Zálohovanie v Litve prinieslo zlepšenie, tvrdí MŽP | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Zálohovanie v Litve prinieslo zlepšenie, tvrdí MŽP

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek môže prispieť k zodpovednejšiemu triedeniu aj iných druhov odpadu. Vyplývať to má zo spotrebiteľského prieskumu v Litve, ktorý prebehol štyri roky po zavedení zálohovania nápojových obalov.

Kęstutis Trečiokas, bývalý minister životného prostredia Litvy

Kęstutis Trečiokas, bývalý minister životného prostredia Litvy

Litva zaviedla zálohovanie PET fliaš v roku 2014. V januári 2018 sa podľa Ministerstva životného prostredia SR uskutočnil prieskum medzi obyvateľmi krajiny. Z oslovených respondentov až 87 % priznalo, že možnosť zálohovania využívajú, PET fľaše vracajú a berú si späť zálohu.

Z nich až 93 % uviedlo, že začali v domácnosti zodpovednejšie pristupovať k triedeniu aj ostatných zložiek odpadu a 95 % dokonca postrehlo nižšie znečistenie parkov, jazier a prírody.

„Prieskum realizovala spoločnosť The Independent Research Institutes Network na 1004 respondentoch vo veku od 18 do 75 rokov,“ uviedlo ministerstvo. (Aktualizované 14:37 h.) Prieskum think-tanku si môžete stiahnuť nižšie.

MEVA-SK

Systém povinného zálohovania nápojových obalov je momentálne zavedený v ôsmich krajinách EÚ (okrem Litvy je to Švédsko, Dánsko, Fínsko, Estónsko, Nemecko, Holandsko a Chorvátsko) a v ďalších dvoch krajinách EHP (Nórsko a Island).

Koncom minulého roka oznámil minister životného prostredia László Sólymos odštartovanie prác na zavedení zálohovania PET fliaš a plechoviek od nápojov na Slovensku.

Na stiahnutie

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zisťovali, koľko odpadu ubudlo z triedeného zberu po zavedení zálohovania. Správca je spokojný

Zisťovali, koľko odpadu ubudlo z triedeného zberu po zavedení zálohovania. Správca je spokojný

Výrazná väčšina PET fliaš a plechoviek vďaka zálohovaniu putuje naspäť do obchodov. Pozrite si, ako vyčíslili vplyv zálohovania na obsah farebných kontajnerov.

Mestá bojujú so zvýšeným zápachom kontajnerov s kuchynským odpadom

Mestá bojujú so zvýšeným zápachom kontajnerov s kuchynským odpadom

Letné mesiace prinášajú intenzívnejší zápach nádob s bioodpadom. Niektoré mestá prichádzajú s riešeniami, hoci väčšina samospráv zber za prínosný nepovažuje.

Staré CD upcyklujú na biosenzory. Nová metóda šetrí peniaze aj zdroje

Staré CD upcyklujú na biosenzory. Nová metóda šetrí peniaze aj zdroje

Americkí vedci našli nové využitie elektroodpadu. Z vyradených kompaktných diskov odstraňujú kovovú vrstvu a premieňajú ju na jednoduché snímacie zariadenia.