Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ako predĺžiť produktívnu životnosť skládky? Pozrite si prípadovú štúdiu z Talianska

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako predĺžiť produktívnu životnosť skládky, je vybrať si kompaktor skládok, ktorý ponúka najlepšiu kompaktnú rýchlosť na trhu. A ako ďalší prínos ponúka čo najnižšiu spotrebu paliva.

Ako predĺžiť produktívnu životnosť skládky? Pozrite si prípadovú štúdiu z Talianska

Fínska značka TANA je popredným európskym výrobcom kompaktorov.

Podľa spoločnosti REDOX, ktorá je oficiálnym distribútorom kompaktorov TANA na Slovensku, sa pri ich použití dosiahne minimálne o 10 % lepšie zhutnenie, vďaka lepšiemu riadeniu vzdušného priestoru, ktorú by mal každý prevádzkovateľ skládky zvážiť pri hľadaní možností ako predĺžiť životnosť skládky.

Príkladom je skládka Belvedere v Taliansku, ktorá je vybavená kompaktoromTANA E520, vďaka čomu môže očakávať ďalšie tri roky prevádzky.

Možno si predstaviť, že hlavným faktorom zhutnenia je hmotnosť zhutňovača. Tak to však celkom nie je.

Na skládke Belvedere v Taliansku bola TANA E520 testovaná oproti konkurencii Bomag BC 1172, ktorá je o 3 tony ťažšia. TANA však dosiahla o 15 percent lepšie zhutnenie.

Vyššia miera drvenia je dosiahnutá dizajnom dvojitého bubna s plnou šírkou a drviacimi zubami s pevným rámom, ktoré sú jedinečné pre zhutňovače skládok. Zatiaľ čo štyri kolesá kompaktora BOMAG môžu poskytnúť väčšiu váhu na meter štvorcový, celková rýchlosť zhutnenia zostáva nízka, keď sa odpad vytláča okolo kolies.

kompaktor TANA

To je jeden z dôvodov, prečo kompaktory TANA dokážu dosiahnuť lepšie zhutnenie s menšou cestou. Veľký bubon ktorý používa TANA ponúka rýchlejšie a lepšie zhutnenie s drviacimi zubami, čo šetrí čas aj palivo minimalizovaním nadmernej jazdy nad odpadom.

Vyššie zhutnenie na kubický meter nebolo jediným miestom, kde TANA prekonala konkurenciu. Doba jazdy aj palivová účinnosť boli lepšie. TANA E520 používala v priemere o 0,09 litra menej paliva ako konkurencia na zhutnenú tonu.

Pri zhutňovaní celkovo 300 000 ton ročne môžu úspory paliva dosiahnuť 42 000 eur ročne (prepočet 1,5 €/liter nafty, cena nafty v Taliansku).

Kompaktor TANA pracuje mimoriadne dobre v podmienkach svahu a v bahne alebo kaloch, kde môže mať bežný štvorkolový pohon ťažkosti.

kompaktor TANA

TANA vs pohon 4X4 klasických kompaktorov

Veľký bubon ponúka rýchlejšie a lepšie zhutnenie s drviacimi zubami, čo šetrí čas aj palivo minimalizovaním nadmernej jazdy nad odpadom.

  • Miesto: zariadenie na likvidáciu odpadu Belvedere, Taliansko
  • Poloha zariadenia: Legoli, v obci Peccioli
  • Plocha: 110 000 m 2
  • Objem: 1 900 000 m 3
  • Majiteľ a manažér zariadenia:
    Belvedere SpA
  • Vplyv na životné prostredie: Certifikované podľa ISO a EMAS

Test vykonal nezávislý inštitút Sauro Salvadori zo spoločnosti STUDIO TECHNICO NESTI e SALVADORI.

Spoločnosť REDOX, s.r.o. je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Aj firmy podnikajúce v odpadovom hospodárstve potrebujú vyriešiť upratovanie na jednom mieste

Aj firmy podnikajúce v odpadovom hospodárstve potrebujú vyriešiť upratovanie na jednom mieste

Slovenská spoločnosť Manutan je popredným dodávateľom výrobkov a riešení pre odpadové hospodárstvo priemyselných firiem alebo inštitúcií verejnej správy a samosprávy.

Upracme Slovensko! Jarná upratovacia akcia pomôže vyčistiť našu prírodu

Upracme Slovensko! Jarná upratovacia akcia pomôže vyčistiť našu prírodu

Veľké jarné upratovanie sa uskutoční na celom Slovensku v dňoch 28. 3. - 4. 4. 2020 v rámci dobrovoľníckej organizácie Upracme Slovensko.

Kam s elektroodpadom a kde všade sa nachádza?

Kam s elektroodpadom a kde všade sa nachádza?

Zber elektroodpadu ponúkajú obchody, zberné dvory aj mobilné zbery.