NATUR-PACK
Eco-rec
INISOFT

Recyklovaný PET odpad je o štvrtinu drahší než novovyrobený plast, no dopyt po ňom neklesá. Prečo?

Hoci PET plastový odpad sa recykluje pomerne ľahko, na trhu čelí konkurencii spravidla lacnejšieho aj ľahšie vyrobiteľného “nového” plastu. Napriek tomu rastie záujem o recykláciu.

Recyklovaný PET odpad je o štvrtinu drahší než novovyrobený plast, no dopyt po ňom neklesá. Prečo?

Foto: Fotolia

Posun v postoji spotrebiteľov k plastovým produktom, ako aj záväzky väčšinou veľkých globálnych značiek o používaní minimálneho obsahu recyklovaného plastového materiálu v obaloch prináša zaujímavý vývoj na trhu s pôvodnými aj recyklovanými plastami v Európe. Najmä tými určenými na použitie v potravinárstve.

Cena recyklovaného PET a HDPE plastu v takejto kvalite je vyššia ako sú ceny pôvodných plastových materiálov vyrobených z ropy. A to nielen z dôvodu, že “čierne zlato” je v súčasnosti stále výhodné pre takéto spracovanie. Príčinou je aj nedostatok kvalitného recyklátu a zároveň rastúci dopyt po takomto materiáli ako vstupnej surovine.

Recyklované HDPE iba vo Veľkej Británii

Napríklad na trhu s recyklovaným HDPE je jediným väčším producentom v Európe Veľká Británia. Iba tu sa vyrábajú veľké množstvá r-HDPE plastu v požadovanej kvalite, ktorý pochádza z použitých plastových fliaš na mlieko. Vo väčšine európskych krajín pritom takéto fľaše pochádzajú z PET plastu.

Veľká Británia disponuje podľa servera ICIS dostupným vytriedeným post-spotrebiteľským materiálom v potravinárskej kvalite, čo nie je možné v ostatných častiach Európy. Podľa európskej legislatívy musí recyklovaný odpad ako vstupná surovina pochádzať z minimálne 98 % bývalých potravinových obalov, z ktorých sa následne produkujú vysokokvalitné pelety. “Nie je možné tieto ciele plniť, ak neexistuje už predtým separovaný zber, tak ako je tomu vo väčšine Európy.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v auguste 2020

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v auguste 2020

Prinášame vám súhrn evidenčných a ohlasovacích povinností v odpadovom hospodárstve, ktoré musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník.

Kontajnery na zmesový odpad častokrát obsahujú aj predmety, ktoré do nich nepatria

Kontajnery na zmesový odpad častokrát obsahujú aj predmety, ktoré do nich nepatria

OZV NATUR-PACK spolu s autorom projektu Chytrý macko a známymi osobnosťami urobili malý prieskum zloženia kontajnerov určených na zmesový odpad. Výsledok nepotešil.

Nevyhadzujme peniaze do koša, ušetrí nám ich vlastný kompost

Nevyhadzujme peniaze do koša, ušetrí nám ich vlastný kompost

Častejšie kosenie trávnika, pravidelná údržba o zeleň a kvety, či viac skonzumovaného ovocia a zeleniny. Z každej letnej aktivity vzniká množstvo zeleného a kuchynského odpadu.