Jednota ukončuje predaj jednorázových plastových výrobkov | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Jednota ukončuje predaj jednorázových plastových výrobkov

Najväčšia maloobchodná sieť na Slovensku nahrádza plastové slamky, tyčinky do uší a plastový riad vlastnej značky ekologickým variantom.

Jednota ukončuje predaj jednorázových plastových výrobkov

Foto: Wikipedia.org

Za posledné roky vzniká na Slovensku čoraz viac bezobalových obchodov, ktoré sa predovšetkým snažia zamedziť vzniku odpadu z plastu.

K podobným iniciatívam sa pridávajú aj veľké obchodné reťazce, ktoré sa snažia prinajmenšom vyradiť z predaja jednorázové plastové výrobky.

K zavedeniu ich zákazu sa pridali okrem iných aj reťazce Lidl a Ikea. Tesco sa popri spoplatnení plastových tašiek a zákazu jednorazových obalov zameralo na obaly vlastnej značky v stopercentne recyklovateľných alternatívach, ktoré plánuje predstaviť do roku 2025.

Najnovšie sa pridáva maloobchodná sieť COOP Jednota, ktorá pokračuje v environmentálnych opatreniach a vo svojich predajniach nahrádza slamky, plastové tyčinky do uší a plastový riad vlastnej značky ekologickým variantom. Ročne tak na produktoch vlastnej značky ušetrí prírode 40 ton plastu.

Foto: Maxpixel

 „COOP Jednota už dlhodobo presadzuje environmentálnu politiku. Klasické plastové igelitky sme vyradili z predaja a nahradili ich rozložiteľnými už pred 10 rokmi, a už niekoľko rokov ponúkame spotrebiteľom aj nákupné tašky z bio bavlny, juty či recyklovaných PET fliaš. Záleží nám na životnom prostredí a v ekologických opatreniach pokračujeme aj tento rok. Postupne vyraďujeme slamky aj plastový riad a nahrádzame ich produktmi vyrobenými z cukrovej trstiny, plastové tyčinky do uší vymieňame za bambusové,“ povedal v tlačovej správe Branislav Lellák, vrchný riaditeľ obchodnej sekcie COOP Jednoty Slovensko.


Jednou z noviniek v celom sortimente pre zákazníkov sú aj ekologické vrecká do koša, ktoré sú v prírode rozložiteľné. V ponuke ich už má väčšina z takmer 2 200 predajní obchodného systému.

Jednota kladie veľký dôraz aj na nákupné tašky, ktoré sa u Slovákov stále tešia veľkej obľube. Okrem toho, že sú zo zákona spoplatnené, všetky igelitové tašky sú výlučne z rozložiteľných materiálov.

Foto: Pixabay

Najväčší predajca slovenských potravín spúšťa aj ďalšiu novinku - vrecká určené na balenie pečiva, ovocia a zeleniny vyrobené z materiálu, ktorý sa v prírode rozloží na vodu, CO2 a biomasu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

18. marca si pripomíname Svetový deň recyklácie. OZV ENVI - PAK edukuje ľudí v otázkach triedenia, aby odpad nekončil na skládke ako nevyužitá surovina, ale aby sa ďalej spracoval.

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Predstava, že väčšina plastového odpadu sa prepravuje do zahraničia, je mylná. Akí sú TOP exportéri? Na deviatom mieste je malý európsky štát, ktorý nedosahuje ani rozlohu Slovenska.

Vracia sa do Talianska. SIŽP rieši nelegálne dovezený odpad, asistuje polícia

Vracia sa do Talianska. SIŽP rieši nelegálne dovezený odpad, asistuje polícia

Prípad sa týka desiatok ton odpadu. Našli ho na severe Slovenska.