NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Ako predĺžiť produktívnu životnosť skládky? Pozrite si prípadovú štúdiu z Talianska

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako predĺžiť produktívnu životnosť skládky, je vybrať si kompaktor skládok, ktorý ponúka najlepšiu kompaktnú rýchlosť na trhu. A ako ďalší prínos ponúka čo najnižšiu spotrebu paliva.

Ako predĺžiť produktívnu životnosť skládky? Pozrite si prípadovú štúdiu z Talianska

Fínska značka TANA je popredným európskym výrobcom kompaktorov.

Podľa spoločnosti REDOX, ktorá je oficiálnym distribútorom kompaktorov TANA na Slovensku, sa pri ich použití dosiahne minimálne o 10 % lepšie zhutnenie, vďaka lepšiemu riadeniu vzdušného priestoru, ktorú by mal každý prevádzkovateľ skládky zvážiť pri hľadaní možností ako predĺžiť životnosť skládky.

Príkladom je skládka Belvedere v Taliansku, ktorá je vybavená kompaktoromTANA E520, vďaka čomu môže očakávať ďalšie tri roky prevádzky.

Možno si predstaviť, že hlavným faktorom zhutnenia je hmotnosť zhutňovača. Tak to však celkom nie je.

Na skládke Belvedere v Taliansku bola TANA E520 testovaná oproti konkurencii Bomag BC 1172, ktorá je o 3 tony ťažšia. TANA však dosiahla o 15 percent lepšie zhutnenie.

Vyššia miera drvenia je dosiahnutá dizajnom dvojitého bubna s plnou šírkou a drviacimi zubami s pevným rámom, ktoré sú jedinečné pre zhutňovače skládok. Zatiaľ čo štyri kolesá kompaktora BOMAG môžu poskytnúť väčšiu váhu na meter štvorcový, celková rýchlosť zhutnenia zostáva nízka, keď sa odpad vytláča okolo kolies.

kompaktor TANA

To je jeden z dôvodov, prečo kompaktory TANA dokážu dosiahnuť lepšie zhutnenie s menšou cestou. Veľký bubon ktorý používa TANA ponúka rýchlejšie a lepšie zhutnenie s drviacimi zubami, čo šetrí čas aj palivo minimalizovaním nadmernej jazdy nad odpadom.

Vyššie zhutnenie na kubický meter nebolo jediným miestom, kde TANA prekonala konkurenciu. Doba jazdy aj palivová účinnosť boli lepšie. TANA E520 používala v priemere o 0,09 litra menej paliva ako konkurencia na zhutnenú tonu.

Pri zhutňovaní celkovo 300 000 ton ročne môžu úspory paliva dosiahnuť 42 000 eur ročne (prepočet 1,5 €/liter nafty, cena nafty v Taliansku).

Kompaktor TANA pracuje mimoriadne dobre v podmienkach svahu a v bahne alebo kaloch, kde môže mať bežný štvorkolový pohon ťažkosti.

kompaktor TANA

TANA vs pohon 4X4 klasických kompaktorov

Veľký bubon ponúka rýchlejšie a lepšie zhutnenie s drviacimi zubami, čo šetrí čas aj palivo minimalizovaním nadmernej jazdy nad odpadom.

  • Miesto: zariadenie na likvidáciu odpadu Belvedere, Taliansko
  • Poloha zariadenia: Legoli, v obci Peccioli
  • Plocha: 110 000 m 2
  • Objem: 1 900 000 m 3
  • Majiteľ a manažér zariadenia:
    Belvedere SpA
  • Vplyv na životné prostredie: Certifikované podľa ISO a EMAS

Test vykonal nezávislý inštitút Sauro Salvadori zo spoločnosti STUDIO TECHNICO NESTI e SALVADORI.

Spoločnosť REDOX, s.r.o. je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo životného prostredia uviedlo spoločnosť SEWA ako príklad dobrej ekologickej praxe

Ministerstvo životného prostredia uviedlo spoločnosť SEWA ako príklad dobrej ekologickej praxe

Ministerstvo životného prostredia a Slovenská agentúra životného prostredia v publikácii Obehové hospodárstvo – budúcnosť rozvoja zaradili medzi ukážkové príklady z praxe aj spoločnosť SEWA vďaka jej sekundárnym aktivitám a projektom súvisiacim s ekologickou likvidáciou elektroodpadu.

Pozvánka na konferenciu: ENVIRO 2019

Pozvánka na konferenciu: ENVIRO 2019

Tradičná česko-slovenská konferencia odborníkov venujúcich sa ochrane životného prostredia sa tento rok bude konať na Slovensku v Trenčianskych Tepliciach v Kursalone.

MOL vstupuje do sektoru kompaundácie recyklovaných plastov

MOL vstupuje do sektoru kompaundácie recyklovaných plastov

Akvizícia je v súlade s cieľom Stratégie 2030 Skupiny MOL rozšíriť petrochemické portfólio produktov s vyššou pridanou hodnotou.