti výrobcov vyšli zaujímavé čísla.
Organizácia zodpovednosti výrobcu NATUR-PACK už niekoľko mesiacov analyzuje triedený zber odpadu v rôznych mestách a obciach Slovenska. Najnovším príkladom je mesto Prešov.
Pozrite si, ako prebiehala analýza vrecového a kontajnerového zberu papiera v priestoroch prešovskej zberovej spoločnosti.
OZV navštívila triediacu halu Technických služieb mesta Prešov, kde prebiehala analýza odpadu vzoriek z sdvoch mestských štvrtí. Papier pochádzal z komplexnej aj individuálnej bytovej výstavy, teda z činžiakov aj z rodinných domov.
„Predmetom analýzy triedenej zložky odpadov je komodita papier a lepenka," objasnila Mária Bonková, manažérka pre samosprávy spoločnosti NATUR-PACK.
Cieľom bolo zistiť pomer tých častí odpadov, ktoré do danej nádoby patria, ale aj tých, ktoré tam nepatria. Zisťovali aj pomer obalov a neobalov.
Organizácia zodpovednosti výrobcov vykonala v posledných mesiacoch desiatky podobných analýz triedených zložiek komunálneho odpadu.
Aké boli zistenia?
„Čo sa týka úrovne triedenia odpadov, ktoré patria do modrej nádoby – teda odpadov z papiera a lepenky – môžeme povedať, že pri vrecovom zbere papiera tvorili nečistoty 13,6 percenta, pričom priemer z doterajších 36 analýz je 10,9 percent,“ hovorí Marek Brinzík zo spoločnosti NATUR-PACK.
Pri kontajnerovom systéme zberu bolo znečistenie až 15,7 percent, doterajší priemer je 12,8 %.
Pri vrecovom systéme zberu je tradične vyššia kvalita triedenia, pretože občania si dávajú záležať viac na kvalite triedenia papiera.
Mesto teda má rezervy v čistote triedeného papiera, pretože je pod priemerom v analyzovaných mestách.
Čo nepatrí do modrých nádob
Najčastejším odpadom, ktorý nepatrí do modrých kontajnerov na papier, sú nápojové kartóny, tégliky od jogurtov a potravinami znečistený papier.
„Pri analýzach odpadu nachádzame naozaj všeličo, napríklad nebezpečné odpady ako injekčné striekačky, ale aj nádoby plné chemikálií, ktoré celkom znehodnotili celý obsah papiera v smetiarskom aute. bežne tam nachádzame aj potraviny a elektroodpady, vysvetľuje M. Brinzík.
Pre triedený zber je pritom na Slovensku vytvorená kvalitná infraštruktúra. Pokiaľ sa ju obyvatelia naučia využívať naplno, úroveň triedenia a recyklácie sa podľa M. Brinzíka bude citeľne zvyšovať.
Na záver prikladá jednu radu: pred odložením papierového odpadu do modrého kontajnera je dôležité stlačiť ho. Ušetrí sa tým mnoho nákladov na prepravu papiera na triediace linky.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.