Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Na svete je prvá biologicky odbúrateľná fľaša na vodu

Vyrobená nie je z ropy, ale z polymérov, ktoré sa voľne vyskytujú v prírode. Dá sa opakovane používať a kompostovať. Fľaša od spoločnosti Cove má byť zelenou alternatívou k PET fľašiam.

Na svete je prvá biologicky odbúrateľná fľaša na vodu

Cove

V Kalifornii oficiálne predstavili prvú stopercentne biologicky odbúrateľnú fľašku na vodu. Značka Cove bola na trh uvedená ako udržateľná alternatíva obyčajných PET fliaš. Šetrná k prírode je každá fáza jej výroby a zlikvidovaná môže byť ľubovoľnou technológiou.

Biopolyméry

V debatách o plastoch na jedno použitie sú plastové fľaše snáď najčastejšie skloňovaným pojmom a na tlak zo strany spoločnosti už reagujú mnohí výrobcovia. Niektorí prešli pri voľbe obalového materiálu na kov či sklo, iní sa pustili do vývinu udržateľných alternatív plastu.

Novinku na trh prináša spoločnosť Cove, ktorá stavila na plast, na ktorého výrobu sa nepoužíva ropa. Ich materiál vyzerá a má rovnaké vlastnosti ako bežný plast. Rozdiel spočíva v tom, že fľaša je vyrobená z prirodzene sa vyskytujúcich biopolymérov, ktoré sa označujú skratkou PHA. Tie sú kompostovateľné a biologicky odbúrateľné, čo znamená, že ich mikroorganizmy dokážu rozložiť na zlúčeniny, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode.

zdroj: Cove

Biologicky odbúrateľná alternatíva

Látku PHA vytvárajú baktérie, ktoré sa živia cukrami, rastlinnými olejmi, škrobmi alebo skleníkovými plynmi. Tento biopolymér je vhodný na výrobu obalových materiálov, ktoré sú odolné a majú rovnaké vlastnosti ako bežné plasty, odhliadnuc od toho, či sú vystavené horúcemu alebo chladnému prostrediu.

PHA sa dá vyrobiť aj len za pomoci oxidu uhličitého a metánu, čiže najviac zastúpených skleníkových plynov. Cieľom Cove je eventuálne vyrábať fľaše, ktoré by mali zápornú uhlíkovú stopu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Budaj vymenoval nového riaditeľa Environmentálneho fondu. Predstavil 10 priorít

Budaj vymenoval nového riaditeľa Environmentálneho fondu. Predstavil 10 priorít

Nový riaditeľ Environfondu zváži obnovenie aktivít Recyklačného fondu. Súčasná podpora triedeného zberu podľa neho samosprávam neumožňuje realizovať opatrenia, ktoré nie sú ekonomicky efektívne pre OZV.

Triedený zber aj zhodnocovanie BRKO. Aké činnosti zadotuje Envirofond v budúcom roku?

Triedený zber aj zhodnocovanie BRKO. Aké činnosti zadotuje Envirofond v budúcom roku?

Žiadosť o podporu je možné zaslať do 15. decembra.

V Sliači sa vyzbieralo do červeno-bielych kontajnerov jeden a pol tony elektroodpadu

V Sliači sa vyzbieralo do červeno-bielych kontajnerov jeden a pol tony elektroodpadu

Spoločnosť ASEKOL SK prišla s unikátnym riešením ako zjednodušiť ľuďom zber elektroodpadu, samosprávy si nový systém tohto zberu obľúbili.