NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Recyklovaný PET odpad je o štvrtinu drahší než novovyrobený plast, no dopyt po ňom neklesá. Prečo?

Hoci PET plastový odpad sa recykluje pomerne ľahko, na trhu čelí konkurencii spravidla lacnejšieho aj ľahšie vyrobiteľného “nového” plastu. Napriek tomu rastie záujem o recykláciu.

Recyklovaný PET odpad je o štvrtinu drahší než novovyrobený plast, no dopyt po ňom neklesá. Prečo?

Foto: Fotolia

Posun v postoji spotrebiteľov k plastovým produktom, ako aj záväzky väčšinou veľkých globálnych značiek o používaní minimálneho obsahu recyklovaného plastového materiálu v obaloch prináša zaujímavý vývoj na trhu s pôvodnými aj recyklovanými plastami v Európe. Najmä tými určenými na použitie v potravinárstve.

Cena recyklovaného PET a HDPE plastu v takejto kvalite je vyššia ako sú ceny pôvodných plastových materiálov vyrobených z ropy. A to nielen z dôvodu, že “čierne zlato” je v súčasnosti stále výhodné pre takéto spracovanie. Príčinou je aj nedostatok kvalitného recyklátu a zároveň rastúci dopyt po takomto materiáli ako vstupnej surovine.

Recyklované HDPE iba vo Veľkej Británii

Napríklad na trhu s recyklovaným HDPE je jediným väčším producentom v Európe Veľká Británia. Iba tu sa vyrábajú veľké množstvá r-HDPE plastu v požadovanej kvalite, ktorý pochádza z použitých plastových fliaš na mlieko. Vo väčšine európskych krajín pritom takéto fľaše pochádzajú z PET plastu.

Veľká Británia disponuje podľa servera ICIS dostupným vytriedeným post-spotrebiteľským materiálom v potravinárskej kvalite, čo nie je možné v ostatných častiach Európy. Podľa európskej legislatívy musí recyklovaný odpad ako vstupná surovina pochádzať z minimálne 98 % bývalých potravinových obalov, z ktorých sa následne produkujú vysokokvalitné pelety. “Nie je možné tieto ciele plniť, ak neexistuje už predtým separovaný zber, tak ako je tomu vo väčšine Európy.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo životného prostredia uviedlo spoločnosť SEWA ako príklad dobrej ekologickej praxe

Ministerstvo životného prostredia uviedlo spoločnosť SEWA ako príklad dobrej ekologickej praxe

Ministerstvo životného prostredia a Slovenská agentúra životného prostredia v publikácii Obehové hospodárstvo – budúcnosť rozvoja zaradili medzi ukážkové príklady z praxe aj spoločnosť SEWA vďaka jej sekundárnym aktivitám a projektom súvisiacim s ekologickou likvidáciou elektroodpadu.

Pozvánka na konferenciu: ENVIRO 2019

Pozvánka na konferenciu: ENVIRO 2019

Tradičná česko-slovenská konferencia odborníkov venujúcich sa ochrane životného prostredia sa tento rok bude konať na Slovensku v Trenčianskych Tepliciach v Kursalone.

MOL vstupuje do sektoru kompaundácie recyklovaných plastov

MOL vstupuje do sektoru kompaundácie recyklovaných plastov

Akvizícia je v súlade s cieľom Stratégie 2030 Skupiny MOL rozšíriť petrochemické portfólio produktov s vyššou pridanou hodnotou.