Vo štvrtok 31. januára sa v Bratislave uskutočnila diskusia s názvom „Diskusia nielen o zero waste v podnikaní“, ktorú usporiadala Slovak Business Agency v rámci projektu MOVECO, ktorý je zameraný na zvyšovanie povedomia o obehovom hospodárstve.
V priestoroch SBA sa do 28. februára koná zároveň aj výstava cirkulárnej ekonomiky. Ide o sprievodné podujatie projektu MOVECO, ktorý je realizovaný cez Interreg Dunajský nadnárodný program a spolufinancovaný fondmi Európskej únie (ERDF, IPA).
Témou výstavy je predstavenie inovatívnych a inšpiratívnych príkladov dobrej praxe v oblasti cirkulárnej ekonomiky predovšetkým zo Slovenska, ale aj zahraničných krajín (Slovinsko a Nemecko).
Pozrite si fotogalériu z výstavy
Diskusia o zero waste
V diskusii o zero waste v podnikaní vystúpilo viacero zaujímavých hostí, ktorí sa venujú podnikaniu na vyšších priečkach hierarchie odpadového hospodárstva.
Andrea Basilová
Andrea Basilová pôsobí v spoločnosti Sensoneo. Technologická firma zo Slovenska monitoruje naplnenosť kontajnerov a znižuje tak náklady na zvoz. Technológiu zaradil portál Ecopreserve.net do desiatky najlepších smart riešení v odpadovom hospodárstve.
Andrea Basilová, Sensoneo
Michal Figúr
Ďalším diskutujúcim bol Michal Figúr zo spoločnosti Ekolumi, ktorá sa venuje príprave na spracovanie, ako aj spracovaniu rôznych druhov vytriedených odpadov.
Ekolumi vznikla v roku 2010 ako obchodná spoločnosť, v súčasnosti už realizuje aj mechanické spracovanie odpadov na dvoch lisoch, drvičke a dotrieďovacej linke. Firma od roku 2012 zaznamenáva každoročný nárast tržieb od pol milióna až k 5 miliónom eur v roku 2017. Vyplýva to z údajov portálu Finstat.
Michal Figúr, Ekolumi
Šimon Horna
Šimon Horna z projektu Umelohmotné sa spolu s priateľom zo Starej Turej rozhodli pretvárať plastový odpad na užitočné veci. Vychádzajú z konceptu komunity Precious Plastic, ktorá hľadá riešenia, ako sa dôvtipne popasovať s plastovým odpadom. Jej členovia, za ktorými stojí mladý dizajnér Dave Hakkens, z neho sami vyrábajú nové produkty.
Šimon Horna, Umelohmotné
Zuzana Cseriová
Zuzana Cseriová založila spolu s priateľmi bezobalovú predajňu U vážky, ktorú otvorili v januári tohto roku v Bratislave. Už v súčasnosti je o ňu mimoriadny záujem. Ide totiž o koncept samoobslužnej prevádzky, v ktorej si zákazník môže si namlieť vlastnú múku či spraviť arašidové maslo.
Zuzana Cseriová je známa z dlhoročného pôsobenia v retailovom biznise, naposledy vo funkcii výkonnej riaditeľky spoločnosti Terno.
Zuzana Cseriová, U vážky
Petra Csefalvayová
Moderátorkou podujatia bola Petra Csefalvayová z INCIEN. Inštitút cirkulárnej ekonomiky je nezisková organizácia, ktorá spoločne so svojimi partnermi pracujeme na projektoch, ktoré umožňujú prechod z lineárneho chodu systému na cirkulárny.
Petra Csefalvayová, INCIEN
Pozrite si krátku ukážku z diskusie
Pozrite si fotogalériu z podujatia
Pozrite si kompletný záznam z podujatia (audio + video)
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.