Druhý ročník interaktívnej konferencie sa uskustoční v apríli v Bratislave. Denník Odpady-portal.sk je mediálnym partnerom konferencie.
Termín a miesto konania
O čom bude konferencia
Bezodpadovosť sa za posledné mesiace posunula na Slovensku do podoby, o akej sa nám ešte minulý rok ani nesnívalo. Bezobalové obchody vo väčšine väčších miest, desiatky obchodov s čapovanou drogériou, reťazce, ktoré opatrne pridávajú predaj vo vratných obaloch, čapovanú drogériu či bezobalový predaj, ministerstvo plánujúce zálohovanie plastových fliaš, pravidelné swapy a prednášky o bezodpadovosti – a tisíce ľudí, ktorí sa snažia žiť bez odpadu...
Napriek všetkej snahe sme však na Slovensku za posledný rok vyprodukovali viac odpadu než kedykoľvek predtým. A preto – POKRAČUJEME! Potrebujeme bezodpadovosť rozšíriť k ďalším ľuďom a firmám; a tiež otvoriť ďalšie témy, od cirkulárnej ekonomiky až po náš vplyv na klimatické zmeny a životné prostredie ako také.
Poďme spoločne prispieť k zmene: naším osobným príkladom, šírením myšlienok, no v neposlednom rade aj tlakom na účinnú legislatívu. Prepojme sa, zdieľajme svoje skúsenosti a nápady, rozbehnime nové projekty a spoločne posuňme Slovensko na cestu bezodpadovosti a udržateľnosti.
Program konferencie
8:00 ZAČIATOK REGISTRÁCIE
9:00 UVÍTANIE & ÚVOD
9:15 – 10:30 BLOK 1 | Zero Waste: fakty na úvod…
Bezodpadovosť ako súčasť väčšieho problému: po minuloročnej správe o zmene klímy nemôžeme túto tému vynechať, a preto začíname práve ňou. V čom je hlavný problém, aký vplyv na životné prostredie vlastne máme a prečo je prechod k cirkulárnej ekonomike a bezodpadovosti nevyhnutnosťou najbližších rokov?
Náš vplyv na zmenu klímy - pohľad klimatológa. | Jozef Pecho
- Podľa správy Medzivládneho panelu pre zmenu klímy OSN ostáva ľudstvu len 12 rokov na zásadnú zmenu, ktorá pomôže zmierniť dopad zmeny klímy. V prednáške sa dozvieme, čo presne to znamená a čo máme robiť my ako jednotlivci či Slovensko ako štát.
Emisie skleníkových plynov: prečo je tak ťažké znížiť ich? | Juraj Mesík
- Mechanizmus a riziko zmeny klímy v dôsledku emisií skleníkových plynov popísal Svante Arhenius už na konci 19. storočia. Prečo napriek tomu, že o riziku vie veda tak dávno a postupne si ho začína viac uvedomovať aj širšia spoločnosť a politici, svet stále zlyháva v obmedzení týchto emisií? Kto za to nesie zodpovednosť? Môže s tým niečo zmysluplné robiť jednotlivec – obec – mesto – štát – a Európska Únia?
Prechod k zero waste a cirkulárnej ekonomike: nevyhnutnosť najbližších rokov? | Circle Economy
- Prvý blok uzatvára prednáška, ktorá nás nasmeruje k samotnej téme zero waste. Ako vieme zmeniť smerovanie celej spoločnosti na udržateľné, také, kde vytváranie zbytočných odpadov bude len nepríjemná spomienka z minulosti?
10:30 – 11.15 Prestávka
- Po každom bloku nasleduje aktívna prestávka, na ktorú pripravujeme množstvo workshopov, diskusií a ďalších aktivít. Nachystané budú aj infostánky, predajné stánky, swap, a samozrejme zero-waste dobroty, pri ktorých môžete nadviazať kontakt s ďalšími podobne naladenými účastníkmi.
11:15 – 12:30 BLOK 2 | Zero Waste: vytvorme si systém
V tomto bloku sa pozrieme na systémové témy, ktoré potrebujeme na ceste k bezodpadovosti riešiť. Vysvetlíme si najčastejšie mýty, ktoré v súčasnosti o bezodpadovosti kolujú, zameriame sa na to, prečo už nepotrebujeme vlastniť a môžeme prejsť k spoločnému zdieľaniu vecí, a na záver porozmýšľame, ako dosiahnuť, aby sa z bezodpadovosti stala celospoločenská téma.
Mýty a pravda na ceste k bezodpadovosti | Petra Csefalvayová
- Môžu vám v obchode predať syr do vlastnej škatuľky? Je zálohovanie plastových fliaš a plechoviek naozaj dobrý nápad? Prečo obchod, ktorý namiesto igelitiek rozdáva pri pokladni mikroténové sáčky porušuje zákon? Petra Csefalvayová z INCIEN nám prinesie fundovaný pohľad na najčastejšie mýty a nedorozumenia na ceste k bezodpadovosti a prezradí niečo k plánovaným zmenám.
Komunitná ekonomika ako alternatíva | Jan Blažek
- Zdieľanie a komunitná spolupráca ako alternatíva k osobnému a súkromnému vlastníctvu. Prednáška bude smerovať ďaleko za limity známych platform ako AirBnB či Uber, či rozširujúcich sa konceptov tipu mestské bicykle alebo knižnice vecí. Je nutné vlastniť osobné auto, bicykel, alebo dokonca dom či pozemok? Je možné veci zdieľať ? V akej forme a akým spôsobom?
- Povieme si, prečo si pohodlne vystačíme len so zlomkom toho, čo vlastníme teraz, kde všade sa dá alternatíva komunitnej ekonomiky využiť a ako v rámci komunity demokraticky zdieľať zdroje.
Ako spraviť z bezodpadovosti celospoločenskú tému? | Natália Pažická
- Čo by mal robiť každý z nás pre to, aby sme ako spoločnosť tvorili menej odpadu a začali žiť vedomejšie k svojmu prostrediu? Robme, čo môžeme! Bezodpadovosť je výborný spôsob ako začať, lebo sa sústredí na to, čo vidíme všade okolo nás: na odpad. Čo ale môžeme robiť ďalej? A ako dostať tieto témy k väčšinovej spoločnosti?
12:30 – 14:00 Prestávka na obed
- Obedňajšia prestávka, ktorá bude rovnako aktívna ako ostatné. Pripravujeme počas nej množstvo workshopov, diskusií a ďalších aktivít. Nachystané budú aj infostánky, predajné stánky, swap, a samozrejme zero-waste obed a ďalšie dobroty, pri ktorých môžete nadviazať kontakt s ďalšími podobne naladenými účastníkmi.
14:00 – 15:20 BLOK 3 | Zero Waste: širšie súvislosti
Bezodpadovosť sa netýka len nákupu do vlastných obalov! Minimalizovanie vlastnej spotreby, menšia konzumácia mäsa a živočíšnych produktov a ekologické bývanie s témou zero waste veľmi úzko súvisia a môžu mať dokonca oveľa väčší dosah...
Zmena klímy začína na tanieri. Martin Smrek
- Koľko burgerov a rezňov ešte zvládne naša planéta? Skryté náklady nášho stravovania a rola živočíšnej výroby v zastavení klimatických zmien.
Zero Waste bývanie: stavba, búranie, prestavba
- Dá sa stavať, búrať alebo prerábať bez odpadu? Ako bývať zdravo, ekologicky, ako riešiť to bývanie, ktoré v súčasnosti máme, a čo robiť v prípade nevyhnutnej prerábky či prestavby so vzniknutým odpadom?
Minimalizmus a zero waste | Andrea Richardson
- Dve úzko spojené témy. Čím menej nakupujeme a vlastníme, tým menej vecí nakoniec skončí v odpade. Ako si upratať dom a priority, dopriať menej priestoru veciam a viac tomu, na čom v konečnom dôsledku oveľa viac záleží?
15:20 – 16:10 Prestávka
- Po každom bloku nasleduje aktívna prestávka, na ktorú pripravujeme množstvo workshopov, diskusií a ďalších aktivít. Nachystané budú aj infostánky, predajné stánky, swap, a samozrejme zero-waste dobroty, pri ktorých môžete nadviazať kontakt s ďalšími podobne naladenými účastníkmi. Na tieto prestávky sa tešíme aspoň tak, ako na samotný program :).
16:10 – 17:30 BLOK 4 | Zero Waste: smerovanie
Akými zmenami v súčasnosti spoločnosť na ceste k bezodpadovosti prechádza? Príklady toho, ako to môže fungovať, ale aj dobrých úmyslov, ktoré sa v praxi ukázali ako chybné.
Bioplasty: dobrý sluha, zlý pán | Lenka Mynářová
- Ak sa Vám páčila minuloročná prednáška profesora Alexyho, tak vás Lenka Mynářová takmer určite nadchne. Prezradí nám, či sú bioplasty riešením, aké nástrahy v sebe skrývajú, na čo si pri nich dať pozor a aká je budúcnosť ich výroby.
Precious Plastic: globálne riešenie problému s plastom, ktoré začína zdola | Tirsa van der Laan
- Iniciatíve Precious Plastic sa podarilo naštartovať celosvetové hnutie, ktoré sa venuje riešeniu znečistenia planéty plastovým odpadom. Pobočky v desiatkach krajín upozorňujú na problém s plastom vlastným hravým spôsobom. Svoje skúsenosti šíria zadarmo, pripojiť sa môže každý! Čo sa počas svojho šesťročného fungovania naučili a čím sa od nich môžeme my ostatní inšpirovať pri našich vlastných nápadoch?
Zero Waste príbeh: cirkulárna firma
- Môže ekonomicky úspešná firma fungovať podľa princípov bezodpadovosti a cirkulárnej ekonomiky a byť spoločensky zodpovedná a ohľaduplná voči životnému prostrediu? Môže! Inšpiratívny príbeh na záver.
Afterparty
Rytmika: spoločná bubnovačka
- Po náročnom dni sa uvoľníme pod taktovkou Tona Gutha z bubnovej školy Rytmika. Ako inak, téma bezodpadovosti ostáva, bubnovať budeme hlavne na vedierkach od jogurtu či vedrách od farby, plastových fľašiach a podobne. Nezabudnite si doniesť vlastné originálne perkusie!
Talk show Adely Vinczeovej... s jej hosťami, ktorí bezodpadovosťou žijú každý deň.
- Moderátorka Adela Vinczeová predstaví na afterparty konferencie Slovakia Going Zero Waste svoju obľúbenú talk show s tromi hosťami, ktorí sa bezodpadovosti venujú naplno pracovne aj v súkromí. Hosťami budú Ivana Maleš z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky; Michal Poppe, majiteľ bezobalového obchodu a organizátor množstva akcií na tému bezodpadovosti; a Svetlana Rymarenko, speváčka s množstvom zero waste aktivít a popularizátorka tejto témy.
Diskusie
Zero waste s deťmi - od tehotenstva až po školu | Martina Sumbalová
- Či už čakáte miminko a nechcete podľahnúť nákupnej horúčke, ale kúpiť len skutočne potrebné veci; máte bábätko a chcete ísť cestou bezplienkovej komunikačnej metódy a látkových plienok, alebo máte škôlkara či školáka a musíte odolávať tlaku reklamy a kolektívu… V diskusii preberieme, ako deti nasmerovať k zodpovednému životu a cestu bezodpadovosti si spolu s nimi užívať každý deň.
Kompostovanie | Braňo Moňok
- Vermikompostovanie, komunitné kompostovanie, záhradný kompostér… Večná téma! Aká forma kompostovania je pre vás najvhodnejšia? Ako riešiť problémy, ktoré sa pri kompostovaní vyskytnú? Ako odoberať a použiť výsledný kompost? Čo robiť, keď kompostér nestíha? Braňo Moňok si v praxi vyskúšal snáď všetky formy kompostovania. V diskusii sa podelí o svoje skúsenosti a poradí pri všeobecných aj úplne konkrétnych problémoch.
Komunitná špajza | Katka Klimová & Judita Arendas
- Ako hacknúť systém a vytvoriť si z bezobalového nakupovania potravín spoločnú susedskú aktivitu? Ako mať kontrolu nad dodávateľmi a kvalitou? Jednou z možností, o ktorej budeme na konferencii diskutovať, je zriadenie komunitnej špajze ako alternatíve k malému bezobalovému obchodu.
Zero waste vo firmách a korporáciách | Martin Gajdoš
- Ako posunúť vašu firmu či korporáciu, kde pracujete, smerom k zero waste? Ako dosiahnuť, aby odpad prestala tvoriť nielen vaša kancelária, ale aj stovky ďalších ľudí, s ktorými sa na pracovisku stretávate? A dá sa to vôbec? To, že aj iniciatíva jediného uvedomelého zamestnanca nadšeného pre zero waste môže priniesť veľké zmeny vo firme, nie je utópia.
- Nemusíte byť v korporácii neviditeľní a ísť proti svojim zásadám. O tom, ako sa to dá, sa porozprávame s Martinom Gajdošom, ktorý tento celoročný proces práve nastavuje pre spoločnosť s viac ako päťsto zamestnancami.
- Diskusie sa zúčastní aj Miroslava Vasková, zástupkyňa Eko tímu tejto firmy – dobrovoľníckej iniciatívy zamestnancov, ktorým nebol ich dopad na životné prostredie ľahostajný.
- Prezradia nám, ako táto iniciatíva vznikla, prečo je dôležité riešiť zero waste vo firmách, reakcie zamestnancov a ktovie – možno vo vás zasejú zrnko motivácie a práve vy sa stanete iniciátorom veľkej zmeny vo vašej firme.
Lístky
Vstupenky si môžete zakúpiť tu: http://zero-waste.sk/objednavka-vstupenky/
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.