NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Nová technológia dokáže rozložiť mikroplasty pomocou slnečného svetla

K rozkladu dochádza vo vodnom prostredí a nevznikajú pri ňom žiadne škodlivé vedľajšie produkty. Výskum prebehol pod taktovkou Švédov.

Nová technológia dokáže rozložiť mikroplasty pomocou slnečného svetla

Fotolia

Netoxická a lacná metóda

Úlomky polyetylénového filmu nízkej hustoty (z angličtiny low density polyethylene film, ďalej LDPE) dokážu vedci po novom rozložiť vo vode pomocou fotokatalyzátormi excitovanými viditeľným svetlom.

Mikroplasty predstavujú globálnu hrozbu pre biosféru, keďže sú všadeprítomné, ich pohyb v životnom prostredí je nekontrolovateľný, sú maličkých rozmerov a majú veľmi dlhú životnosť.  

V súčasnosti zaužívané metódy odstraňovania mikroplastov, medzi ktoré patrí napríklad filtrácia, spaľovanie a zložité oxidačné procesy ako ozonizácia, sú náročné na spotrebu elektrickej energie alebo pri nich vznikajú nežiaduce vedľajšie produkty.

Metóda Švédov je inovatívna predovšetkým preto, že je netoxická a zakladá sa primárne na relatívne lacných nanofilmoch a viditeľnom svetle. Štúdia je súčasťou projektu CLAIM, ktorého zámerom je vyvinúť malý fotokatalytický prístroj, ktorý by sa dal nasadiť do odpadových vôd a vodných tokov, kde by napomáhal rozkladu mikroplastov na neškodné látky.

Stačí slnečné svetlo

Vedci sa pokúšali dosiahnuť rozklad mikroplastov LDPE prostredníctvom heterogénnej fotokatalýzy, ktorá používa viditeľné svetlo a je aktivovaná nanotyčami z oxidu zinočnatého.

Výsledky ukázali tridsaťpercentný nárast karbonylového indexu, ktorý je ukazovateľom rozkladu polymérových zvyškov. Okrem toho bola zaznamenaná zvýšená krehkosť a narástlo množstvo trhlín na povrchu mikroplastov.

„Naša štúdia vykazuje pomerne pozitívne výsledky ohľadne efektivity rozkladania LDPE za pomoci nanofilmu a za prítomnosti umelého slnečného žiarenia,“ hovorí profesor Joydeep Dutta z KTH Royal Institute of Technology.

„V praxi to znamená, že po aplikácii filmu sa mikroplasty rozkladajú jednoducho za pomoci slnečného svetla. Výsledky nášho výskumu prinášajú nové spôsoby nahliadania na používanie čistých technológií, ktoré by mohli vyriešiť globálny problém znečistenia mikroplastmi, navyše s obmedzeným množstvom vedľajších produktov,“ vysvetľuje.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako rástlo množstvo plastov v oceáne? Pozrite si grafy

Ako rástlo množstvo plastov v oceáne? Pozrite si grafy

Mieru znečistenia oceánov plastami vyhodnocuje zariadenie, ktoré už šesťdesiat rokov zbiera vzorky planktónu.

Do infraštruktúry triedeného zberu treba investovať dvojnásobne, tvrdia zástupcovia výrobcov

Do infraštruktúry triedeného zberu treba investovať dvojnásobne, tvrdia zástupcovia výrobcov

Na financovanie triedeného zberu obalov a neobalov, ktoré zabezpečí splnenie požiadaviek EÚ, bude treba až 80 miliónov eur, predpokladá OZV ENVI-PAK.

Ako môže mesto motivovať obyvateľov k separácii? V Leeds majú interaktívne koše

Ako môže mesto motivovať obyvateľov k separácii? V Leeds majú interaktívne koše

V anglickom meste začali zbierať jednorazové poháre od kávy a do ulíc pribudli kontajnery, ktoré fúkajú bubliny. Kampaň sa teší úspechu.