NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

S projektom Holanďana môžete plasty recyklovať aj u vás doma

Precious Plastic je komunita, ktorá hľadá riešenia, ako sa dôvtipne popasovať s plastovým odpadom. Jej členovia, za ktorými stojí mladý dizajnér Dave Hakkens, z neho sami vyrábajú nové produkty.

S projektom Holanďana môžete plasty recyklovať aj u vás doma

Foto: Preciousplastic.com

Vyrábať z plastov nové veci môže každý

Jednoduchý proces umožňuje recyklovať plasty samotnému spotrebiteľovi. Drvič najprv premení plastový odpad na drobné útržky, ktoré sa následne roztavia, a pomocou lisov a foriem sa z hmoty stane nový predmet.

Autor projektu sa snaží urobiť ho čo najprístupnejším pre ľudí v každom kúte sveta. Na internete sprístupnil širokú škálu informácií o projekte, ktoré dopĺňa aj séria inštruktážnych videí na YouTube.

Niektorí ľudia si vyrobia šperky, taniere, kryty na smartfóny, iní dokonca trámy, ktoré použijú na stavbu. Záleží na tom, kde sa konkrétny spotrebiteľ nachádza a aké sú jeho individuálne potreby. Jeden Španiel si vyrobil vodný filter – pripevníte ho na nádobu a z vody vyfiltruje chlór,hovorí Hakkens.

Na stránke projektu Precious Plastic sa nachádza aj fórum, kde sa členovia môžu kontaktovať, vymieňať si rady alebo sa dohodnúť na spolupráci. V bazári môžu kupovať a predávať produkty, ktoré sami vyrobili.

Viac ako 40 000 ľudí po celom svete

Momentálne je do projektu Precious Plastic priamo zapojených viac ako dvesto ľudí v osemdesiatich pracoviskách po celom svete. Jedno z nich je projekt Umelohmotné dvoch mladých mužov zo Starej Turej na západnom Slovensku.

Interaktívna mapa ukazuje, že okolo projektu sa už stihla vytvoriť komunita, ktorá má štyridsaťtisíc členov. Mapa zaznamenáva tri kategórie: pracoviská, na ktorých sa plastový odpad pretavuje do nových výrobkov, výrobcov strojov určených na takúto výrobu a jednotlivcov, ktorí by sa radi angažovali.

Mapa má slúžiť na to, aby dala ľuďom alebo spoločnostiam, ktoré sa takémuto spracovaniu plastov venujú, vedieť, že sa v ich okolí nachádzajú ďalší a motivovala ich k spolupráci.

Slováci vyrábajú z plastu misky, motýliky či nástenné hodiny

Na Slovensku je zatiaľ v projekte registrovaná iba firma Umelohmotné, ktorá sa od roku 2016 venuje pretváraniu plastového odpadu na užitočné veci. Ich sortiment tvoria napríklad misky, motýliky či nástenné hodiny.

Odpad najprv umyjú a zbavia etikiet. „Vysušený ho roztriedime podľa farieb a materiálu šrotujeme na márne kúsky. Vďaka triedeniu vieme tvoriť kombinácie farieb a vzorov, keď kúsky dávame do foriem. Tie potom zahrievame a stláčame v špeciálne upravenej elektrickej rúre,“ popísali autori Lukáš a Šimon pre portál StartitUp.sk

V Českej republike mapa zaznamenáva troch výrobcov strojov. V Prahe je to Paul, v Brne zhmotnujeme.cz a v obci Lomnice sídli Garážista.

Výrobný proces v lodnom kontajneri

Vyvinúť koncept Hakkensovi pomáhali členovia komunity, napríklad z Islandu či Mexika. V Holandsku svoje pracovisko zavreli do lodného kontajnera, ktorý v novembri poslali na Maldivy, kde bude v najbližšom období spracovávať plasty z Indického oceánu.

Video ukazuje širokú škálu produktov, ktoré sa prostredníctvom tejto technológie dajú z plastového odpadu vyrobiť: misky, úchytky, kryty na mobilné telefóny, obkladačky, šperky, podložky pod šálky, vaničky na mydlo, stoličky či dokonca preliezačky.

V oblasti dizajnu je Dave Hakkens známym menom už od roku 2013, kedy ho preslávil koncept Phonebloks – smartfón navrhnutý s cieľom zmenšiť množstvo elektroodpadu.

Princíp, na ktorom zariadenie funguje, sa podobá stavebnici Lego. Každá jeho súčiastka má osobitnú funkciu a keď sa opotrebuje, jednoducho sa dá vymeniť za novú bez potreby zakúpenia nového zariadenia.

Keďže zariadenie sa predáva po súčiastkach, spotrebiteľ si svoj smartfón môže plne prispôsobiť svojim vlastným potrebám. Napríklad ak sa po čase rozhodne, že by mu vyhovoval lepší fotoaparát, zaobstará si súčiastku napríklad od spoločnosti Nikon či Canon, nemusí si preto kupovať nový mobilný telefón.

Precious Plastic je Holanďanovou diplomovou prácou.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo zverejnilo ciele zberu pre OZV. Dve najväčšie si udržujú dominanciu na trhu

Ministerstvo zverejnilo ciele zberu pre OZV. Dve najväčšie si udržujú dominanciu na trhu

Celkovo musia OZV treba splniť cieľ zberu 217 937 ton odpadov. Týka sa OZV pre obaly a neobalové výrobky.

Spaľovne odpadu nepredstavujú zdravotné riziká, potvrdila britská štúdia

Spaľovne odpadu nepredstavujú zdravotné riziká, potvrdila britská štúdia

Vedci nenašli žiadne spojenie medzi vystavením emisiám zo spaľovní komunálneho odpadu a detskými úmrtiami či vrodenými vadami.

Slovák údajne vyhodí priemerne dvakrát toľko potravín ročne ako Čech

Slovák údajne vyhodí priemerne dvakrát toľko potravín ročne ako Čech

Aké sú metodiky merania potravinového odpadu a prečo je meranie dôležité? Akú rolu hrajú v plytvaní potravinami reťazce? Podarí sa dosiahnuť cieľ EÚ do roku 2030 zmenšiť objem potravinového odpadu na polovicu? Odborníci diskutovali v Prahe.