V rámci svojej stratégie na rok 2030 sa IKEA zameriava výlučne na obnoviteľné a recyklovateľné materiály. Jednorazové plasty úplne vylúči.
Najväčší maloobchodný predajca nábytku na svete, švédska IKEA, sa chcel ďalej orientovať na trvalo udržateľný rast a zmenšovať svoj dopad na životné prostredie. Environmentálna stratégia spoločnosti na najbližších 10 rokov bude mať vplyv na všetko od výroby postelí a pohoviek až po ponuku jedál.
Spoločnosť vymedzila tri oblasti, ktoré budú pre ňu v nadchádzajúcich rokoch kľúčové. Prvou z nich je zdravie a udržateľnosť. IKEA plánuje okrem iného rozšíriť svoju ponuku zdravšieho a udržateľnejšieho jedla na rastlinnej báze.
Ďalšou z prioritných oblastí je obehové hospodárstvo a klíma. Najneskôr do roku 2030 chce mať IKEA pozitívny vplyv na klímu a popri svojom vlastnom rozvoji aj obnovovať zdroje a suroviny.
„Obehové hospodárstvo vo výrobe znamená, že IKEA je odhodlaná prejsť do roku 2030 výhradne na výrobu z obnoviteľných a recyklovaných materiálov, ale aj obnovovať zdroje a ochraňovať ekosystémy po celom svete,“ uviedla spoločnosť.
Treťou kľúčovou oblasťou bude pre švédsky reťazec spravodlivosť a rovnosť. Spoločnosť chce u svojich dodávateľov kontrolovať, že každý človek v hodnotovom reťazci IKEA „má dôstojnú a zmysluplnú prácu.“
Menu upravili aj v Bratislave
Zmeny, ktoré majú švédsku firmu do roku 2030 výrazne posunúť k udržateľnosti, sa začali prejavovať aj v jedinej predajni IKEA na Slovensku.
„Jedným z najúspešnejších výrobkov, ktoré zákazníkom umožňujú žiť lepším každodenným životom, je vegetariánsky hotdog – vyzerá a chutí výborne a v porovnaní s klasickým hotdogom má o 85 % nižšiu uhlíkovú stopu,“ zhrnula IKEA.
Za jediný mesiac od jeho zaradenia do ponuky v obchodnom dome IKEA Bratislava pred koncom uplynulého finančného roka sa predalo viac než 9 000 kusov, čo predstavuje 15 % celkového predaja hotdogov.
„Trvalo udržateľné stravovanie však zahŕňa oveľa viac než len vegetariánske hotdogy. Preto sa IKEA rozhodla, že do roku 2020 zo svojich obchodných domov postupne stiahne všetky jednorazové plasty, ako sú slamky či plastové taniere,“ zdôraznila spoločnosť. Ako si IKEA so sťahovaním jednorazových plastov poradí, čítajte tu.
Dózami proti potravinovému odpadu
S cieľom znížiť množstvo kuchynského odpadu predstavila spoločnosť minulý rok novú sériu dóz na potraviny IKEA 365+ s rôznymi tvarmi, veľkosťami a vrchnákmi, ktoré uspokoja potreby všetkých zákazníkov a udržia potraviny dlhšie čerstvé.
„Za prvý rok po jej uvedení sa z tejto ekologickej série predalo na Slovensku už 49 000 kusov. Ide o veľmi dôležitý krok na ceste k trvalo udržateľnému životu,“ informovala IKEA.
Medzinárodné štatistiky totiž ukazujú, že priemerný obyvateľ v rozvinutej krajine ročne vyhodí takmer 100 kg jedla, ktoré by sa ešte dalo spotrebovať. Envirorezort plánuje na Slovensku bojovať proti potravinovému odpadu dokonca tak, že pre supermarkety a reštaurácie zavedie úplný zákaz vyhadzovať potraviny.
Nechcený nábytok odkupujú
Zo všetkého odpadu, ktorý počas predošlého finančného roka v obchodnom dome IKEA v Bratislave vznikol, smerovala na skládky oba nepatrná časť. Až 99,9 % odpadu z bratislavskej prevádzky putovalo na recykláciu alebo energetické zhodnotenie.
Pomôcť so znižovaním tvorby odpadu má aj program Druhý život nábytku. V rámci neho môžu zákazníci vrátiť použitý, no stále funkčný nábytok späť do obchodného domu IKEA.
Spoločnosť IKEA ho potom predá za rovnakú cenu, za akú ho odkúpi. Pôvodný majiteľ získa refundačnú kartu, ktorú môže použiť na ďalší nákup v obchodnom dome. Na výrobok sa poskytuje záruka jeden rok.
Každý mesiac takto v Bratislave dostane šancu na nový život viac než 80 kusov nábytku.To znamená v priemere štyri ponuky denne, pričom trvá 1,5 dňa, kým si výrobok nájde nového majiteľa.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.