NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Plasty by sa mohli vyrábať z rastlín vďaka modifikovanej baktérii

Baktéria, ktorú upravili vedci z Wisconsinu, dokáže rozkladať lignín, ktorý sa nachádza v bunkových stenách rastlín. Pri tráviacom procese produkuje látku PDC, ktorá by mohla nahradiť ropu vo výrobe polymérov.

Plasty by sa mohli vyrábať z rastlín vďaka modifikovanej baktérii

University of Wisconsin-Madison

Pôdna baktéria, ktorá požiera uhľovodíky, by s niekoľkými genetickými vylepšeniami mohla byť ideálnym kandidátom na výrobu udržateľných plastov. Americkí vedci z University of Wisconsin-Madison sa venujú výskumu sacharidov vo vláknitej celulóze, ktorá tvorí väčšinu bunkových stien rastlín. Výsledným produktom tráviaceho procesu mikróbu by chceli nahradiť ropu vo výronom procese plastov či palív.

Pri získavaní sacharidov z celulózy je potrebné odstrániť lignín, teda polymér, ktorý vypĺňa medzery medzi celulózou a ďalšími chemickými zložkami v bunkových stenách. Po tomto procese teda zostáva veľké množstvo lignínu, ktorému sa doteraz nepripisovala veľká hodnota. Napríklad papierne ho pri výrobe papiera odstraňujú z dreva už viac ako sto rokov, no zaužívaným zvykom je lignín spaľovať.

Lignín a aromatické zlúčeniny

„Lignín je okrem ropy najväčším zdrojom aromatických zlúčenín na planéte,“ hovorí Miguel Perez z výskumného tímu z University of Wisconsin-Madison. Práve tieto zlúčeniny sa používajú na výrobu chemikálií a plastov z ropy. Problém s lignínom je jedine ten, že ide o veľkú a komplexnú molekulu, ktorú je ťažko efektívne rozložiť na užitočné zložky.

Teraz však na scénu prichádza baktéria Novosphingobium aromaticivorans, ktorú vedci prvýkrát izolovali z pôdy bohatej na aromatické zlúčeniny po kontaminácii ropnými výrobkami. Jej jedinečnosť spočíva v tom, že dokáže rozložiť takmer všetky časti lignínu na menšie aromatické uhľovodíky.

„Iné mikróby, ktoré vedci v minulosti skúmali, boli schopné rozložiť len málo aromatických zlúčenín, ktoré sa nachádzajú v ligníne,“ vysvetľuje Perez. „Keď sme narazili na tento mikrób, už vo svojej pôvodnej podobe dokázal rozkladať širokú škálu zlúčenín. Vďaka tomu má veľký potenciál.“

Pri tráviacom procese mení mikrób aromatické zlúčeniny na dikarboxylovú kyselinu, známu pod skratkou PDC. Z pôvodnej baktérie odobrali výskumníci tri gény, čím sa zmenila jej štruktúra a začala fungovať ako lievik, do ktorého sa zlievajú všetky časti lignínu a na druhej strane z neho vychádza PDC.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

S akými odhadmi prišli analytici?

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Výrobcovia nápojov nebudú čakať s primiešavaním recyklátu do obalov do roku 2025. Ale potrebujú jasné podmienky. Nie všetky firmy z odvetvia majú rovnakú štartovaciu čiaru.

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Nový výskum zistil, že stovky tisíc ton mikroplastov, ktoré sa dostanú do oceánov môžu byť prepravené naspäť na pobrežie pomocou morského vánku.