Dvořák Hager & Partners
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Elektronizáciu odpadového hospodárstva upraví zákon

Ministerstvo životného prostredia predstavilo prvé podrobnosti o pripravovanom zákone o informačnom systéme odpadového hospodárstva (ISOH).

informačný systém odpadového hospodárstva

Foto: Fotolia

Rezort životného prostredia plánuje v priebehu marca zverejniť návrh zákona o informačnom systéme odpadového hospodárstva (ISOH) a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Predbežnú informáciu o novej legislatíve, ktorú už ministerstvo zverejnilo, si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.

Návrh zákona má upraviť postupy a pravidlá týkajúce sa oblasti elektronizácie odpadového hospodárstva a reagovať na problémy, ktoré podľa envirorezortu vyplývajú z aplikačnej praxe.

„Ministerstvo životného prostredia SR preto pripravilo projekt elektronizácie odpadového hospodárstva, ktorý by mal zabezpečiť dostupnosť informácií takým spôsobom a takými formami, aké sú od informačných systémov na začiatku druhej dekády tretieho tisícročia predpokladané,“ píše sa v predbežnej informácii.

Elektronizáciou odpadového hospodárstva sa má okrem iného vytvorí nástroj na sledovanie toku odpadov a zavedie sa aj podporný nástroj pre tvorbu Programu odpadového hospodárstva Slovenskej republiky (POH SR).

Nový zákon má upraviť ustanovenia, ktoré sa týkajú registrov ISOH, rozsahu údajov vedených v ISOH, podmienok poskytovania a sprístupňovania údajov z a do ISOH, pôsobnosti orgánov verejnej moci pri vedení a používaní ISOH a zodpovednosti za porušovanie povinností na úseku ISOH.

V súčasnosti Slovenská republika nemá pre oblasť odpadového hospodárstva jednotný elektronický systém odpadového hospodárstva. Ohlasovacie povinnosti si povinné subjekty plnia v písomnej forme.

Do prípravy právneho predpisu sa môže zapojiť aj verejnosť. Pripomienkovanie predbežnej informácie k návrhu zákona sa uzavrie v piatok 22. februára.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na seminár: Environmentalista komplexne 2019

Pozvánka na seminár: Environmentalista komplexne 2019

Seminár s tematikou životného prostredia je našou „malou školou“ pre environmentalistu a zároveň návodom – ako sa orientovať vo firme.

NATUR-PACK rieši aktuálne sťažnosti na preplnené kontajnery v Košiciach

NATUR-PACK rieši aktuálne sťažnosti na preplnené kontajnery v Košiciach

OZV NATUR-PACK reaguje na medializované informácie.

OLO reaguje na fyzický útok na jedného zo svojich zamestnancov

OLO reaguje na fyzický útok na jedného zo svojich zamestnancov

(OLO - 14.2.2019) Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) s veľkou nevôľou a rozhorčením prijala informáciu o fyzickom útoku na jedného zo svojich zamestnancov – závozníka, počas výkonu svojej práce na Kaméliovej ulici v mestskej časti Bratislava – Vrakuňa.